Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Niemcy odmawiają zgody na przejazd wojsk amerykańskich na Anakondę; HSW podpisała kontrakt na Raki; Polska zbuduje czołg czwartej generacji?; PGZ stworzy Centrum Innowacji

T-14 Armata fot. Weinsteinalex/Wikipedia
T-14 Armata fot. Weinsteinalex/Wikipedia

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Macierewicz i Anakonda": Niemcy nie chcą zgodzić się na przejazd amerykańskiej armii przez ich terytorium na ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda, tłumacząc to remontami dróg. "Dla nas po wojskowemu jest to odmowa. W politycznym języku zapewne będzie to usprawiedliwione uzasadnienie tego, że nie ma możliwości przejścia po tych drogach - wyjaśniał posłom generał. Mówił, że taka sytuacja nie zdarza się pierwszy raz. A wówczas min. Macierewicz zasugerował, że za wszystkim może stać Rosja."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Raki ze Stalowej idą do wojska": Ministerstwo Obrony Narodowej w obecności premier Beaty Szydło podpisało wczoraj kontrakt warty 1 mld złotych z Hutą Stalowa Wola HSW ma dostarczyć polskiej armii samobieżne moździerze Rak i artyleryjskie wozy dowodzenia.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Pancerny skok dla naszego wojska": Polska chce stworzyć najnowocześniejszy czołg w odpowiedzi na rosyjski T-14 Armata. "To jeden z najambitniejszych planów polskiego sektora zbrojeniowego. Wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej śląski OBRUM (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych) pracuje nad koncepcją polskiego czołgu czwartej generacji z wieżą bezzałogową i armatą 120 mm. Wiadomo, że ma on mieć m.in. automaty ładowania oddzielone od przestrzeni załogowej oraz wysoką odporność balistyczną przedniej półsfery, co ma zapewnić specjalny pancerz."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Bitwa o kontrakty": Polska Grupa Zbrojeniowa planuje budowę Centrum Innowacji. "W szerszym zakresie będziemy to jeszcze prezentować. Są potrzebne rozwiązania wspierające innowacyjność. Zadaniem Centrum będzie koordynacja tych działań, zbudowanie centralnej struktury, która będzie temu poświęcona, wewnątrz grupy - mówi Szczepan Ruman, dyrektor ds. strategii w PGZ. Grupa jest ogromnym holdingiem skupiającym większość polskich firm zbrojeniowych pozostających w ręku państwa."


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "Zbrojeniówka zbiera się w sobie": Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiła zarys aktualizacji strategii rozwoju. PGZ ma przekształcić się w koncern i pogłębić konsolidacje polskiego przemysłu zbrojeniowego. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. prawnik

    No i mamy sojusznika z Nato. dlatego jest nam potrzebna silna MW bo ... w przypadku konfliktu Niemcy po prostu odmówią przejazdu i przelotu nad ich państwem i nie dostaniemy wsparcia, zaopatrzenia, amunicji itd.

    1. grom

      Naprawdę dziwne że Niemcy chronia stan swoich dróg i proponują inne trasy przejazdu na własnym terytorium?

  2. Zdzisiak

    Bumar odpicuje PL-01 i będzie git. Będzie lepszy od ruskiego T-14 bo pływający, lżejszy i bardziej mobilny.

    1. karibu

      Do tego nowatorska konstrukcja z płyt OSB.

Reklama