Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Manewry Sea Breeze 2021; UE złagodzi stanowisko ws. polityki Kremla?; Rosyjscy politycy na 9. Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego; Wywiad z byłym koordynatorem służb specjalnych

Fot. NATO
Fot. NATO

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „W oczekiwaniu na manewry Sea Breeze 2021”: W planach rozpoczynających się manewrów jest prowadzenie operacji MIO (Maritime Interdiction Operations) polegających na realizacji zatrzymań, kontroli i inspekcji podejrzanych jednostek pływających.„Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się manewry Sea Breeze 2021 współorganizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy oraz VI Flotę Stanów Zjednoczonych (United States Sixth Fleet). W tegoroczną edycję ćwiczeń odbywających się w regionie Morza Czarnego zaangażowanych ma być ponad 5 tyś. wojskowych, 32 okręty oraz 40 samolotów z kilkudziesięciu państw. [...] W tym roku podczas trwających od 28 czerwca do 10 lipca manewrów Sea Breeze 2021 realizowane mają być operacje desantowe, doskonalone umiejętności związane ze zwalczaniem okrętów podwodnych, operacje poszukiwawcze-ratownicze, jak i działania związane z obroną powietrzną. Sea Breeze 2021 ma być również okazją do ćwiczenia wojny manewrowej, a także wykorzystania oddziałów wojsk specjalnych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Morawiecki: „nie" dla negocjacji z agresorem”: W Brukseli odbyło się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej. „Tuż przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli Niemcy i Francja zaproponowały zorganizowanie specjalnego szczytu UE-Rosja z udziałem Władimira Putina oraz złagodzenie unijnego stanowiska ws. polityki Kremla. - Tylko wycofanie się Rosji z agresywnej polityki wobec sąsiadów oraz państw UE, w szczególności Polski, może stanowić podstawę do otwarcia dialogu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. [...] W przygotowanym przez Komisję Europejską, a zaprezentowanym przez Borrella raporcie wskazano na Rosję jako na kluczowe wyzwanie dla UE. <<Strategia zarządzania pogarszającymi się stosunkami z Rosją powinna zostać oparta na trzech zasadach: odpychaj, ograniczaj, angażuj>> - wskazano. Propozycja nie spodobała się Niemcom i Francji, które zaproponowały wspólne poprawki do konkluzji najbliższego szczytu UE, mające znacząco złagodzić unijne stanowisko wobec Kremla.”


Gazeta Polska Codziennie, „Kreml dobry, NATO złe”: Podczas 9. Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego powtarzane były znane od dawna tezy. Rosyjscy politycy zarzucają NATO, że ten organizuje zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe zbyt blisko rosyjskich granic, co jest postrzegane jako prowokacja. „W trakcie 9. Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego czołowi politycy Kremla zarzucili krajom NATO osłabianie sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz skupianie się wyłącznie na powstrzymywaniu Rosji oraz Chin. [...] W przesłaniu do uczestników spotkania prezydent FR Władimir Putin stwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki ciągle odrzuca propozycje Rosji zmierzające do deeskalacji napięć w Europie oraz zmniejszenia liczby incydentów o podłożu wojskowym. W podobnym tonie wypowiedział się również rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. - Sytuacja w Europie grozi wybuchem i wymaga działań - powiedział polityk podczas dorocznej konferencji.”


Magdalena Rigamonti, Dziennik Gazeta Prawna, „Państwo z elementami kleptokracji”: Wywiad z byłym koordynatorem służb specjalnych, Markiem Biernackim. „[...] Z nadzorem nad służbami, z ich koordynacją. Ale to przez wielość tych służb i przez gry ich interesów. Są służby podporządkowane ministrowi obrony, cywilne służby wywiadowcze podporządkowane koordynatorowi, Centralne Biuro Anty- korupcyjne realizuje zadania wskazane przez koordynatora oraz przez prokuraturę... Czy koordynacja nad służbami w Polsce funkcjonuje? [...] Mówiłem o strachu polityków. Gdyby kiedyś dokonano głębokiej reformy służb, to może sprawa wyglądałaby inaczej. Jeśli się nie ma zaufania, to robi się reformę...”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama