Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Nowe radary na Litwie; Putin w Syrii zastosuje taktykę z Czeczenii; Autosan w programie Wisła; Wywiad z wiceministrem T. Szatkowskim; Centrum testowania dronów w Radomiu; Indie walczą z terroryzmem
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Krzysztof Balcewicz, Gazeta Polska Codziennie, "Nowe radary na Litwie wzmocnią NATO": Litwa podjęła się wypełnić zobowiązanie do zapewnienia efektywnej obserwacji przestrzeni powietrznej NATO. Do 2019 r. pojawią się nowe systemy radiolokacyjne na Litwie. "Litwa wymienia sowieckie wyposażenie stanowisk radiolokacyjnych na nowe w ramach programu modernizacji sił zbrojnych. Zakupiony sprzęt o wartości 60 mln euro ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną do 2019 r. [...] W ramach prac powstaje nowa infrastruktura i wdrażane są nowe systemy łączności, montowane są wyprodukowane w NATO radary dalekiego zasięgu, które zastąpią dotychczas używany sprzęt produkcji sowieckiej. Po zakończeniu prac stanowiska obserwacji przestrzeni powietrznej staną się częścią systemu NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS), który zapewnia stałą obserwację przestrzeni powietrznej państw sojuszu i ochronę przed atakami powietrznymi".
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Rosjanie wyczyszczą Syrię przed nadejściem Trumpa": Do stycznia, kiedy Donald Trump przejmie formalnie urząd prezydenta USA, najprawdopodobniej Rosja i rządowe siły Baszara al-Asada zakończą działania militarne w Syrii. Tą samą strategię zastosował Władimir Putin w Czeczenii. Podczas przekazywania rządów w USA dopuszczał się brutalnych operacji przeciw cywilom w chwili, kiedy społeczność międzynarodowa nie mogła zareagować, oczekując na przekazanie władzy w Białym Domu.
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Patrioty z Sanoka": Polska firma - Autosan - będzie współpracować z amerykańskim koncernem Raytheon w programie Wisła. "Autosan zajmie się produkcją i serwisowaniem komponentów do amerykańskich systemów antyrakietowych Patriot. Fabryka z Sanoka podpisała wczoraj w Warszawie list intencyjny z koncernem Raytheon. Umowa przybliża zawarcie kontraktu z Amerykanami na dostawy do Polski baterii Patriot, których mamy mieć w sumie osiem. Co prawda szczegóły dokumentu są objęte klauzulą tajności, ale można się spodziewać, że serwis obejmie te części systemu Patriot, które leżą w możliwościach technicznych Autosanu".
Agaton Koziński, Polska The Times, "Szatkowski: Przesuwamy polskie czołgi na wschód": Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, Tomaszem Szatkowskim. Wiceminister przedstawia swoją rolę w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz wypowiada się na temat przyszłości Polski w NATO. Tomasz Szatkowski podkreśla również w wywiadzie starania MON mające na celu wykonaniu budżetu w jak największym stopniu.
Puls Biznesu, "Amerykanie chcą testować drony w Radomiu": Amerykańska firma JadinTech podpisała list intencyjny w sprawie budowy centrum testów technologii bezzałogowych urządzeń na Europę. Właściciel firmy zapowiada sprowadzenie do Radomia najnowszych symulatorów oraz największych producentów lotniczych na świecie.
Grzegorz Jakubowski, Gazeta Finansowa, "Finansowa wojna z terrorem": Indie walczą z fałszywymi banknotami oraz finansowaniem terroryzmu. "Rząd Indii niespodziewanie unieważnił banknoty o najwyższych nominałach. Chcący odzyskać pieniądze muszą zdać wycofane banknoty do 30 grudnia na poczcie lub w banku. Decyzja premiera Modiego ma m.in. ukrócić finansowanie terrorystów i korupcję w kraju".
Dziennik Trybuna, "Nowe sankcje RB ONZ": "Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła nowe sankcje na Koreę Północną - najostrzejsze z dotychczasowych - za dokonaną we wrześniu największą próbę z głowicą jądrową. Sankcje głównie ograniczają eksport węgla z KRL-D do Chin. Uzgadnianie rezolucji z Pekinem trwało kilka tygodni. Od 2017 r. roczny import węgla z Północy ma spaść o 60 proc. - do 7,5 mln ton. W Korei Północnej przy programach budowy broni jądrowej i rakiet pracuje ok. 30 tys. specjalistów. Jest to najbardziej zmilitaryzowany kraj świata. Armia Północy liczy 1,2 mln żołnierzy, a dalsze 6 mln osób to szkolona stale rezerwa. Na cele wojskowe Północ przeznacza 25 proc. PKB".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie