Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Centrum Badań nad Bezpieczeństwem w AON; Pioruny czekają na produkcję seryjną; Wyjątkowe środki ostrożności podczas szczytu NATO; Ekspert o polskim przemyśle zbrojeniowym; Rozpoczęły się targi Pro Defense 2016

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Akademia Sztuki Wojny": W Akademii Obrony Narodowej utworzono Centrum Badań nad Bezpieczeństwem. "W przyszłości Centrum ma być ośrodkiem analitycznym dla polskiej armii. Uczestniczący w otwarciu nowy rektor AON płk dr Ryszard Parafianowicz ocenił, że Centrum będzie 'budowało silną pozycję placówki', a także jest początkiem nowej koncepcji uczelni, która od l października przekształci się w Akademię Sztuki Wojennej."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Piorun, zabójca dronów, nie może wystartować": Następca słynnych Gromów - Piorun - precyzyjna rakieta przeciwlotnicza, oceniana jako lepsza od amerykańskich Stingerów, nie może wejść do seryjnej produkcji.


BF, Super Express, "Nie będzie strefy kibica": Przez wyjątkowe środki ostrożności w Warszawie nie zostanie utworzona strefa kibica.  "Rozważane jest też zamknięcie stacji metra Centrum. Na kilka dni z ruchu będą wyłączone m.in. Aleje Jerozolimskie i nie zaparkujemy na sporej części Saskiej Kępy. Z kolei loty nad niektórymi częściami Warszawy mają być zakazane. Egzekwować będą to samoloty rozpoznania i wczesnego reagowania AWACS. Terenu nad stolicą będzie pilnował również specjalny samolot bezzałogowy. W stolicy zakazane będą również zgromadzenia. Od 4 do 10 lipca nie będzie można nosić broni, nawet jeśli ma się na nią pozwolenie."


Maciej Pawlak, Gazeta Polska Codziennie, "Modernizując armię, sprecyzujmy zagrożenia": Wywiad z dr. Łukaszem Tolakiem, prezesem Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, ekspertem w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. "Nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której wydając miliardy dolarów na nowoczesny sprzęt, będziemy uzależnieni od dostawcy. Może to dramatycznie obniżyć naszą zdolność do obrony, gdy pogorszy się sytuacja polityczna czy też pojawią się problemy z serwisowaniem sprzętu. Dlatego należy dążyć do możliwie pełnej kontroli nad użytkowanym sprzętem."


PAP, Nasz Dziennik, "Targi dla obrony": W Ostródzie rozpoczęły się wczoraj targi Pro Defense 2016, przy okazji których prezes PGZ promował polski przemysł zbrojeniowy.  "Prezes PGZ Arkadiusz Siwko podkreślił, że targi i wystawiony na nich sprzęt są najlepszym dowodem na to, że polski przemysł obronny żyje. - Dzisiaj można powiedzieć, że jest należyty klimat dla rozwoju tego przemysłu, jest należyty klimat, żeby stał się on podwalinami rozwoju gospodarczego całej Polski - powiedział Siwko. Jak dodał, PGZ rozpoczyna rekrutację do swoich zakładów. - Nie tylko utrzymujemy dotychczasowe miejsca pracy, ale otwieramy nowe. Nie przewidujemy zamykania żadnych zakładów - zadeklarował."


Dziennik Trybuna, "Bratnia pomoc": Wrocławska policja podczas śledztwa dotyczącego bomby pozostawionej w autobusie, korzystała z doświadczenia FBI. "Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze pomagało wrocławskim policjantom w tropieniu zamachowca, który podłożył bombę w autobusie linii 145. Współpraca z FBI dotyczyła analizy kryminalistycznej i cyberprzestępczości. [...]To nie było tak, że dostaliśmy jakąś jedną konkretną informację, która odpowiedziała na wszystkie nasze pytania. Cały czas wielu policjantów zbierało informacje aż wreszcie zebrano dowody pozwalające na zatrzymanie podejrzanego."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def24.pl: Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Piorun, zabójca dronów, nie może wystartować": Następca słynnych Gromów - Piorun - precyzyjna rakieta przeciwlotnicza, oceniana jako lepsza od amerykańskich Stingerów, nie może wejść do seryjnej produkcji. say69mat: Tak wygląda w praktyce państwowy mecenat nad produkcją zbrojeniową. Można w dowolny sposób uwalić nawet najlepszy projekt. Stąd rozwiązaniem jest prywatyzacja sektora, aby to właściciel decydował czy zatrudnić 'misia' czy specjalistę. Ponadto, w przypadku, jeżeli nasza armia nie będzie zainteresowana projektem,można zawsze zaproponować produkt ... B-wherze.

Reklama