Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Ratunek dla Stoczni Marynarki Wojennej, Siedem lat służby kontrwywiadu wojskowego, umorzono śledztwo w sprawie operacji "Zen"
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Piotr Nisztor z Pulsu Biznesu w artykule "kontrakty MON uratują SMW" pisze, że resort obrony chce najpóźniej w czerwcu podpisać umowy na budowę okrętów Kormoran i Ślązak. To świetna wiadomość dla upadłej Stoczni Marynarki Wojennej. W tekście została przytoczona również opinia Maksymiliana Dury, eksperta Defence24.pl: rządowe zamówienia pomogą stoczni wyjść na prostą. W jej sytuacji każdy grosz jest na wagę złota- powiedział.
Marek Kozubal z Rzeczpospolitej w artykule "Tarcza pod ochroną superradaru" pisze, że na budowę systemu obrony przeciwrakietowej państwo przeznaczy 8 -12 mld zł. Są to szacunki BBN, według których: do 2022 roku armia ma kupić m.in. sześć baterii rakietowych średniego zasięgu (…) 11 baterii zestawów krótkiego zasięgu (…) 400 zestawów przeciwrakietowych PIORUN, 77 samobieżnych zestawów rakietowych POPRAD, ponadto 19 stacji radiolokacyjnych Bysta i osiem kompletów radarów Soła.
Barbara Dziedzic z Polski The Times w artykule "Siedem niełatwych lat służby kontrwywiadu wojskowego" próbuje opisać jego sukcesy. Niestety większość tekstu dotyczy operacji Zen. Od czasu do czasu słychać o akcjach przeprowadzonych dzięki informacjom służb. Jak wtedy, gdy trzy lata temu polscy żołnierze we współpracy z kontrwywiadem przechwycili w Afganistanie ponad 1400 kg substancji wykorzystywanych do produkcji materiałów wybuchowych. Albo gdy dwa lata temu prasa pisała o ujęciu trzech talibskich bojowników (…) O wielu podobnych sukcesach wywiadu opinia publiczna z pewnością nie dowie się nigdy- pisze autorka i właściwie jedynie w tych zdaniach zajdziemy konkrety.
Nasz Dziennik w tekście ""Zen" umorzenie" informuje, że prokuratura wojskowa umorzyła śledztwo w sprawie domniemanych wyłudzeń z funduszu operacyjnego WSI i „dezinformacji wywiadowczej" podczas operacji wywiadowczej o kryptonimie „Zen" w Afganistanie. Decyzja jest prawomocna. Nie dowiemy się jednak od gazety tego czego dotyczyła operacja, atrakcyjnego wątku bin Ladena nie pociągnięto.
Fakt w artykule "Nasi żołnierze zostaną dłużej w Afganistanie" pisze, że pobyt Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie został przedłużony do 13 października 2013 r . Według Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie to ostatnia zmiana 1800 żołnierzy przed zmniejszeniem kontyngentu jesienią, a Polska zakończy operację bojową do końca 2014 r.
(PAM)