Reklama

Siły zbrojne

Ogromne zainteresowanie systemem walki elektronicznej na Rosomaku

PRP-25 (GUNICA) / Fot. www.pitradwar.com
PRP-25 (GUNICA) / Fot. www.pitradwar.com

Aż 18 podmiotów zgłosiło się do dialogu technicznego na zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający pasma UKF – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek.

Procedura dialogu technicznego ma na celu określenie możliwości pozyskania Modułu Taktycznego systemu rozpoznawczo-zakłócającego pracującego w zakresie 1-3000 MHz (dla zakłóceń w zakresie 1,5-3000 MHz). Moduł ten miałby zostać posadowiony na podwoziu KTO Rosomak, a jego głównym zadaniem byłoby przechwytywanie, śledzenie, namierzanie oraz przeciwdziałanie (obrony i ataku) radioelektroniczne w stosunku do środków łączności radiowej przeciwnika.

Jak poinformował Defence24 IU do dialogu zgłosiły się następujące podmioty:

  1. Elbit Systems EW and SIGINT – Elisra Ltd.
  2. Elta Systems Ltd.
  3. Wojskowy Instytut Łączności.
  4. Enamor International Sp. z .o.o.
  5. AM Technologies Sp. z o.o. Sp. k.
  6. MAW Telecom International S.A.
  7. GISS Sp. z .o.o.
  8. Plath GmbH.
  9. Leonardo S.p.A.
  10. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. wraz z Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 1 S.A., Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym CTM S.A. oraz Rosomak S.A.
  11. Rohde & Schwarz GmbH & Co.KG.
  12. Siltec Sp. z o.o.
  13. Wojskowa Akademia Techniczna.
  14. Enterprise Control Systems Ltd.
  15. Saab Sensor Systems Germany GmbH. wraz z Saab Technologies Poland Sp. z o.o.
  16. KenBIT Koenig i Wspólnicy Sp. J.
  17. IBCOL Sp. z o.o. wraz z Kirntec Ltd.
  18. Thales Polska Sp. z o.o.

Przeprowadzenie dialogu technicznego ma w założeniu pozwolić na ocenę możliwości spełnienia przez oferentów wstępnie określonych wymagań, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, a także oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania oraz wstępne oszacowanie czasu pozyskania tego systemu. Dialog ma został przeprowadzony między lutym a majem przyszłego roku.

Do procedury zgłosiły się zarówno podmioty krajowe (państwowe i prywatne), od producentów, poprzez placówki naukowo-badawcze, aż do dystrybutorów sprzętu, jak i zagraniczne, łącznie 18 podmiotów. W kolejnym kroku Inspektorat Uzbrojenia zdecyduje, które z nich dopuścić do dialogu, a następnie będzie on zrealizowany. W praktyce więc dialog posłuży do przygotowania postępowania na zakup tego systemu. Jeżeli odbędzie się on z powodzeniem, może doprowadzić do znaczącego wzmocnienia potencjału Sił Zbrojnych RP w zakresie walki elektronicznej. 

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama