Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Szpiedzy w KNF; Czarna seria wypadków Airbusa; Polska broń na wyposażeniu OT; Rosja i siły rządowe bombardują szpitale w Aleppo; USA grozi Rosji w sprawie działań wojennych w Syrii

Strzelanie przenośnego zestawu przeciwlotniczego. Fot. por. Tomasz Frąckiewicz, szer. Natalia Wawrzyniak
Strzelanie przenośnego zestawu przeciwlotniczego. Fot. por. Tomasz Frąckiewicz, szer. Natalia Wawrzyniak

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Krzysztof Galimski, Gazeta Finansowa, "Kominiarki w KNF": Działania służb ujawniły ogromną skalę nieprawidłowości oraz przestępstw w Komisji Nadzoru Finansowego. Oficerowie oraz prokuratorzy wpadli na ślady systemowej korupcji, działania z gangsterami, a nawet szpiegostwa. "Pomimo ich stałego monitoringu i zabezpieczeń kontrwywiadowczych, w KNF przez lata działało przynajmniej czterech rosyjskich szpiegów. I to tylko w jednym departamencie. Poufne informacje o naszym rynku finansowym, bankach, giełdzie i innych kluczowych instytucjach codzienne trafiały za wschodnią granicę. I to bez żadnych opóźnień. Agenci raportowali na bieżąco, nawet nie opuszczając swoich stanowisk pracy. Używali nawet do tego swoich służbowych komputerów."


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Armia czeka na śmigłowce": Negocjacje w sprawie Caracali nadal trwają. Obecnie przykuwa uwagę czarna seria wypadków Super Pumy, która jest technologiczną poprzedniczką Caracali w rodzinie Airbusa.  "[...] poprzedni wypadek z udziałem śmigłowca Super Puma miał miejsce niedawno, wiosną tego roku, w Norwegii, pociągając za sobą śmierć 13 osób. Norweskie media informowały, że naoczni świadkowie wypadku widzieli, jak od śmigłowca, zanim maszyna się rozbiła, odpadł wirnik. - W 2012 r. wystąpiły problemy z tym modelem śmigłowca, gdy wykryto nieprawidłowości w przekładni głównej wirnika nośnego. W 2012 i 2013 r. obowiązywały restrykcje dotyczące lotów tym modelem - głosił wydany przez Norwegów po katastrofie komunikat."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Polska broń dla polskiej obrony": Plany uzbrojenia Wojsk Obrony Terytorialnej przez Polską Grupę Zbrojeniową. "Obrona Terytorialna będzie również potrzebować lekkiej artylerii, nie tylko wspomnianych wcześniej moździerzy z Tarnowa. Huta Stalowa Wola może wyprodukować dla OT moździerze kaliber 98 mm i 120 mm. Natomiast z Dezametu mogą pochodzić granaty ręczne i nasadkowe, ponadto przedsiębiorstwo przy współpracy z norweskim Nammo przygotowuje do produkcji nowy granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku LAW 72."


Sylwia Arlak, Polska The Times, "Bomby, napalm, krew. Piekło Aleppo": Mieszkańcy Aleppo są na skraju wyczerpania. Rosyjskie bomby niszczą szpitale i miejsca oznakowane dla cywili. "Kiedy spod gruzów wciąż wydobywane są ofiary, rosyjskie oddziały wraz z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem atakują działające jeszcze w mieście szpitale. W kraju toczą się najcięższe walki od miesięcy. [...] Siedmiodniowe zawieszenie broni nie zostanie przedłużone - strony konfliktu nie przemówią jednym głosem. Padają tylko wzajemne oskarżenia. USA, Wielka Brytania i Francja przyznają, że za eskalację konfliktu odpowiada Rosja. Ta odpiera zarzuty utrzymując, że Waszyngton nie wypełnił swoich zobowiązań związanych z rozejmem."


Och, Dziennik Trybuna, "Goręcej wokół Syrii": USA grozi Rosji. "Szef dyplomacji USA, John Kerry zagroził, że USA zamrożą wszelkie kontakty z Moskwą w sprawie Syrii, jeśli reżim Baszara el-Asada i Rosja nie zaprzestaną bombardowania Aleppo. USA uznają Rosję odpowiedzialną za użycie w nalotach na miasta i skupiska ludzkie bomb zapalających i burzących."

Reklama

Komentarze (1)

  1. gość

    LAW 72 konstrukcja z 62 roku wow to dopiero będzie skok technologicznych nasze OT. Brawo Polska Grup Zbrojeniowa. Ktoś ostatnio mówił z naszych decydentów, że rząd kupuje dla polskiej armii najnowocześniejszy sprzęt. Pytam gdzie on jest i od kogo. Pytanie retoryczne.

Reklama