Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Siły powietrzne Izraela zbombardowały Syrię; Kolejne zatrzymania w PIT Radwar; Wywiad z Bartoszem Kownackim; Wojna informacyjna podczas ćwiczeń Zapad-17; Leaonardo Helicopters czeka na przetarg dla SZ RP; Zmiany w PGZ
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Izrael zbombardował Syrię”: Samoloty sił powietrznych Izraela zniszczyły bazę wojskową w prowincji Hama, gdzie mieściła się fabryka broni chemicznej i konwencjonalnej. Podczas nalotu zginęło dwóch syryjskich żołnierzy. „O ataku, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek, poinformowały władze Syrii. Izraelskie myśliwce bombardujące wzięły na cel bazę armii Baszara al-Asada koło miasta Masjaf w środkowej części kraju. Zginęło dwóch syryjskich żołnierzy. Rano nad miejscem ataku wciąż unosił się dym.”
Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Zarzuty za korupcję menedżerską”: Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Żandarmeria Wojskowa dokonały kolejnych zatrzymań w związku z aferą korupcyjną w PIT Radwar. „Łapówki w postaci „prowizji" sięgające od 5 do nawet 8 proc. wartości zamówienia mieli przyjmować pracownicy spółki zbrojeniowej.”
Agnieszka Grotek, Super Express, „Potężne zakupy dla polskiej armii”: Wywiad z wiceministrem resortu obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. „Uważano, że obronność nie jest taka ważna, bo jesteśmy w NATO, w Unii Europejskiej i nic nam nie grozi. To naprawdę się zmieniło i mam nadzieję, że taka skuteczność wydawania pieniędzy na obronność będzie również w następnych latach, bo jest sporo programów, które należy zrealizować.”
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Ćwiczenia w okupacji”: Wywiad z Andrzejem Wilkiem, ekspertem wojskowym Ośrodka Studiów Wschodnich o ćwiczeniach Zapad'17. „Według moich obserwacji we wszystkich przedsięwzięciach poligonowych na zachodnim kierunku strategicznym ćwiczyło już grubo ponad 100 tysięcy. [...] Rosjanie sami generują „wycieki" pewnych informacji, najczęściej przez media białoruskie, ukraińskie czy państw bałtyckich. Chodzi o to, żeby najpierw nastraszyć, a później nas zdemaskować jako rusofobów.”
Piotr Nowak, Polska The Times, „Śmigłowce dla armii: Czekamy na zaproszenie do złożenia oferty”: Wywiad z Daniele Romiti, dyrektorem zarządzający Leonardo Helicopters. „Ponieważ kluczowym aspektem naszej oferty jest to, że w przypadku wygrania przetargów do PZL-Świdnik zostaną przeniesione wszystkie prawa własności intelektualnej, a tym samym wdrażanie zmian związanych z potencjalnie nowymi potrzebami polskiego, MON będzie pod pełną kontrolą Polaków.”
Puls Biznesu, „PGZ szuka partnerów do inwestycji”: Prezes PGZ zapowiada zmiany w spółce. Spółki wchodzące w skład PGZ mogą liczyć na wsparcie centrali przy dużych kontraktach w tym zabezpieczać finansowanie produkcji i gwarancje kontraktowe. „Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zmienia strukturę organizacyjną i jednocześnie przygotowuje się do wsparcia rozwoju należących do niej firm.”
Piotr Maciążek dla Newsweek o planach budowy elektrowni atomowej: „Nie bez powodu minister Tchórzewski wskazuje na rok 2029. Do roku 2030 musimy bowiem zredukować – zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej – produkcję gazów cieplarnianych. W sumie emisję CO2 musimy zredukować o 40 proc. względem 1991 r. Ponieważ jesteśmy państwem węglowym, w którym poza węglem w sprawie energetyki niewiele się dzieje – bez elektrowni jądrowej, która jest niskoemisyjna, prawdopodobnie nie poradzimy sobie z wypełnieniem tych norm. Słowa ministra to jasny drogowskaz, że musimy postawić na atom, bo inaczej będziemy niekompatybilni z polityką Unii”. Źródło: Newsweek
Andrzej Hładij dla PAP o reżimie Kim Dzong Una: „Bezpośredni atak Korei Północnej na któregoś z sąsiadów czy na amerykańskie bazy wojskowe jest mało prawdopodobny. Taki atak (…) spotka się z druzgocącą odpowiedzią militarną, co do czego nikt raczej nie ma wątpliwości. Taka akcja przeciwko Korei Płn. byłaby zdecydowanie trudniejsza i byłoby związane z nią większe ryzyko niż przeciwko Irakowi, ponieważ Korea Północna z roku na rok dysponuje coraz większymi możliwościami, rakietami o coraz większym zasięgu, ładunkami jądrowymi o coraz większej mocy”. Źródło: GazetaPrawna.pl
Piotr Maciążek dla Polskiego Radia o gazoporcie w Świnoujściu: „Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu to dobra decyzja. Proces ten ma się zakończyć do 2021 roku, tym samym moc regazyfikacyjna terminala ma wzrosnąć o 50 procent - z obecnych 5 do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Inwestycja ta poszerzy wachlarz usług terminala. Przy odpowiedniej wielkości i procesach, które poprawią jego rentowność może dominować nad sporą częścią akwenu bałtyckiego”. Źródło: Polskie Radio
dimitris
Korupcja... Przy okazji procesów w Grecji (bodaj 20 lat dla ministra obrony plus sporo dla personelu i także rodziny), media przytaczały m.in. także przebieg śledztw w Niemczech. Oto przesłuchiwany w sądzie przedstawiciel wielkiego koncernu motoryzacyjnego (mocno obecnego także w Polsce i w WP), wyjaśniał, że do niektórych krajów nie ma możliwości zrealizowania sprzedaży do sektora publicznego, bez uiszczenia łapówki. Sędzia prosi o przykłady takich krajów, dyrektor koncernu podaje od razu: Grecja, Polska i Turcja. I faktycznie, że mnóstwo ich wyrobów widziałem wtedy na polskich drogach, w cywilu i wojsku. Z kolei z innych (ale tym razem nie pamiętam źródła) infor prasowych wynikało, że wpadali ci decydenci, którzy wymagali łapówek ekstremalnie wysokich procentowo. Na przykład zamiast "przyjętych zwyczajowo" 2% domagali się 8-10%. Inna istotna informacja to ta - wiadomo z generującej gigantyczne, wielomiliardowe straty dla sektora publicznego afery Siemensa - że łapówki wypłacane były partiom politycznym i to jednocześnie rządzącej i głównej opozycyjnej (może także innym, ale tego nie mówiono). I tu "trop się urywa", nazwiska plączą się, świadkowie-oskarżeni przepraszają sąd, że "bardzo im przykro, ale tych okoliczności było tak wiele, ze nie mogą już z pewnością pamiętać szczegółów - słowem ani słowa więcej. Po czym z pokorą przyjmują nastoletnie wyroki, po połowie lub mniej pogorszeniu ulega ich stan zdrowia itd... więc wychodzą.