Pekin: Niepodległość Tajwanu "oznacza wojnę"

29 stycznia 2021, 10:08
Desant chinski na Tajwan-01
Schemat pokazujący możliwe kierunki uderzeń na Tajwan: K. Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Komunistyczne władze ChRL zaostrzyły retorykę wobec Tajwanu, ostrzegając w środę, że jego niepodległość „oznacza wojnę”. Pekin oświadczył też, że niedawne ćwiczenia chińskiej armii w pobliżu wyspy były odpowiedzią na prowokacje i zewnętrzne ingerencje.

Władze w Pekinie obawiają się, że demokratycznie wybrany rząd Tajwanu zamierza ogłosić formalną niepodległość. Prezydent wyspy Caj Ing-wen wielokrotnie powtarzała, że Tajwan jest w praktyce niezależnym państwem.

Rząd w Tajpej ogłosił, że przez weekend ponad 20 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. W odpowiedzi poderwano tajwańskie myśliwce.

Rzecznik ministerstwa obrony ChRL Wu Qian oświadczył na comiesięcznej konferencji prasowej w Pekinie, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin. Jego zdaniem tylko nieliczni mieszańcy wyspy dążą do jej niepodległości.

„Działania wojskowe chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Cieśninie Tajwańskiej to konieczna reakcja na obecną sytuację bezpieczeństwa w cieśninie” oraz „poważna odpowiedź na zewnętrzne ingerencje i prowokacje tajwańskich sił niepodległościowych” - powiedział Wu.

Reklama
Reklama

„Musimy ostrzec te elementy (wzywające do) niepodległości Tajwanu: ten, kto igra z ogniem, poparzy się, a niepodległość Tajwanu oznacza wojnę.” – dodał rzecznik resortu obrony.

Tajwańska rządowa rada ds. Chin kontynentalnych przestrzegła natomiast Pekin przed niedocenianiem determinacji Tajwanu do obrony swojej suwerenności oraz wolności i demokracji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
Rhotax
poniedziałek, 1 lutego 2021, 07:02

Leszcze straszą jak ZSRR kiedyś NATO straszył a Tajwanu nie zaatakowali ....przez tyyyyle lat ....

Jedi
sobota, 30 stycznia 2021, 14:49

Kwestia Tajwanu to klucz do kontrolowania ogromnej części światowego handlu, nie wspominając o innych kwestiach strategicznych. Dlatego to rozgrywka między Chinami a USA (nie Europą) o panowania w rejonie całego "południowego Pacyfiku". W żywotnym interesie (politycznym, gospodarczym i wojskowym) USA jest nie tylko doprowadzenie do niepodległości Tajwanu, ale i utrzymanie tej niepodległości wszelkimi możliwymi środkami. Oddanie Tajwanu Chinom będzie oznaczać koniec marzeń o mocarstwowości USA w tym regionie i ukonstytuowanie się nowego gracza, który będzie trzymał w swej władzy cały region, łącznie z państwami ościennymi (Indonezja, Malezja, Wietnam itd.). Zatem kwestia Tajwanu ma tak ogromną wagę, że warto zaryzykować wojnę na pełną skalę z Chinami (oczywiście morsko-lotniczą, nie lądową), która może przynieść Stanom tylko same korzyści (kontrola handlu i regionu, poparcie polityczne państw regionu, upokorzenie Chin, pogrzebanie na długi czas jej mocarstwowych ambicji, wymuszenie ogromnej kontrybucji itd.).

Fff
sobota, 30 stycznia 2021, 09:16

Okręty podwodne i rakiety z A i koniec straszenia. Technologię mają tylko smycz ciśnie. Dobry kierunek dla PL, ale nasi przyjaciele i wrogowie nie puszczą naszej smyczy, którą nam założyli. Co robić?

Trzeźwy
sobota, 30 stycznia 2021, 08:45

To oczywiste że Chiny testują Bidena i tym samym USA. To jasne i klarowne. Słaby Biden oznacza słabe Stany i łatwość szybkiego, choć może dość kosztownego zajęcia Tajwanu, a potem sobie będą twierdzić, że to tylko "szczęśliwe przywrócenie Tajwanu do macierzy" wzorem Rosji wobec Krymu. Wystarczy zatem, że Chiny dobrze "zapłacą" Bidenowi i "demokratom" i będzie po wolnym, niepodległym Tajwanie.

Skleroticus
sobota, 30 stycznia 2021, 07:57

Chińczycy przetestowali wojnę ze światem za pomocą swojego wirusa, nie zostali stosownie ukarani, więc próbują dalej i mocniej. Skutki zaniechań zawsze się mszczą.

Święty walety
sobota, 30 stycznia 2021, 03:57

Tajwan należy do Chin , a Hawaje do US+A , tak jak grenlandia do Danii, kwestią czasu jest kiedy Korea się zjednoczy tylko że jest taki brudas świata któremu w interesie leży prowokacja wojny i sprzedaż broni

sdv
piątek, 29 stycznia 2021, 23:49

To niech komuniści spróbują zaatakować Tajwan. Przekonają się że posłać czołgi na bezbronnych cywili (Tiananmen) to zupełnie co innego niż posłać je na dobrze uzbrojonych żołnierzy.

he he he
sobota, 30 stycznia 2021, 10:17

Dokładnie. W każdym komunistycznym kraju armia służy przede wszystkim do trzymania za twarz własnego społeczeństwa. Jak Chiny zaatakują Tajwan to podniosą tak gigantyczne straty (praktycznie w całości zostanie zniszczone lotnictwo, marynarka i wszelkie naziemne cele wojskowe we wschodnich Chinach), że najdalej po kilku dniach zrejterują.

ktos
piątek, 29 stycznia 2021, 22:37

ehe... i dzien po rozpoczeciu ataku Chiny sie zdziwia ze nikt nie kupuje ich produktow, co wiecej.,.. nikt nie sprzedaje im paliwa. Co wtedy?

Fanklub Daviena
sobota, 30 stycznia 2021, 10:30

Naprawdę? Myślisz, że cały świat kocha USA i z radością podda się okupacji USA? Możesz wyjaśnić dlaczego Wenezuela, Iran, Rosja miałyby nie sprzedawać paliwa Chinom? Cała historia USA to głównie niszczenie państw europejskich i rugowanie wpływów Europy w świecie (bieżąco również: USA torpeduje jak może euro, europejskie siły zbrojne, integrację europejską, handel UE z Iranem, Rosją i Chinami a "kolorowe rewolucje" miały za zadanie obalić afrykańskie reżimy proeuropejskie celem zastąpienia ich proamerykańskimi i wypędzenie europejskich firm wydobywczych celem zastąpienia ich amerykańskimi) celem zajęcia miejsca Europy - myślisz, że Europa to zapomniała i nie zemści się na USA kiedy będzie mieć okazję? :D

easyrider
piątek, 29 stycznia 2021, 20:31

Chiny i tak wchłoną Tajwan i my temu nie zapobiegnie my. Tak jak odzyskali Hong Kong i Macau, tak samo odzyskają Tajwan. Zachód już nie jest zdolny do twardej gry. Nawet jeżeli Tajwan nie wróci do nich za rok, dwa, to wróci za dwadzieścia lat. Oni wzmacniają się, my troszczymy się o służbę w armii dla transów. Wynik takiej zabawy może być tylko jeden. Miękkie fajki nie pokonają wojowników.

poniedziałek, 1 lutego 2021, 10:33

Smutne , ale prawdziwe...

Kisiel
piątek, 29 stycznia 2021, 19:38

Od kiedy USA stały się kolorowe to Chiny uznały się za zwyciężce o dominację światową. Zaraz stracą wszelkie hamulce i pokażą swoje prawdziwe oblicze.

mobilnyPL
piątek, 29 stycznia 2021, 19:02

Fakty może co? Otóż....Tajwan to zbuntowana prowincja będąca nadal w stanie wojny z ChRL którą uznaje cały świat a czego o Tajwanie powiedzieć nie można.....kwestia czasu kiedy powróci do macierzy.....USA w ten konflikt się nie zaangażuje więc proszę w te bajki opowiadane przez tego człowieka nie wierzyć.....poprostu cały czas trwa wojna polityczno- gospodarcza i takich bzdur ze strony amerykańskiej będzie więcej....to USA są agresywne a wzrost potęgi Chin to spowodował....wszystko to niezbyt dobrze świadczy o USA jasno wskazując do czego dąży Waszyngton i do jakich metod potrafi się posunąć działając na szkodę nas wszystkich.....

Davien
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:04

Mobilku, to akurat ChRL sa zbuntowana , rządzona przez komunistów częścią Chin,a legalny rząd chiński jest na Tajwanie jak się tak chcesz bawić:)) USA spokojnie się zaangażuje zamieniając Cieśninę Tajwańska w największy na świecie grobowiec chińskich zołnierzy i okretów, ale jak widać....

Mikroszkop
wtorek, 2 lutego 2021, 12:36

Żeby się nie przejechały. USA ma słabe zdolności odtwarzania strat. Wygrają bitwę, przegrają wojnę.

Smiechow
piątek, 29 stycznia 2021, 18:35

Tajwan to wysepka leżąca o rzut beretem od wybrzeży CHRL ,zamieszkała przez Aborygenów ,którzy zostali najechani w 1949 r. przez chińskich uciekinierów z kontynentu pod wodzą Czang Kaj-szeka .Tajwan nigdy nie został uznany przez instytucje międzynarodowe jako niepodległe państwo ,a na forum ONZ reprezentowany jest przez CHRL .Okrutna dyktatura przybyłych Chinczyków i tępienie rdzennej ludności trwała na Tajwanie przez kolejnych 38 lat do chwili uznania przez Amerykanów wyspy jako swojego "Niezatapialnego lotniskowca", bazy wypadowej i ogłoszenia przez nich wyborów na Tajwanie jako demokratycznych ;)

mało
piątek, 29 stycznia 2021, 16:32

wojna to sankcje i koniec dopływu pieniędzy z całego świata za eksportowane towary,bezrobocie dla milionów chińczyków, rewolucja i koniec komuny w zbuntowanych kontynentalnych prowincjach Republiki Chińskiej.

Kminek
sobota, 30 stycznia 2021, 01:19

Zapas gotówki mają spory, są największym wierzycielem m. in. USA

Rgier
sobota, 30 stycznia 2021, 00:51

I dobrze, wystarczy nam setek milionów ofiar komunizmów, socjalizmów i ich kopii(Afryka, Azja mniejsza itd.), o których mówi się dużo mniej niż o ofiarach chociażby faszyzmu i nazizmu.

biały
piątek, 29 stycznia 2021, 19:39

oczywiście a produkty to z nieba spadną , Europa ostatnio nawet miała problemy z produkcją leków bo jakiś środek do ich produkcji jest wykonywany w Chinach , ,,,,,,,, Proszę państwa światem rządzą korporacje , a korporacje swoje firmy ulokowały w Chinach , dodatkowo na wojnie załamie się handel , a więc bogacze tego świata nie zgodzą się na wojnę ,,,, więc Chiny spokojnie mogą zając Tajwan nikt im niczego nie zrobi , i nie chodzi tylko o strach przed ich potęgą militarną ale też bogacze nie pozwolą , Tajwan już został poświęcony i oddany

lol
sobota, 30 stycznia 2021, 23:45

Produkcja leków jest już od dawna przenoszona do Indii tak ze mogą pomarzyć ...

Gnom
piątek, 29 stycznia 2021, 19:31

Spójrz jakie efekty dały krótkie w sumie blokady Chin w związku z koronawirusem. Pomyśl, kto po tych doświadczeniach zaryzykuje rzeczywiste (wdrożone i egzekwowane) sankcje przeciw Chinom? Już od kilku lat świat musiałby się przygotowywać do izolacji Chin - a przygotowuje się?

HuaweiMobilny
piątek, 29 stycznia 2021, 19:05

A jak w tym wszystkich swoich rewelacjach widzisz resztę świata? Zanim coś napiszesz pomyśl troszkę....czemu ChRL osiągnęła taki poziom a więc jaki wpływ na to miał kapitalistyczny świat zachodu....a na koniec prześledzić proszę w jaki sposób doszło do obecnego stanu rzeczy.....pozdrawiam

Monkey
piątek, 29 stycznia 2021, 18:55

@mało: Koniec tanich ubranek, klapek, butów, żywności, smartfonów itp. dla zachodnich nierobów. Nie mówię już o maseczkach chroniących przed covid19:-) Bezrobocie dla milionów obywateli państw zachodnich ze względu na kryzys na rynku finansowym, zamylanie sklepów porządnych i poślednich marek, droższe ceny żywności. Proszę pamietać, że jeśli uderzy się kogoś w szczękę, to własna ręka też będzie bolała.

biały
sobota, 30 stycznia 2021, 19:49

no akurat żywność może potanieć o Chiny są dużym importerem żywności

Monkey
sobota, 30 stycznia 2021, 23:47

@biały: Importują sporo, ale też i eksportują. Może i masz rację, ale co do tańszej żywności w dobie pandemii to już nie jestem taki pewien.

kierowca bombowca
sobota, 30 stycznia 2021, 13:04

Żadna maseczka nie chroni przed COVID-19. Chińskie maseczki w ogóle nie spełniają żadnych norm które powinny spełniać takie maseczki. Zresztą Polacy się przekonali po dostawie z Chin że zostali zwyczajnie oszukani. One są równie skuteczne co rosyjski Sputnik V. Zresztą tak samo było w przypadku chińskich testów na wirusa. Nierobów to sobie poszukaj u siebie bo u nas na zachodzie to pracownik się szanuje, oczekuje wynagrodzenia za swoją pracę i jest za to szanowany a u was na wschodzie to pracownik robi za półdarmo a jak wiadomo z niewolnika nie ma pracownika.

Eee tam
piątek, 29 stycznia 2021, 16:02

Po tym co ChRL zrobiło z Honkongiem nie ma szans na pokojowe zjednoczenie z Tajwanem jedynie siłowe.

sobota, 30 stycznia 2021, 08:59

A co zrobilo?

Davien
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:07

Złamało wszystkie układy i obietnice?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 29 stycznia 2021, 20:33

Po tym, co wyrabia ChRL nie tylko z Hongkongiem, ale i przez Cyrk z coviedem przestałem patrzeć w stronę ich wyrobów. Fakt, że Europa robi badziew i za nic ma warunki gwarancji na wyprodukowany sprzęt. Ale są amerykańskie firmy, wykorzystujące własne sterowniki, albo całkiem dobre pochodzące od Afrykanerów. Jest także firma z klonowym listkiem bazująca na japońskich i amerykańskich częściach, która robi równie interesujący sprzęt i daje 10 lat gwarancji na niego.

HuaweiMobilny
piątek, 29 stycznia 2021, 19:06

A co zrobiło? Przejęło kontrolę nad swoim terenem. Proste.

Fanklub Daviena
sobota, 30 stycznia 2021, 10:39

Dodajmy nie bez przyczyny: najpierw Hong-Kong zaczął łamać umowę z Chinami poprzez udzielania azylu przestępcom... zbiegłym z Chin! To tak, jakby np. Śląsk udzielał azylu i nie chciał wydawać warszawskiej prokuraturze przestępców zbiegłych z Warszawy! Hong-Kong zaczął się zachowywać jak niepodległe państwo, a nie jak teren, który na 99 lat pod lufą brytyjskich dział został wydzierżawiony pod przymusem Brytyjczykom i teraz dzierżawa się skończyła. Następnie doszły zadymy zorganizowane przez "dyplomatów" z CIA (są nagrania z hotelu jak agentka CIA uczy zamieszek zadymiarzy) gdzie zadymiarze rzucają w policję butelkami z benzyną (a ta ich tylko pałuje i aresztuje. A co zrobiłaby amerykańska policja gdyby ktoś rzucał w nią butelkami z benzyną?). USA obiecała rodzinom zadymiarzy azyl w USA i stypendia na uczelniach dla ich dzieci (zadymiarzom nic nie obiecała, bo nie miałby kto robić zadym w Hong-Kongu i siedzieć w więzieniach jako "więźniowie polityczni").

ROG
piątek, 29 stycznia 2021, 15:08

Póki co to mamy szermierkę słowną i działania pozorowane.

sobota, 30 stycznia 2021, 08:59

Tak bo kasa najwazniejsza

mobilny
piątek, 29 stycznia 2021, 19:06

Ekonomia wygrywa

12345
piątek, 29 stycznia 2021, 14:04

Skończy się na tym, że USA sprzedadzą Tajwan Chinom i się stamtąd wycofają, a z kolei Chiny rozbroją siłą Koreę Północną i zlikwidują Kim Dzong Una, po czym oddadzą Koreę Północną Amerykanom. Biznes is Biznes, a żadnych przyjaźni między państwami nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Tylko naiwni w taką przyjaźń między państwami wierzą.

czytelnik D24
sobota, 30 stycznia 2021, 13:08

A dlaczego USA ma sprzedawać wysoko rozwinięty Tajwan Chinom i jeszcze brać na grzbiet wygłodzoną i zacofaną sektę z Korei Północnej? Obecnie USA ma Taiwan i Koreę Południową czyli bastiony technologicznego rozwoju w Azji. Coś kiepski biznes proponujesz kolego.

Fanklub Daviena
sobota, 30 stycznia 2021, 10:46

Tajwan to źródło 2/3 układów scalonych dla USA. Trampek usiłował łapówką 5 mld USD skusić TSMC do otworzenia fabryk w USA (mam nadzieję, że tajwański rząd się na to nie zgodzi). Gdy TSMC produkuje układy 5nm (tylko Samsung tak potrafi) to USA w najlepszym razie 15nm (tyle co Chiny i niewiele lepiej od Rosji) i po 2 nieudanych kosztownych podejściach Intela do 5nm Intel zupełnie zrezygnował z produkcji układów scalonych. Tajwan do tego jest "niezatapialnym" lotniskowcem i zamyka Chińczyków w Morzu Południowochińskim. Po zdobyciu Tajwanu chińska marynarka ma otwarte wyjście na Pacyfik i nie jest "zaczopowana" przejściem między wyspami, które to przejścia są monitorowane (również siecią podwodnych sensorów) przez USA. Ponadto po przepędzeniu USA z Tajwanu, zjednoczeniu się Korei, świat zacząłby USA pytać - po co jesteście w Azji - okupujecie ją czy "pilnujecie pokoju", bo jak to ostatnie, to już nie ma nic do pilnowania, więc się wynoście. :D

Davien
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:17

Dzieciaku, fabryki TSMC od dawna sa w USA, Chinach i Singapurze, tylko jakoś w Rosji nie chcieli, bo po kiego im zapijaczeni robole w uszatkach:) Rosja nic sama nie produkuje, nawet do swoich 28nm Elbrusów musieliście kupić linię z Zachodu, a tu popatrz w Stanach powstaja procesory 7-5nm wg projektów Apple i Nvidiii:))

bender
piątek, 29 stycznia 2021, 23:59

Tylko po co, skoro trzymając się wartości i zobowiązań można za jednym zamachem obronić Tajwan, obalić komunistów w Chinach i jednocześnie system wspierający Kimów. A po wszystkim otworzyć te rynki dla swojej i światowej gospodarki.

orel
piątek, 29 stycznia 2021, 20:16

W jakim świecie Korea Płn jest bardziej wartościowa niż Tajwan?

KrzysiekS
piątek, 29 stycznia 2021, 13:36

I już wiadomo gdzie zacznie się zbrojna część III wojny światowej bo polityczna już trwa.

sobota, 30 stycznia 2021, 08:59

Najprawdopodobniej masz racje

Gnom
piątek, 29 stycznia 2021, 19:32

Nigdzie, bo jako takiej III wojny nie będzie, a jedynie ogólny bajzel i upadek aktualnego układu sił. A to właśnie trwa.

xxx
piątek, 29 stycznia 2021, 13:13

Szykuje się rzeźnia wojsk desantowych na niespotykaną dotychczas skalę. Konsekwencją może być upadek Chin jakie znamy

Davien
piątek, 29 stycznia 2021, 17:58

Jeśli będzie konieczność to zajmą Tajwan. USA nic na to nie poradzą.

czytelnik D24
sobota, 30 stycznia 2021, 13:10

Jak nie? Dostaną Chinole atomowego grzybka tu i tam i się uspokoją raz dwa niczym Japonia podczas drugiej wojny światowej.

TVPjongjang
sobota, 30 stycznia 2021, 22:14

zapominasz, że Chiny też mają "atomowe grzybki".

Davien
niedziela, 31 stycznia 2021, 21:19

Maja mniej grzybków w całych Chinach niz USA na jednym SSBN-ie i amerykańskie grzybki do Chin dolecą wszystkie a Chińsich mały ułamek, zakładając że ABM w Stanach zaspi:))

Kowalskiadam154
piątek, 29 stycznia 2021, 12:46

Czy szeroko pojęty Zachód będzie miał tyle odwagi by wyrazić głębokie zaniepokojenie poczynaniami komunistycznego zbrodniczego rządu CHRL

easyrider
sobota, 30 stycznia 2021, 10:37

Tak. Przejdą demonstracje bezstresowców w "męskich" sukienkach i kredkami na asfalcie wymalują ostre protesty. Przed chińskimi ambasadami. A tamci zaczną umierać ze śmiechu.

Dariusz
piątek, 29 stycznia 2021, 12:35

Wojna sie zbliza duzymi krokami...nie mam zludzen.

Q
piątek, 29 stycznia 2021, 12:23

jak to zwykle bywa wojna i tak bedzie tylko Chiny poczują sie naprawde silne.Na razie straszą dajac sobie czas na wzmocnienie własnych sił.

czas najwyższy
piątek, 29 stycznia 2021, 12:11

Zablokować export chińskich towarów. Zasłonka tylko patrzeć

Hermiona
piątek, 29 stycznia 2021, 12:10

Ależ dalej przenoście firmy do Chin. Już nie tkwią technologicznie w latach 50-tych. A technologie same przyszły, nie trzeba było wykradać. I od tego czasu zaczęło się chińskie szaleństwo. Brawo głupi Zachód ufający każdemu - a to ludzie szanujący wyłącznie silnego, partnerstwo to oznaka słabości. Słabego się niszczy.

Tweets Defence24