Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Czerwony alert dla WOT; Polski żołnierz ranny w Iraku; Cold Response 2020 zakończone z powodu koronawirusa; Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce; Wsparcie wojska w walce z epidemią

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Czerwony alert dla obrony terytorialnej”: Podwyższono stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojsko będzie wspierać służby cywilne w walce z epidemią koronawirusa. „Z naszych informacji wynika, że żołnierze otrzymują pakiety medyczne, mają też posiadać w koszarach swoje rzeczy osobiste na wypadek, gdyby zaistniała konieczność kwarantanny. Ustalane są też lokalizacje budynków koszarowych, które szybko mogą zostać przekształcone na miejsca kwarantanny. MON informuje, że utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny atak na żołnierzy amerykańskich w Iraku”: Jak przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, życiu polskiego żołnierza nie zagraża niebezpieczeństwo, sama zaś sytuacja monitorowana jest na bieżąco. „W wyniku ataku rakietowego na bazę wojskową w At-Tadżi w Iraku zginęło trzech wojskowych, a kilkanaście innych zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest m.in. polski żołnierz, którego stan jest stabilny. [...] Sprawcy do ostrzału infrastruktury wojskowej przeprowadzonego o godz. 19.35 czasu lokalnego użyli postsowieckiego pocisku artylerii rakietowej kał. 107 mm, zamontowanej na ciężarówce.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Cold Response zakończone z powodu COVID-19”: Manewry Cold Response na północnej flance NATO rozpoczęły się 2 marca, a miały się zakończyć 18 marca. „Siły Zbrojne Norwegii (Forsvaret) ze względu na szalejącą epidemię koronawirusa zdecydowały się w tym tygodniu na zakończenie przed czasem zimowych międzynarodowych manewrów Cold Response 2020. Obecnie ponad 15 tyś. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Niderlandów, Niemiec, Francji, Belgii, Danii oraz Szwecji czeka na powrót do kraju.”


Piotr Głuchowski, Gazeta Wyborcza, „Stan epidemii. Nie lekceważmy”: Minister zdrowia zapowiedział już stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że drogą rozporządzenia resort może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, obrót i używanie produktów oraz zamknąć instytucje i firmy. „Zmarła zakażona pacjentka z Poznania. To pierwszy śmiertelny przypadek w Polsce. Wczoraj liczba chorych przekroczyła 50. Od jutra minister zdrowia może zamykać firmy i wszelkie instytucje. [...] Kobieta miała współistniejące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność - poinformował podczas popołudniowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chora z objawami niewydolności oddechowej trafiła do miejskiego szpitala im. Strusia przy Szwajcarskiej w niedzielę”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Wojsko rusza na pomoc”: Jak zapewnia resort obrony narodowej, do akcji gotowe są wszystkie rodzaje wojsk, także powietrzne. „Resort obrony poinformował, że w sztabie kryzysowym Ministerstwa Zdrowia znajdują się oddelegowani w trybie 24-godzinnym oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. [...] Wojsko jest bardzo dobrze przygotowane do podjęcia działań zmierzających do przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa. Wielu żołnierzy już udziela pomocy, inni czekają na przydział zadań. I tak m.in. podejmujemy działania logistyczne związane z zabezpieczeniem możliwości wykonywania zadań przez inne służby - mówi w rozmowie z <<Naszym Dziennikiem<< Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. dywersant

    Śmiech z tą pseudo-epidemią. Umieralność na poziomie 3,5 % przy wymaganych dodatkowych ciężkich schorzeniach. Dla wojska podczas manewrów świetna okazja, aby do scenariusza ćwiczeń dopisać atak "bronią B". Z automatu podnosi to poziom trudności manewrów i dokłada nieplanowany czynnik. Na wojnie z reguły trzeba improwizować w zależności do sytuacji, więc idealna okazja.

Reklama