Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Współpraca Rosji, Iranu i Turcji; Homar odpowiedzią na rosyjskie iskandery?; Niemiecki salafita zatrzymany w sprawie terroryzmu; Żandarmeria Wojskowa i Służba Celna z bronią na pokładzie; Kolejne niepokoje w Sudanie Południowym
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Mach, Dziennik Trybuna, "Oś Moskwa-Teheran-Ankara": Odkąd rosyjskie ministerstwo obrony podało, że jego bombowce Tu-22M3 i Su-34 dokonują nalotów na stanowiska Państwa Islamskiego (Pl) w Syrii z lotniska Hamadan w Iranie, a szef irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ali Szamchani potwierdził, że Iran udostępnił Rosji infrastrukturę i przestrzeń powietrzną do walki z dżihadystami, w Waszyngtonie zapanował duży zamęt.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Homar - nasza odpowiedź na rosyjskie iskandery": Izraelski koncern IMI proponuje Polsce współpracę technologiczną w programie Homar, przygotowywanym przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Hutę Stalową Wolę. Zadaniem programu jest pozyskanie przez Siły Zbrojne RP dalekosiężnych systemów rakietowych, podobnych do rosyjskich Iskanderów. Israel Military Industries ujawnił, iż oferuje Polsce system Lynx wraz z wsparciem technologicznym. Jest to modułowy zestaw rakietowy ziemia-ziemia, wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, projektowany z założeniem współpracy z istniejącymi urządzeniami tej klasy i dostosowany do współdziałania z systemami naprowadzania.
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Miał zaatakować festyn przy granicy z Polską": Niemieccy antyterroryści zatrzymali w Eisenhuttenstadt przy granicy z Polską 27-latka podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego podczas zbliżającego się w tym mieście festynu. Podczas przeszukiwania pomieszczeń w domu matki podejrzanego zabezpieczono przedmioty wskazujące na jego sympatie do dżihadystów, a także m.in. wiatrówkę w kształcie karabinu Kałasznikowa, maskę przeciwgazową, ubiory maskujące i przedmioty pirotechniczne. Według policji zatrzymany nie posiadał korzeni imigranckich lecz przed siedmioma laty przeszedł na radykalny odłam islamu – salafizm. Gazeta podaje, że obecnie w Niemczech jest ponad 8,6 tyś. salafitów.
PAP, Nasz Dziennik, "Z bronią na pokładzie”, Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia MSWiA, który jest w uzgodnieniach i konsultacjach żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze Służby Celnej będą mogli wnosić na pokład samolotu broń. Do tej pory przywilej ten posiadało tylko 8 formacji. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie we wrześniu.
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Sudańskie widmo wojny": Pomimo tego, że już mija rok od podpisania traktatu pokojowego Sudan Południowy nadal balansuje na krawędzi wojny. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, od politycznych animozji, poprzez podziały etniczne, rywalizację o roponośne tereny, brak finansowania po bezczynność „błękitnych hełmów”. Przywódca rebeliantów w Sudanie Południowym właśnie uciekł do Konga, a ONZ wszczyna śledztwo w sprawie bierności „błękitnych hełmów" podczas niedawnych ataków sił rządowych na cywili. I wysyła tam kolejne oddziały żołnierzy.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie