Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24: Ustawa antyterrorystyczna już gotowa; WB Electronics zaprezentował dron - Warmate; Polskiej armii potrzeba 20 tys. specjalistów; Jak lobbyści podpisują kontrakty zbrojeniowe; Pierwsze komentarze po szczycie NATO-Rosja

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Jałoszewski, Agata Kondzińska, Gazeta Wyborcza, "Państwo chroni i prześwietla": Ustawa antyterrorystyczna już gotowa. ABW otrzyma nowe uprawnienia." Agencja dostanie wiele nowych uprawnień m.in. do inwigilacji i dostęp online do kilkudziesięciu baz danych obywateli. Do listy baz prowadzonych przez ministerstwa i samorządy lokalne dodano te, którymi zarządzają resorty pracy, energii, zdrowia i środowiska czy ZUS. Ustawa wprowadza 14-dniowe areszty po decyzji sądu dla osób podejrzanych o przestępstwo o charakterze terrorystycznym. Zatrzymanemu będzie można postawić zarzuty tylko na podstawie informacji zgromadzonych w trakcie czynności operacyjno-rozpoznawczych, np. podsłuchów, kontroli e-maili. Taki areszt, jeśli będzie więcej innych dowodów, będzie można przedłużyć. "


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Polski dron na iskandery": Lider na polskim rynku, firma WB Electronics prezentuje swój najnowszy produkt - Warmate. Dron jest wyposażony w obserwacyjną głowice optoelektroniczną, dzięki której może służyć jako dron rozpoznawczy. Możliwości Warmate są jednak dużo swiększe.


Tomasz Walczak, Super Express, "Potrzebujemy 20 tys. specjalistów": Wywiad z generałem Waldemarem Skrzypczakiem. "MON pod wodzą Antoniego Macierewicza to niewyczerpane źródło pomysłów na polską armię. Minister właśnie ogłosił, że chce w najbliższych latach zwiększyć jej liczebność o połowę. Rzeczywiście jest to niezbędne? Czy to zwykłe sny o potędze? Gen. Waldemar Skrzypczak: - Proszę zwrócić uwagę, że tzw. etat pokojowy polskiej armii wynosi 120 tys. żołnierzy. Jednak ewidencyjnie, czyli w praktyce, wojska mamy niecałe 100 tys. Trzeba by więc pozyskać te 20 tys. ludzi, by uzupełnić stan naszej armii. To szczególnie palący problem w jednostkach operacyjnych, czyli tej części sił zbrojnych, które działają na froncie zewnętrznym. Tego bowiem naszemu wojsku niezwykle brakuje. Potrzebujemy specjalistów - czołgistów, operatorów dział czy samolotów."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Kusiciele z bronią": Miliardy które wydaje rząd na kolejne wyposażenie polskiej armii, są łakomym kaskiem dla największych światowych koncernów zbrojeniowych. Metody dobijania targu rzadko są etyczne, ale za to zawsze zgodne z prawem. Lobbyści często pozyskują sympatię polityków oraz kontrakty, poprzez dziennikarzy i media.


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja z agresją patrzy na rzeczywistość": Pierwsze komentarze po szczycie NATO - Rosja w Brukseli. "Inicjatywa wznowienia po dwóch latach przerwy rozmów w ramach Rady NATO-Rosja wyszła od Zachodu, a nie od Rosji. Może to świadczyć o tym, że lepszy jakikolwiek dialog niż żaden - stwierdził brytyjski 'The Independent'. Z kolei 'The Guardian' przypomina, że szczyt zakończył się bez żadnych konkretnych decyzji z obu stron. 'Nie dokonano widocznego postępu w kwestii rozwiązania coraz bardziej niebezpiecznych napięć militarnych w Europie' - twierdzą brytyjscy dziennikarze i przypominają wypowiedź sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Po zakończeniu środowego posiedzenia w Brukseli przyznał on, że Rosja stosuje agresywną politykę zewnętrzną i przez jej pryzmat postrzega sytuację na świecie."


Marta Ziarnik, Nasz Dziennik, "Holandia narzuca kwoty": "Łącznie 84 Syryjczyków miałyby przyjmować Polska, Czechy i Słowacja każdego miesiąca w ramach unijnego systemu relokacji uchodźców. Informacje takie podała wczoraj, jeszcze przed rozpoczęciem w Luksemburgu obrad unijnych ministrów spraw wewnętrznych, niemiecka agencja dpa, powołując się na przygotowany na to spotkanie dokument. Wynika z niego, że w najbliższych czterech miesiącach trafi z Turcji do Europy 4488 Syryjczyków w ramach obowiązującego porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Turcją. W myśl przygotowanych przez holenderską prezydencję rozwiązań liczba ta ma zostać rozdzielona po równi na cztery miesiące, czyli po 1122 Syryjczyków na miesiąc."

Reklama

Komentarze

    Reklama