Reklama

Siły zbrojne

Oficerowie dyplomowani znów w Wojsku Polskim

Fot. ppor. R.Suchy/COMON
Fot. ppor. R.Suchy/COMON

Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 14 marca 2017 roku, w sprawie tytułów żołnierzy zawodowych. Zgodnie z nim do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej powracają tytuły oficera dyplomowanego, pilota oraz nawigatora.  

Jak podaje Monika Lewińska, rzecznik Akademii Sztuki Wojennej, przywrócenie tytułu oficera dyplomowanego to powrót do stanu sprzed roku 2003 i nawiązanie do okresu funkcjonowania Wyższej Szkoły Wojennej (1919-46), w której nadawano ten tytuł. 

Podyplomowe Studia Operacyjno-Taktyczne (PSOT) są przeznaczone dla oficerów WP w stopniu kapitana. Ich program został rozszerzony z trzech do czterech semestrów. Kandydatów do kształcenia w Akademii będzie nadal kierował Departament Kadr MON, ale dodatkowo władze Akademii planują wprowadzenie egzaminów wstępnych, weryfikujących wiedzę kandydatów. Następnie ich umiejętności będą rozwijane podczas standardowych zajęć akademickich, sesji, gier decyzyjnych i ćwiczeń dowódczo- sztabowych. W bieżącym roku akademickim czterdziestu żołnierzy rozpoczęło edukację na tych studiach i za dwa lata będą pierwszymi, którzy uzyskają tytuł „oficera dyplomowanego SZ RP”.

Rozporządzenie wprowadza również dwa inne tytuły oficerskie:

■ pilota, w skrócie „pil." - nadawany absolwentom studiów II stopnia specjalności pilot samolotu, pilot samolotu transportowego lub pilot śmigłowca prowadzonych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie;

■ nawigatora, w skrócie „nawig." - nadawany absolwentom studiów II stopnia specjalności nawigator statku powietrznego oraz specjalności nawigator naprowadzania prowadzonych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Tytuły pilot i nawigator nadawane absolwentom studiów magisterskich w specyficznych specjalnościach związanych z Siłami Powietrznymi ukończonymi w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie będzie nawiązaniem do istniejących w przeszłości tytułów pilot i nawigator wojskowy.

Jako uzasadnienie MON podaje, że opracowanie przedmiotowego rozporządzenia wynika z potrzeby podkreślenia szczególnej roli dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji uzyskanych na studiach podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej oraz po studiach II stopnia w specyficznych specjalnościach w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Były

    Dypl w cywilu będzie bardzo ceniony (znów będą traktowani jak świnki morskie - ani to świnka, ani to morska)

  2. Patcolo

    Toż to reforma niezwykła w swej doniosłości na równi z wyborem typu OP w programie Orka brawo WY

  3. Max Mad

    Znaczy się że będziemy mieli też oficerów niedyplomowanych... takich co dyplomu nie dostaną na koniec szkoły? Wedle praw logiki jeżeli będą wyróżnieni oficerowie z dyplomem w nazwie to i oficerów bez tego dyplomu dla odróżnienia mieć będziemy. A skoro oni nie będą bez szkolenia/kursów oficerskich to jakim rodzajem oficera będą? Pełniący Obowiązki oficera bez dyplomu?

    1. Abc

      Obecnie można awansować na oficera starszego mając zrobione studia podyplomowe cywilne - jakiekolwiek np: z robienia na drutach. ASzWoj to uczelnia specjalistyczna. Chyba nikt nie chce by mu naprawił samochód - cukiernik.

Reklama