Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Polska w programie Nuclear Sharing?; Niemieckie siły zbrojne przejmą dowodzenie Grupą Bojową Unii Europejskiej; Niemiecki wywiad przestanie funkcjonować po wyroku trybunału konstytucyjnego?

fot. Lockheed Martin
fot. Lockheed Martin

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Atomowy Fort Trump”: Na dzis dzień nie ma realnych przesłanek aby przypuszczać, że ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej w programie nuclear sharing. Jakie są kulisy dyskusji o przeniesieniu broni jądrowej z Niemiec do Polski? „Nie ma co szukać potwierdzenia w MON, że przy myśleniu o zakupie F-35 wiązano nadzieje na wejście do programu. Nieoficjalnie to jednak pogląd, który był brany pod uwagę. Rozważania czy zadań niemieckiej bazy Buchel nie można by przenieść np. do Wielkopolski, gdy będą już tam F-35, nie są wzięte z sufitu. W MON przy wyborze samolotu analizowano, czy jest on dual-capable aircraft i ma możliwość przenoszenia bomb atomowych. […]”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wspólny wysiłek na rzecz bezpieczeństwa”: 1 lipca rozpocznie się dyżur bojowy Grupy Bojowej Unii Europejskiej (ERRF). Niemccy wojskowi będą odpowiedzialni nie tylko za sformowanie grupy od lipca, lecz także zapewnią dostępność niezbędnych komponentów, takich jak wsparcie logistyczne, łączność, rozpoznanie oraz kwestie transportowe i planowania. „Niemcy pomimo pandemii koronawirusa przygotowują się w koszarach Stadtallendorf do objęcia funkcji państwa ramowego Grupy Bojowej Unii Europejskiej o sile 4100 wojskowych. Oprócz żołnierzy z Bundeswehry w skład tej grupy wejdą wojskowi z Austrii, Czech, Chorwacji, Finlandii, Irlandii, Łotwy, Niderlandów i Szwecji.”


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Kaganiec na szpiegów”: Niemiecki trybunał konstytucyjny zabronił wywiadowi BND inwigilowania i podsłuchiwania ludzi za granicą. Niemiecki organ konstytucyjny uznał też, że niemiecki wywiad obowiązuje niemieckie prawo, nawet jeśli działa on poza granicami kraju. „Do końca przyszłego roku Bundestag musi zmienić ustawę o BND i nałożyć służbom poważne ograniczenia. Eksperci od polityki zagranicznej i służb specjalnych są przerażeni. Ich zdaniem wywiad nie będzie w stanie skutecznie zbierać informacji o terrorystach, załamie się też współpraca z innymi krajami. Do tej pory Niemcy dostawali informacje od sojuszników, bo dzielili się z nimi swoją wiedzą. Co będzie, jeśli BND nie będzie mieć nic do zaoferowania? - Zastanawiam się, czy dalsze działanie BND w ogóle będzie możliwe - mówi Norbert Rottgen, szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Dar 12

    Broń jądrową w Polsce to kwestia czasu ( wcześniej czy później) to się stanie MON musi się przygotować

    1. andys

      Czy mógłbyś szerzej uzasadnić ten pogląd?

  2. BUBA

    Elektrownie jadrowe tez by sie przydaly

Reklama