Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: PGZ nie pojedzie na targi Arms & Security w Kijowie; Wywiad z szefem MSZ; Wywiad z byłym szefem SWW

fot. PGZ
fot. PGZ

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Targi zbrojeniowe w Kijowie bez PGZ”: Polska Grupa Zbrojeniowa nie pojedzie na jedne z największych targów zbrojeniowych. „Polskie państwowe fabryki broni wciąż nie wykorzystują szansy do robienia biznesu z Ukrainą. Tegoroczna nieobecność Polskiej Grupy Zbrojeniowej na największej wystawie obronnej w tym kraju potwierdza, że oddajemy rynek konkurentom. [...] Zbrojeniowe targi Arms & Security w Kijowie zawsze były najlepszym wskaźnikiem poziomu biznesowych relacji naszej zbrojeniówki z ukraińskimi sąsiadami. Na przyszło - tygodniową edycję wystawy nie wybiera się jednak PGZ. Nie będzie tam też ważnych przedstawicieli MON.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Amerykanie nie znaleźli dla nas czasu”: Wywiad z ministrem spraw zagranicznych, Zbigniewem Rau. „[...] Przyjmowaliśmy te oświadczenia do wiadomości, mimo że stały one w sprzeczności z naszą wiedzą opartą o inne źródła. Tymczasem teraz czytam doniesienia agencyjne, że w tym tygodniu odbywają się w Waszyngtonie rozmowy między bliskimi współpracownikami kanclerz Merkel i doradcami prezydenta Bidena o dokończeniu Nord Stream 2. Taka formuła amerykańsko-rosyjsko-niemieckiego dialogu nie może zastąpić rozmów między Ameryką a sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, którzy odczują skutki tych decyzji w sposób szczególny. [...] Zwiększy się zagrożenie militarne Ukrainy, a także Polski i innych krajów NATO z Europy Środkowej.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Specjalne służby siania zamętu”: Wywiad z byłym szefem Służby Wywiadu Wojskowego, gen. bryg. Radosławem Kujawą. „[...] Służby kontrwywiadowcze mają rozległą wiedzę o aktywności placówek dyplomatycznych i pracujących w nich oficerów wywiadu. Nierzadko stają przed dylematem, czy usunąć z kraju osobę, która prowadzi działalność <<niezgodną ze statusem>>. Kryterium stanowi czasami aspekt prawny, niekiedy interes służb, także operacyjny, ale niezwykle istotny jest również kontekst polityczny.”


Reklama

Komentarze

    Reklama