Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Zapad-21 a rosyjska sztuka walki; Wywiad z ekspertem ds. Rosji; Afera z białoruskim KGB podczas Forum Ekonomicznego

Czołgi T-90M Proryw-3 i T-80BWM fot. mil.ru
Czołgi T-90M Proryw-3 i T-80BWM fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Witold Sokała, Dziennik Gazeta Prawna, „Rosyjska sztuka walki”: Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad 2021 wkraczają w ostatnią, kulminacyjną fazę, która potrwa od 10 do 16 września. Manewry rozbudzają emocje i niepokój – nieprzypadkowo, bo to nie tylko ćwiczenia wojskowe, ale też operacja psychologiczna - próba wywołania strachu przez pokaz siły. „W piątek (10 września) rozpoczynają się manewry Zapad-21.I choć prowokują pytania o ryzyko rosyjskiej agresji na Polskę czy Litwę, to jednak nastąpiła zmiana celu walki: stało się nim nie uzyskanie jak najszybciej pokoju na swoich warunkach, lecz bezterminowe sianie chaosu l zamętu - ale ani nie jest on w dzisiejszych warunkach zbyt realny, ani nie jest przez Rosję pożądany (z prostej przyczyny: zapewne i tak by przegrała). [...] Przede wszystkim daje jednak możliwości szantażu zachodniej opinii publicznej. Informacje o rosyjskich zdolnościach nuklearnych, co pewien czas sprytnie suflowane mediom na całym świecie, czy to w postaci przecieków o nowinkach technologicznych, czy np. o „przekierowaniu" rakiet na nowe cele, czy względnie o nowych, agresywnych doktrynach użycia, po prostu mają budzić strach i skłaniać do uległości.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Zapad 2021 to przygotowania do wojny”: Wywiad z Grzegorzem Kuczyńskim, ekspertem ds. Rosji. „Po każdych wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach, zwłaszcza na dużą skalę, pojawiają się obawy, czy część oddziałów armii FR nie pozostanie na Białorusi. Wiadomo, że rosyjska obecność wojskowa w tym kraju sukcesywnie się zwiększa, niezależnie od wspólnych manewrów. Do tej pory Rosjanie mieli na Białorusi bazę radiolokacyjną dla okrętów podwodnych oraz stację radarową. Na mocy porozumienia z Mińskiem o tworzeniu wspólnych ośrodków szkoleniowych wiemy już, że w Grodnie pojawili się rosyjscy żołnierze z wojsk rakietowych, uzbrojeni w systemy S-400. Ponadto na lotnisku w Baranowiczach stacjonują rosyjskie samoloty, które już tam pozostaną. Od dawna działa też wspólny obszar obrony powietrznej Rosji i Białorusi.”


Piotr Korycki, Gazeta Polska Codziennie, „Agent zaproszony przez pomyłkę”: Afera z białoruskim agentem KGB podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. „W miniony wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXX Forum Ekonomiczne. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele polskiego rządu, biznesmeni i liczni goście zagraniczni. Polacy z Grodna zauważyli, że jest tam też Jerzy Woskriesieński, który kilka lat temu miał podjąć współpracę z białoruskim KGB. [...] MSZ wyjaśniło, że ten człowiek dostał wizę w innym kraju należącym do strefy Schengen, a został zaproszony przez organizatorów tego przedsięwzięcia - mówił minister. Ze słów Błaszczaka wynika też, że za zaproszeniem Woskriesieńskiego kryje się były ambasador Polski na Łotwie Jerzy Nowakowski. Ten znany z krytycyzmu wobec obecnego polskiego rządu były dyplomata sam później przyznał w wypowiedzi dla prasy: <<Waskrasieński został zaproszony przez naszą współpracowniczkę, która nie bardzo zna sytuację na Białorusi. Zaproszenie wysłała mu przez pomyłkę>>”


Reklama

Komentarze

    Reklama