Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Ponad 3 mld na modernizację czołgów; Polscy żołnierze polecą do Libanu?; Kryzys w rosyjskim wywiadzie; Zatrzymano Czeczena podejrzanego o terroryzm; USA walczy o wpływy w Europie Środkowo – Wschodniej; NATO kontra Rosja
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Gazeta Finansowa, „Droga modernizacja”: Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wydać w ciągu najbliższych lat prawie 3,1 mld zł na modernizację starych czołgów znajdujących się na uzbrojeniu naszej armii. Eksperci zaznaczają, ze w takiej kwocie można kupić nowocześniejsze maszyny. „Znawcy tematu podnoszą jednak, że za podobną kwotę można nabyć 80 koreańskich czołgów K2, bazujących na najnowszych amerykańskich technologiach i konstrukcyjnie opartych na amerykańskich czołgach Abrams. Można także niemalże „od ręki" sięgnąć po same Abramsy, które zakonserwowane, czekają na kupca.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „F-16 lecą na Litwę, możemy też wysłać wojska do Libanu”: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego analizuje możliwości Sił Zbrojnych RP w kontekście udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. „1,8 tys. polskich żołnierzy może w 2019 r. uczestniczyć w misjach zagranicznych. [...] wojsko przygotowuje się do udziału w misji na Bliskim Wschodzie pod flagą ONZ. Polska zgłosiła swój udział w misji UNDOF Syria oraz UNIFIL Liban. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy i do którego kraju pojadą polscy żołnierze.”
Marcin Łuniewski, Rzeczpospolita, „Problemy w <<Akwarium>>”: Kryzys najpotężniejszej służby specjalnej świata. Ostatnie wpadki rosyjskiego wywiadu przyniosą zmiany w tej służbie? „Od czasów ZSRR rosyjski wywiad wojskowy był uważany za formacją niezwykle skuteczną i niebezpieczną. Ostatnio jednak jego reputacja została poważnie nadszarpnięta, i to w 100. rocznicą powstania. [...] Rosjanie nie są głupi i po tych wpadkach wyciągną wnioski. Może dojść do odmłodzenia kadry. Do służby przyjdzie więcej ludzi, którzy wiedzą, jak posługiwać się tabletem.”
Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „Zatrzymano Czeczena podejrzanego o terroryzm”: Służby zatrzymały obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej Alviego A. Podejrzany jest o popełnienie przestępstwa terrorystycznego, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. „28 listopada br. zatrzymany został Czeczen Alvi A., obywatel Federacji Rosyjskiej podejrzany o popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Zatrzymanie to efekt współpracy ABW i policji. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. [...] Wobec Alviego A. prowadzono również postępowania przygotowawcze, w których miał on status podejrzanego w związku z zarzutem organizowania nielegalnej migracji. Zatrzymany Czeczen miał utrzymywać na terytorium Polski kontakty z innymi osobami o radykalnych poglądach, z których kilku zostało już deportowanych do kraju pochodzenia.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „USA rywalizują z Rosją o wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej”: Zastępca sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych John J. Sullivan rozpoczął kilkudniową podróż dyplomatyczną po Europie Środkowo-Wschodniej. „W środę w Bratysławie zastępca sekretarza stanu John J. Sullivan rozmawiał m.in. o dwustronnych relacjach pomiędzy USA a Słowacją. Poruszony był również temat programu modernizacji słowackich sił zbrojnych. Amerykański dyplomata zachęcał rząd Słowacji, aby ten po przejęciu przywództwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zwiększył presję na Rosję, która dokonała agresji na Ukrainę. Wczoraj w Wiedniu John J. Sullivan podziękował władzom austriackim za zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa na Bałkanach.”
Roger Boyes, Polska The Times, „Europa musi robić wszystko, by być gotową zmierzyć się z potęgą Rosji”: Analiza możliwości Sojuszu Północnoatlantyckiego z militarną potęgą Rosji. „Moskwa, Pekin NATO może znaleźć się w obliczu bezlitosnej wojny na dwóch frontach prowadzonej przez Moskwę i Pekin. [...] Rosja w istocie toczy grę o znacznie szerszym i dłuższym zasięgu. Każdy rosyjski dowódca rozumie, jaką przewagę zyskuje się zmuszając wroga do walki na dwóch lub więcej frontach. [...] Armie i rządy krajów NATO muszą stać się bardziej elastyczne i zdolne do szybszego działania oraz przemieszczania swoich sił. Trzeba zmodernizować infrastrukturę drogową, kolejową i lotniczą wschodnich członków sojuszu. Jednostki wojskowe rotacyjnie stacjonujące w krajach bałtyckich - ich obecność ma sygnalizować Rosji, że sojusz czuwa - można wysyłać także na południe.”
KAR
Faktycznie. Jesteśmy tylko strefą wpływów. To akurat nic nowego, więc GP Codziennie nie odkrywa Ameryki.
Gracz
3 miliardy na t 72 ciekawe co uda się zrobić za tą kwotę. NATO boi się sojuszu Rosja Chiny.