Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Rosyjska Grupa Wagnera w Libii; Estońskie ćwiczenia pod wpływem koronawirusa; Premier Wielkiej Brytanii o zaangażowaniu Polaków w zwycięstwo 75 lat temu

Fot. NATO
Fot. NATO

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wagnerowcy wspierają Haftara”: Rosyjscy najemnicy z tak zwanej Grupy Wagnera co najmniej od 2018 roku działają po stronie wspieranego przez ZEA gen. Chalify Haftara, przywódcy Libijskiej Armii Narodowej. „Wagnerowcy działają m.in. jako wysunięci obserwatorzy ognia zapewniający celny ostrzał artyleryjski lub jako wysunięci nawigatorzy naprowadzania lotnictwa. Najemnicy zapewniają grupy strzelców wyborowych. […] Liczebność grupy Wagnera w Libii szacowana jest na 800-1200 osób.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wiosenna Burza mniejsza przez korona wirusa”: Coroczne ćwiczenia estońskiej armii, realizowane pod kryptonimem Kevadtorm (Wiosenna Burza), w 2020 roku zostały ograniczone z powodu epidemii. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 9 tys. żołnierz, ale w tym roku jedynie 3,2 tys. „Dowódca Estońskich Sił Zbrojnych gen. mjr Martin Herem oznajmił, że w manewry te nie zostali zaangażowani rezerwiści, a jedynie oddziały regularne i poborowi realizujący trening, a także oddziały sojusznicze stacjonujące w Estonii w ramach wysuniętej obecności bojowej.”


Boris Johnson, Rzeczpospolita, „Trudno sobie wyobrazić Wielką Brytanię bez Polaków”: W dniu 75 rocznicy  zakończenia II wojny światowej premier Boris Johnson wspomina wkład polskich żołnierzy w zwycięstwo i słynny dywizjon 303 ale również obecną współpracę wojskową. „Cieszymy się, że pomimo tragicznych wydarzeń, jakie przyniósł XX wiek, i usilnych prób wymazania jej z mapy, Polska jest dziś kwitnącym krajem w sercu Europy. […] Jesteśmy sojusznikami w NATO, coraz bardziej zacieśnia się współpraca naszych sił zbrojnych. Gdy piszę te słowa, brytyjscy żołnierze pełnią służbę na polskiej ziemi, pomagając strzec naszego wspólnego bezpieczeństwa.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. dim

    Ale czy ten pan premier Boris Johnson snuje swe refleksje w jakiejś wielkonakładowej gazecie, ukazującej się w UK? Czy może jedynie na łamach Rzeczpospolitej ?

  2. 12345

    Boris Johnson to dobry polityk. I mam nadzieję, że nie rzuca słów na wiatr tak jak jego poprzednicy podczas WWII

Reklama