Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Seul zwiększa wydatki na obronność; Rosja ćwiczy zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości; Wywiad z pierwszym prezesem PGZ; Jakie zmiany w instrukcji HEAD?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Obrona powietrzna i system odstraszania priorytetami”: Analiza budżetu obronnego Korei Południowej. Zgodnie z pięcioletnim planem obronnym na lata 2020-2024 rząd w Seulu przeznaczy na obronę aż 239 mld dolarów. „Rząd w Seulu zamierza zwiększać wydatki na obronność średniorocznie o 7,1 proc. przez pięć lat. Dodatkowe fundusze w budżecie obronnym pozwolą rozbudować zdolności odpierania ataków ze strony Korei Północnej rozwijającej program rakietowy i nuklearny [...] System KAMD osiągnie pełną gotowość operacyjną już w następnym roku. Koreańczycy z Południa mają zamiar zwiększyć liczbę precyzyjnej amunicji, która będzie miotana nie tylko z okrętów podwodnych i nawodnych, lecz także z samolotów oraz platform lądowych, co ma zwiększyć potencjał odstraszania wobec północnego sąsiada.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kreml prowokuje w powietrzu”: Loty samolotów strategicznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej były częścią taktycznych ćwiczeń mających sprawdzić zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości. „Rosja przerzuciła bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, do swojej bazy Anadyr zlokalizowanej o niecałe 20 minut lotu od wybrzeży Alaski. Kilka dni wcześniej rosyjskie bombowce Tu-95MS przeleciały wzdłuż mórz Północnego oraz Barentsa. Odczytano to jako zachowanie prowokacyjne wobec Stanów Zjednoczonych oraz NATO.”Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Nasza armia na zakręcie”: Podsumowanie blisko 4 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w resorcie obrony narodowej. „Jedynym programem modernizacyjnym sił zbrojnych, który obecna ekipa zrealizowała w całości, jest zakup samolotów dla VIP-ów za 2,5 mld zł [...]  Fatalnie wygląda sytuacja w Marynarce Wojennej. Tu w przypadku ewentualnych zakupów MON używa wszystko znaczącego stwierdzenia <<sprawa jest na etapie analiz>>. Mimo wielu zapewnień resort obrony nie zrobił nic w sprawie wymiany okrętów podwodnych, bo te obecne, liczące pół wieku, rdzewieją w naszych portach.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Mało wizji, dużo propagandy. W wojsku trwa regres”: Wywiad z Wojciechem Dąbrowskim, pierwszym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Gdy powstawała idea Polskiej Grupy Zbrojeniowej, chodziło o skonsolidowanie przemysłu obronnego, jego restrukturyzację i dostarczenie dzięki kontraktom zbrojeniowym z firmami zachodnimi nowoczesnych technologii. Miały z nich korzystać nasze siły zbrojne, a w przyszłości wyroby można byłoby eksportować. Te cele nie zostały osiągnięte, bo ani polska armia, ani polski przemysł obronny się nie modernizują. Ba, oceniam, że następuje regres.”Marek Domagalski, Rzeczpospolita, „Loty HEAD: nazwiska mniej ważne”: Specjaliści i politycy komentują sprawę zmiany instrukcji przelotów najważniejszych osób w państwie – instrukcji HEAD. „Na pewno nie można publikować informacji o locie przed jego wykonaniem, może np. dopiero na koniec roku. Loty mają status HEAD w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a nie np. szybkości, gdyż inny samolot leci z tą samą szybkością - wskazuje gen. Drewniak.”Artur Bartkiewicz, Rzeczpospolita, „Mglista przyszłość polskiej armii”: Komentarz polityczny dotyczący stanu polskiej armii. „Trudno nie odnieść wrażenia, że w modernizacji polskiej armii odbijamy się od ściany do ściany, a perspektywę przemian wyznaczają wyniki kolejnych wyborów. Rząd PO chciał kupić caracale - PiS uznał, że nie są to dobre śmigłowce, i w efekcie do dziś o sile naszej kawalerii powietrznej stanowią poradzieckie Mi-24.”


Reklama

Komentarze

    Reklama