Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Rosyjski wywiad podsłuchiwał unijnych polityków w Sofii?; Wywiad z dyrektorem Boeinga na Europę Środkowo-Wschodnią; Ćwiczenia NATO Trident Juncture w listopadzie
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Bułgarski trop”: Rewizja przeprowadzona przez bułgarski kontrwywiad pod nadzorem prokuratury w pięciogwiazdkowym hotelu „Marinella", w którym gościli unijni politycy. Mógł on być podsłuchiwany przez rosyjskie służby według doniesień dziennikarskich. Oficjalnym powodem akcji służb specjalnych miał być nakaz aresztowania właściciela hotelu wydany przez Interpol w związku z zarzutem z prania brudnych pieniędzy na terenie UE. „Bułgaria przewodniczyła ostatnio unijnej prezydencji, dlatego przez pół roku Sofia gościła prominentnych polityków europejskich. Tymczasem bułgarskie media ujawniły, że delegacje 27 państw członkowskich były najprawdopodobniej podsłuchiwane przez rosyjski wywiad. Skandaliczna prawda, czy kolejna hybrydowa manipulacja Kremla?”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Boeing ma Polsce do zaoferowania nie tylko apache”: Wywiad z Stanleyem Prusińskim, dyrektorem Boeinga na Europę Środkowo-Wschodnią. „Boeing poprzez porozumienie o partnerstwie z Polską Grupą Zbrojeniową SA chce przybliżyć możliwość budowy bazy serwisowej i modernizacyjnej dla śmigłowca szturmowego w Polsce, a także ułatwić dostęp do części zamiennych innych śmigłowców. Dzięki tym zabiegom Polska będzie mogła bez problemu utrzymać flotę śmigłowców bojowych. [...] szkolenie przystosowujące do operowania na AH-64 nie jest aż tak długie. System jest złożony, ale wykonuje większość pracy automatycznie. Śmigłowiec jest zdolny do działania w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych. O łatwości i szybkości serwisowania świadczy fakt, że AH-64 Apache w służbie US Army wykazują się współczynnikiem gotowości bojowej na poziomie od 85 do 90 proc.”
Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „NATO daje opór Moskwie”: Scenariusz ćwiczeń zakłada wspólną odpowiedź wojskową NATO na atak zbrojny na jednego z sojuszników. „Stany Zjednoczone obiecały wzmocnienie cyberobrony NATO. Sojusz wzywa Rosję, by natychmiast przestała łamać traktat INF, który zakazuje nowych pocisków manewrujących, a Polska nadal przekonuje do fortu Trump. [...] Szefów MON poinformowano o ostatnich przygotowaniach do dotąd największych ćwiczeń Trident Juncture, które zaczną się pod koniec października w Norwegii. Weźmie w nich udział ponad 40 tys. żołnierzy z 31 krajów, a także 150 samolotów, 70 okrętów i ponad 10 tys. samochodów.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie