Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Analiza europejskich wydatków na obronność i ścieżek rozwoju przemysłu zbrojeniowego; Jaka przyszłość czeka NATO?; Wiceminister finansów wróci do ABW

Fot. M.Dura/Defence24.pl
Fot. M.Dura/Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska droga donikąd”: Analiza porównawcza polskich wydatków na obronność oraz rozwoju przemysłu zbrojeniowego z kilkoma europejskimi państwami. „Choć sporo wydajemy na uzbrojenie, to specjalnie nie zyskuje na tym ani wojsko, ani przemysł. Inni robią to lepiej [...] Zerknijmy jeszcze na to, co robią nasi ponoć najbliżsi, przynajmniej w warstwie deklaratywnej, sojusznicy - Węgrzy. Choć retorycznie z Europą wojują, to jeśli chodzi o kupno uzbrojenia, prowadzą zupełnie inną politykę. I tak np. w lipcu tego roku ogłoszono, że powstanie spółka, w której państwo węgierskie obejmie 30 proc. udziałów - będzie ona produkować części do śmigłowców Airbusa. Airbus Helicopters Hungary zatrudni ok. 200 osób.”


Justyna Gotkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Czas na europejski rozdział”: Obrona i odstraszanie oraz zwiększanie odporności na hybrydowe działania ze strony Rosji pozostaną głównymi zadaniami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jaka przyszłość czeka NATO? „Ale większe wydatki na wojsko to nie wszystko. Stany Zjednoczone oczekują od NATO transformacji, dostosowującej Sojusz do zmian globalnego układu sił, a od Europy większego udziału w zapewnianiu wspólnego bezpieczeństwa. Jest tak niezależnie od administracji kierującej Białym Domem, choć należy się spodziewać, że w stosunkach z sojusznikami Biden wprowadzi zmiany.  (...) Biden zamierza traktować Sojusz bardziej podmiotowo i widzi we współpracy z NATO drogę do realizacji celów USA w polityce międzynarodowej. Dyskusja o strategii Sojuszu na nowe czasy już się zaczęła.”


Puls Biznesu, „Kluczowy wiceminister finansów odchodzi do służb”: Jak podają media wiceminister finansów – Piotr Dziedzic - w przeszłości również był funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oddelegowanym do resortu finansów. „Piotr Dziedzic, który w ciągu 4 lat zrobił szybką karierę w skarbówce, odchodzi z resortu. Według naszych informacji idzie do ABW. [...] odchodzi z Ministerstwa Finansów, gdzie był wiceministrem, a także zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz Głównym Inspektorem Informacji Finansowej. Te dwie ostatnie funkcje dawały mu ogromną władzę, gdyż dzięki nim sprawował nadzór nad aparatem skarbowym i miał dostęp do najtajniejszych informacji finansowych w kraju.”


Reklama

Komentarze

    Reklama