Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Offsetowy zwrot w Wiśle?

Fot. Ministerstwo obrony Holandii
Fot. Ministerstwo obrony Holandii

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa podpisanie aneksu do umowy offsetowej, związanej z pozyskaniem zestawów Patriot/IBCS w pierwszej fazie programu  Wisła. Takie rozwiązanie mogłoby przybliżyć finalizację porozumień przemysłowych, związanych z offsetem.

W marcu 2018 roku, tuż przed zawarciem umowy FMS w związku z realizacją pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła, MON podpisał dwie umowy offsetowe: z Lockheed Martin (o wartości ponad 724 mln złotych) i z Raytheon (o wartości ponad 224 mln złotych). O ile Lockheed Martin zawarł umowy wykonania zobowiązań offsetowych ze spółkami PGZ w marcu 2019 roku, to analogicznych porozumień nie udało się sfinalizować koncernowi Raytheon, a termin ich zawarcia był już wielokrotnie przekładany.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Wydział Prasowy CO MON poinformował: „Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa możliwość aneksowania umowy offsetowej z firmą Raytheon Company z 23 marca 2018 r. Zakres ewentualnych zmian zostanie określony w drodze negocjacji, w których wezmą udział MON, Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon. O dalszych krokach będziemy informować w odrębnych komunikatach”.

Na razie nie jest oficjalnie znany zakres ewentualnego aneksu, ani ewentualny harmonogram jego zawarcia. W praktyce jednak MON rozważa aneksowanie umowy po to, aby przełamać trwający od dłuższego czasu impas i doprowadzić do finalizacji porozumień wykonawczych pomiędzy Raytheon a polskim przemysłem.

Podpisanie umów wykonania zobowiązań offsetowych jest niezbędne, aby rozpocząć budowę w polskich spółkach, będących offsetobiorcami, odpowiedniego potencjału zgodnie z wymogami umów offsetowych. Jest to też istotne z punktu widzenia realizacji programu Wisła – zarówno pierwszej fazy, jak i kolejnej. Dla pozycji negocjacyjnej MON zdecydowanie korzystniejsze jest bowiem pełne sfinalizowane porozumień związanych z pierwszym etapem, zanim będą podejmowane konkretne ustalenia dotyczące drugiego etapu. Dlatego resort zakłada, że pierwszy etap musi zostać zamknięty, zanim zostanie uruchomiony kolejny.

Umowa offsetowa zawarta z Raytheon obejmuje 31 zobowiązań, w tym także zdolności, jakie mają być dostarczone przez firmę Northrop Grumman. Te ostatnie miały być związane m.in. z dowodzeniem i kierowaniem walką w oparciu o system IBCS, czy produkcją i serwisowaniem armaty 30 mm Bushmaster II. Oprócz nich umowa obejmowała m.in. zdolności związane z produkcją i serwisowaniem elementów wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także utworzenie centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Niezależnie od realizacji umów offsetowych, Raytheon zawarł z polskimi producentami porozumienia biznesowe dotyczące programu Wisła. Jednym z nich jest umowa, na podstawie której w Hucie Stalowa Wola zostanie wyprodukowanych 16 wyrzutni M903 przeznaczonych dla polskich zestawów Wisła. Zakres tego porozumienia jest jednak odmienny od tego, zawartego w umowie offsetowej i dlatego może ono być wdrażane jeszcze przed finalizacją umów wykonania zobowiązań offsetowych. Inne podobne porozumienie z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi dotyczy modułów elektroniki DLTM, będących elementem wyrzutni M903.

Umowa FMS dotycząca pierwszej fazy programu Wisła została podpisana w marcu 2018 roku. Jej wartość to 4,6 mld USD. Oprócz niej zawarto też porozumienia z rządem USA dotyczące szkoleń, czy systemu Link 16. Niektóre elementy – np. pojazdy – są kontraktowane bezpośrednio w polskim przemyśle. Łączna wartość pierwszego etapu programu Wisła to 4,75 mld USD, dwie baterie Patriot/IBCS mają być dostarczone w 2022 roku, przy czym kontrakt obejmuje też wsparcie eksploatacji i pewne elementy całego systemu Wisła, w tym związane z IBCS. Wstępne założenia dla drugiej fazy mówią o pozyskaniu dalszych sześciu baterii, z radarami dookólnymi kierowania ogniem, dodatkową partią pocisków rakietowych (według wcześniejszych informacji rozważano PAC-3 MSE lub SkyCeptor) a także zintegrowanymi z IBCS polskimi radarami wczesnego ostrzegania SPL (pasywny) i P-18PL (aktywny).

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (23)

  1. Analityk inż.MAZUR

    Kiedyś zmielili na papier toaletowy technologię Wernehra von Braun to 1989 rok, technologia z WSK PZL Rzeszów, to: Lazur 6,5 Macha z wyrzutną -ziemia powietrze, Patriot przy Lazur to zabawka, Patriot też z Polski. Zeus coś jak Feniks tylko zasięg Zeus 120 km i celność znakomita do 5 m, czy Neptun Dancing zasięg 1500 km z tonową głowicą, to 1985 rok. Teraz pracuję jak Izrael nad promieniem tzw. śmierci to od kilkunastu lat. Systemy rakietowe to już lamus, ale w RP to dopiero projekcja przyszłości.

  2. Troll z Polszy

    Po przeczytaniu tych komentarzy można dostać raka mózgu !!!! mamy kompetencje dokonywać serwisów przedłużania resursów i MLU najnowocześniejszych seaskimerów a "linia" do tego kosztowała 36 mln złotych a geniusze wiesza że nie możemy przyjąć w offsecie technologii spawania kontenerów czy obsługi "zaawansowanej hydrauliki" czy działka MK44. Odpowiedź jest prosta jak LM prowadzi negocjacje z "byłym lobbystą LM/R" obecnie pracownikiem MON to czego się spodziewacie

    1. Lukko

      ZNAMY TEGO PANA H. K.

    2. Pawel

      No brawo - w koncu ktos napisal o co w tym chodzi. Negocjacje prowadzi lobbysta a sama umow podpisana przy zapewnieniu nowego miejsca pracy dla ministra.Tak jak Kwasniewski pracuje razem z Bidddenem tak teraz bedzie i z Macierewiczem i z Blaszczakiem

    3. asf

      100% racji.

  3. asf

    A co z Narwią?

  4. Witek

    Wytłumaczcie mi dlaczego, gdy realizowany jest offset, to nie widać żadnych jego skutków dla gospodarki, choć potem okazuje się że wszystko jest zgodne z prawem. natomiast gdy rezygnujemy z offsetu żeby było taniej to i tak jest drogo, choć niektórzy mówią że tanio. Czasami mam wrażenie że żyję w "świecie równoległym" do rzeczywistości.

  5. jonathan

    Zauważyłem ostatnimi czasy dwie dziwne rzeczy:1.ogromnie kosztowne kontrakty idą bez przetargu i zawsze do USA 2.opozycja która zawsze robi raban nawet o byle co tutaj jest przedziwnie cicho.Czyżby to było rozliczenie ustawy 447 tylko robione bez szumu?Podobnie od kilku lat nasza ogromna pomoc do Syrii rzędu miliardów złotych niby wspierająca ludność.Wiadomo jednak że Issrael kierował tam od 2011 pieniądze do partyzantów na południu w formie i pożywienia.Czyżbyśmy go w tym zamienili w ramach 447?I żeby nie było to od razu dopiszę, że nie cierpię ruskich.....

    1. Fak sejk

      To powiedz mi teraz, ile twoim zdaniem już poszło kasy na spłatę 447, bo nigdzie się nie mogę dowiedzieć. Ile tego było? 300mld? W takim tempie to ja tego za mojego życia nie spłacę. Jak masz jakieś info, ile z kontraktów FMS wyciekło z portfela amerykańskiej zbrojeniówki na żydowskie konta właścicieli kamienic to proszę o podzielenie się z nami....

    2. Box123

      Ja zauważyłem inna. Od kiedy stało się jasne że totalna opozycja nie moze obalić jedynego propolskiego rządu w ostatnim czasie, ruszył zmasowany hejt z prawej strony, której wydawać by się mogło powinno być bliżej do pisu niż do platofromy czy SLD. Tymczasem obecnie to głównie liderzy środowisk narodowych atakują rząd, a przy okazji wygadują rzeczy jakby ktoś ich przysłał prosto ze szkolenia z moskwy (co pokazuje swoją drogą, kto u wladzy najbardziej boli Moskwę i Berlin, co też powinno dawać każdemu do myślenia). Nie mówiąc już o głównym przywódcy tego środowiska Korwinie Mikke, który według innego, byłego już lidera konfederacji, miał powiedzieć, że w razie wojny z Rosją, przejdzie on, na jej stronę jeśli ta spełni jego postulaty, oraz raczył obwieścić, że Polska powinna pytać się o zdanie Rosji czy może wejść do NATO albo że zsylki na Syberię to były wakacje, a bzdury które wygadują czołowe postacie związane z tą partią, są zbieżne z tymi które wypisują trolle na tym forum: jak nazywanie USA okupantami czy ciągle wyciąganie kwestii ustawy 447, żeby uderzać w obecny rząd, gdzie po pierwsze w naszym interesie jest to, żeby tego tematu nie wyciągać do póki się nie umocnimy, bo jeśli wyjdzie on teraz to z dużym prawdopodobienstwem dostaniemy po czterech literach, a po drugie w sytuacji w której to wlanie ten rząd jest jedyną realna siła polityczna, która może te roszczenia blokować

    3. de łiczer

      Po wielu latach obserwowania polskiej polityki można odnieść wrażenie, że jest to jeden twór odgrywający jedynie role różnych obozów i opcji politycznych. Co do kontraktów na wojsko, to są to jedynie informacje medialne - prawdziwe negocjacje i ustalenia odbywają się za kulisami. Zastanawiam się, czy w ogóle przedstawiciele polkiego rządu mają wpływ na to co wybierają...

  6. czytelnik D24

    Czyżby jednak się okazało że polski przemysł nie jest w stanie wchłonąć offsetu w zakładanej skali? Rezygnacja z offsetu z F-35 pokazuje że może tak być i w przypadku Wisły. Zresztą czego oczekiwać od kraju który wyspecjalizował się w kształceniu specjalistów d/s targetów i kierowników łańcucha dostaw.

    1. Grzegorz

      Raczej RP nie stać na offset przy tak zaawansowanych technologiach jak w F-35...

    2. czytelnik D24

      Sugeruję zaznajomić się na Wiki co to znaczy offset.

    3. DeoKon

      zaawansowanych technologiach??? programy takie jak F-35 są realizowane do wielu lat. Przystępuje się do nich dużo wcześniej jeśli chce się uczestniczyć w łańcuchu dostaw. produkcji bądź serwisie. Jak się w nich nie jest. To w ramach obecnych uregulowań prawnych w zakresie offsetu, można dostać instrukcje sprawdzenia płynów w statku powietrznym. Reszta jest rozdana do uczestników programu i lista ta jest zamknięta. Nie wiem co się komu marzy, ale takie są realia. Poza tym nikt nie będzie przekazywał kluczowych technologii do Państwa takiego jak Polska.

  7. michalspajder

    Oby to nie byla tylko wymowka dla oppzniania drugiego etapu Wisly.Jesli nie jest,to maja racje,najpierw pierwsze danie,a potem danie glowne.Ale zobaczymy

  8. Bever

    wszystko wywraca sie o naiwnosci polakow. wiadomo ze amerykanie i nikt inny nie chce sie dzielic technologia na ktora firmy wydaly miliardy. dlatego tak zmiana bedzie dotyczyc rezygnacji przez mon z wielu zdolnosci jakie zawsze sa obiecane przed podpisanim umowy na zakup cudzego sprzetu o ktory po zatwierdzeniu umowy zwykle amerykanie zapominaja. takie jest zycie ale mon i blaszczyk i inni lekcewaza.

    1. asdf

      to nie naiwnosc a brak oslony kontrwywiadowczej

  9. -CB-

    Od początku mówiłem, że to wszystko powinno być ustalone podczas pierwszych negocjacji i umowy podpisywane dwustronnie. My podpisujemy umowę na zakup, a później "negocjujemy" warunki stojąc już pod ścianą. To tak, jakby najpierw podpisać umowę na zakup auta w salonie, a później próbować wynegocjować jakieś zniżki lub bonusy...

    1. K.

      Można się zastanowić nad legalnościa całego postępowania. Był wymagany offset? Był. Nie podpisano wymaganych umów? Nie podpisano . To na jakiej podstawie podpisano umowę i wypłacane są zaliczki przed podpisaniem umów offsetowych?

  10. Pytajnik

    A kiedy zakup NARWI u Jankesów bez przetargu?

    1. Tylko podpowiem

      jutro

    2. Gnom

      Jak przyjdzie polecenie z Waszyngtonu!!!, nawet gdyby w budżecie nie było pieniędzy.

    3. Davien

      Panie Gnom jakbys nie wiedział to w USA nie produkuje sie systemów w stylu Narwii ale jak widać.... Czyli norma:)

  11. Weneda 1977

    Jak widać to wszystko idzie pomyślnie dla Polski w relacjach z USA,tylko mamy problem u siebie, za dużo agentury . Bo nawet jeśli USA chciałoby nam pomóc w technologiach i przekazać je nam to i tak agentura w kraju -wszedzie,przemysł,administracja itd.bardzo nam to utrudni.

  12. Marek1

    Sposób w jaki Raytheon pokazuje MON-owi jak bardzo ma go i umowy z nim zawarte gdzieś to STANDARD pokazujący ogólne relacje RP-USA. NIGDZIE na świecie nie ma przypadków nawet odrobinę zbliżonych do żenującej tragifarsy w postaci "negocjacji" i umowy RP-USA dot. progr. Wisła. Offset rzędu 6% wartości wielomiliardowego kontraktu z którego POŁOWA offsetu do tej pory nie została wykonana stawia polskie MON-y w kategorii mistrza świata frajerstwa lub topowej elity zdrajców stanu. NIKT nie ma pojecia nawet ILE będzie kosztować II etap Wisły, a już MON zwalił na łby podatników kolejny kontrakt na 4,6 mld za F-35. Niestety polityka trzymania głowy w anusie hegemona MUSI kosztować i kosztuje polskich postników KROCIE i tak to bezie trwać niestety ...

    1. Ggg

      Panie Marku, winszuję słownictwa. Choć prawda jest wulgarna to w Pana opisie tej skandalicznej sytuacji panuje klasa.

    2. sża

      Panie Marku, ma Pan rację jeżeli chodzi o szczegóły tych umów, ale zapomina Pan o tym, że my tak naprawdę nie kupujemy w USA broni, ale próbujemy sobie kupić SOJUSZ i być może w ten sposób spłacamy też tak przy okazji S.447. Bo gdybyśmy chcieli wyposażyć armię w nowoczesny sprzęt w większych ilościach i do tego z korzyścią dla gospodarki narodowej, to byśmy kupowali broń w krajach UE. Bo byłby wtedy i offset i dostęp do najnowszych technologii, kodów i montownie u nas w kraju, a więc i nowe miejsca pracy i to nie przy zbijaniu palet. Wszystko wskazuje na to, że nasze obecne władze liczą na zrobienie z Polski amerykańskiego, "niezatapialnego lotniskowca" w tej części świata [podobnie do Izraela na Bliskim Wschodzie]. Tyle tylko, że takim "lotniskowcem" zapewne nigdy nie zostaniemy, bo jesteśmy zbyt narażeni na nuklearny atak odwetowy, ze strony potencjalnego przeciwnika. A przy tym zainteresowanie USA coraz bardziej przesuwa się w stronę Pacyfiku. Obyśmy na tym nie wyszli jak Zabłocki...

    3. Marek1

      Panie Ggg, jak domyślam się chodzi o użycie określenia "anus" ;). Otóż zwraca uwagę wszystkim szanownym forumowiczom, że jest to określenie MEDYCZNE, a nie wulgaryzm, czy choćby zwrot z języka potocznego. Pozdrawiam :)

  13. ...

    na kolanach

  14. Si

    Teraz to już tylko prokuratura powinna tym się zająć.

  15. Jkk

    Ktoś może to wyjaśnić? W 2 zdaniach bo czytam i nie rozumiem. Mamy zapłacić większe pieniążki za offset a firma nie chce go dac? Bo co taki mają kaprys?

    1. anakonda

      ale my nie kupujemy słowa offset ale usługi i towary zawierajace sie w tej formule hehe wiec cena może być różna czy tam bardzo różna czy wogóle nawet potrojona lub pomniejszona trzykrotnie zależy co sobie dobierzemy lub z czego zezygnujemy hehe

  16. Romek

    I zdziwienie ? Serio ? Jak się tylko ogląda TV, a nie czyta i przetwarza wieloźródłowo to tak jest... Wystarczy spojrzeć kto w KPRMie dyrektorem, a wcześniej w MON i Min. Gospodarki. A jeszcze wcześniej lobbując za F-16... teraz już prof. dr hab. - podpowiem Altair i Hubert K.

  17. Misio

    Się okaże że nawet tych opon z Jelcza nie dało się przepchnąć....

  18. dawo

    Według krążących po IU plotek, pojawia się kwota drugiej fazy "Wisły" od 3,5 do 4,7 mld PLN. W jej ramach ma zostać dostarczonych 6 pozostałych baterii bez jakichkolwiek pocisków. Do końca bieżącego roku MON chce wybrać typ nowego, niskokosztowego pocisku średniego zasięgu.

    1. Zarkis

      Nawet w dolarach to chyba trochę mało... Radary kosztują szczególnie że mamy w planie dwa radary kierowania ogniem na baterie + nasz PL 18 i SPL...

    2. Huciany

      Super kontenery gotowe

    3. Meska

      Druga faza wisły ma kosztować ok 40 mld złotych. Było już to nieraz mówione.

  19. pamiętający

    Znowu "mnożnik x20" jak w przypadku offsetu za F-16? Tam też "zdobyliśmy zdolności serwisowe": Wielki Sahib z Biała Dom pozwolił biała murzyna z Polska równo kłaść lakier na F-16".

  20. Leopardzik

    Chyba jej nie bedzie Caly ten offset

  21. TTT

    wydział prasowy - czyli nikt - żenujący jest brak odważnego człowieka, który byłby rzecznikiem MON

  22. tut

    Może nie wpłacić kolejnej raty?

  23. w

    offset-giecie i spawanie blach. Zadnego transferu technologii-ta opracujcie sobie sami, zreszta gdzie ja transferowac jak wszystko poza chlewniami sprzedane

Reklama