Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Analiza stosunków politycznych Rosji i Turcji; 200 polskich funkcjonariuszy wesprze Grecję na granicy?; 60 misji lotniczych PKW Orlik; Wojsko przygotowane na epidemię koronawirusa; Turcja i Rosja zawieszają ogień w Syrii

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Krajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Sułtan i car”: Historia i analiza stosunków turecko – rosyjskich z perspektywy wojny w Syrii i Paktu Północnoatlantyckiego. „Trzystu lat śmiertelnej wrogości Turcji i Rosji nie da się łatwo przekreślić. Nawet jeśli dziś przywódców obu krajów łączy sezonowa przyjaźń [...] Porzucenie przez Ankarę NATO oraz sojusz z Rosją, która przez trzy stulecia stanowiła śmiertelne zagrożenie, byłyby dla Turcji zaskakującą woltą - choć interesy często są najlepszym lekiem na starą nienawiść”


Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie wsparcie dla Grecji”: Jak poinformował polski rząd, Polska jest gotowa wysłać do Grecji 100-osobowy oddział straży granicznej i 100-osobowy oddział policji. „Kolejny dzień trwają zamieszki na granicy grecko-tureckiej w związku z próbami przedostania się do krajów Unii Europejskiej tysięcy uchodźców z Syrii. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaoferował, że Polska wyśle pograniczników i policjantów, by pomóc Grecji w kryzysie. [...] W środę greckie służby poinformowały, że od soboty powstrzymały blisko 28 tyś. osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od strony Turcji.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Dyżur bojowy naszych jastrzębi”: Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 9, liczący ok. 150 żołnierzy i pracowników wyposażonych w cztery samoloty F-16, od stycznia 2020 r. zaangażowany jest w NATO-wską misję obrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, znaną jako Baltic Air Policing. „Do tej pory polscy piloci operujący z estońskiej bazy Amari wykonali blisko 60 misji lotniczych we współpracy z państwami bałtyckimi oraz zgrupowaniami sił sojuszniczych tzw. Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) - informuje rzecznik prasowy PKW Orlik mjr Tomasz Antkowiak.”


Gazeta Polska Codziennie, „Minister Błaszczak o opcji prorosyjskiej”: Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – w radiowej Jedynce udzielił wywiadu na temat rozpoczynających się ćwiczeń NATO w Polsce Defender-Europe20. „Minister obrony narodowej, pytany, czy jest jakaś odpowiedź Rosji na ćwiczenia Defender-Europe 20, zwrócił uwagę, że Rosja przeprowadza ćwiczenia od lat. - Doktryna rosyjska jest ofensywna. W przypadku Polski, w przypadku sojuszu północnoatlantyckiego doktryna dotyczy obrony, solidarności i obrony – podkreślił.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia wyśle lekarzy i żandarmów”: Szef resortu obrony - Mariusz Błaszczak - poinformował w radiowej Jedynce, że do dyspozycji jest 14 szpitali wojskowych z oddziałami zakaźnymi. „W czasie epidemii wojskowa służba zdrowia w pierwszej kolejności ma dbać o żołnierzy, ale w sytuacji kryzysowej jest też gotowa nieść pomoc cywilom. [...] Z naszych informacji wynika, że planowane jest zorganizowanie szpitala polowego na wrocławskim lotnisku. - Ma służyć żołnierzom z Polskiego Kontyngentu Wojskowego, gdyby była potrzeba ewakuowania chorych, a także uczestnikom ćwiczeń Defender-20 - słyszymy w resorcie obrony.”


Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, „Erdogan i Putin zawieszą ogień w Syrii”: Rosyjsko - tureckie porozumienie w sprawie zakończenia walk w Syrii. Od 15 marca Rosja i Turcja mają patrolować wspólnie strefę zdemilitaryzowaną.„Prezydenci Rosji i Turcji uzgodnili wczoraj w Moskwie zawieszenie ognia na całej linii frontu w syryjskiej prowincji Idlib. Armie obu tych krajów znalazły się tam na skraju otwartej wojny. [...] Po sześciu godzinach nieprzerwanych rozmów przywódcy i szefowie MSZ ich krajów ustalili też powstanie <<korytarza bezpieczeństwa>> wzdłuż trasy M4 (Latakia -Aleppo). Strefa zdemilitaryzowana ma się rozciągać na 6 km na północ i południe od trasy.”


Andrzej Dworak, Polska The Times, „Erdogan ma Unię Europejską w garści. Jego bronią są miliony migrantów”: Czy Europie uda się obronić przed falą nielegalnych imigrantów z Turcji? „Dobre wrażenie ma przykryć bezwzględne działania rządu prezydenta Erdogana, który szantażuje Unię Europejską wypuszczeniem w jej kierunku nowej fali migrantów. Europa obroni się być może przed napływem setek tysięcy nowych, nielegalnych przybyszów, ale zrobi to wielkim kosztem - nie tylko liczonym w miliardach euro, lecz także kosztem odejścia od swoich wartości i kolejnym sporem w swoim gronie na temat mechanizmu rozdzielania przybyszów między poszczególne kraje Unii.”


Komentarze (2)

 1. 12345

  Skasować socjal na dzieci w całej UE, to takie pasożyty nie będą do Europy przychodzili.

  1. dim

   Dawniej denerwowałem się, ze wszystkie dzieci tych kolonistów, wystarczy, że po 12 latach w greckich szkołach i bez uwagi na sukcesy w nauce, otrzymują obywatelstwo. Dziś myślę sobie, że nie jest to wcale głupie. Mianowicie otrzymają owo obywatelstwo, paszport unijny wezmą w rękę i... Salaam-Alaikum Państwo Polacy ! - jak stąd widać, pomagać natychmiast (także politycznie i militarnie), najlepiej z Frontex'em, ale nie czekając nań, ani tym bardziej na K.E. - to jest także Wasz najlepiej rozumiany biznes. A rzeka Evros niedługo wyschnie niczym Wisła latem - trwa susza. Turcy organizują już masę obozów po swej stronie. Wszystko to ruszy razem i albo będziemy domagać się, by wolno było strzelać i to nie tylko Grekom, a połączonym siłom Europejczyków, albo... nie przekonamy kandydatów na kolonistów, że ich zamiar nie będzie dla nich korzystny.

 2. orbix

  "Wartości europejskie" a co to takiego? Mdli mnie jak słyszę takie argumenty. Czysty, propagandowy bełkot.