Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Kontrowersje wokół pomysłu zakupu Grenlandii przez USA; Polscy żołnierze wracają na misję ONZ do Libanu

fot. MON
fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Cedro, Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Handlowanie państwem”: Kontrowersyjny pomysł amerykańskiego prezydenta dotyczący zakupu Grenlandii. „[....] Rok wcześniej Dania uniemożliwiła chińskiej spółce wydobywczej zakup dawnej bazy morskiej. Kopenhaga obawiała się, że taka transakcja mogłaby okazać się wstępem do ustanowienia przez Chiny przyczółków militarnych na wyspie. Na wyspie od 1943 r. mieści się już baza amerykańskich wojsk powietrznych Thule [...] Jest to element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polacy wracają do Libanu”: Polacy po 10 latach nieobecności na misjach ONZ wracają do Libanu pod niebieską flagą. Polscy żołnierze będą wykonywali działania operacyjne takimi jak: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. blue line oraz wsparcie libańskiego rządu w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. „Dziś na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (Centralny Ośrodek Zurbanizowany <<Nowy Mur>>) szef resortu obrony Mariusz Błaszczak będzie obserwował ostatni etap certyfikacji pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego udającego się na misję do Libanu, którą mają stanowić żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej.”


Reklama

Komentarze

    Reklama