Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
"Oczy" i "uszy" dla polskich FA-50. Kluczowe decyzje [AKTUALIZACJA]
Lekkie samoloty bojowe FA-50PL zostaną wyposażone w radar Raytheon Intelligence and Space PhantomStrike - poinformował rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek. Stacje te mają umożliwić FA-50PL osiągnięcie docelowych zdolności w zakresach powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia.
PhantomStrike to radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym, z bazą elementową azotku galu (GaN), co pozwala zwiększyć zasięg wykrywania celów i zdolności równoległego wykonywania różnych misji. Jest chłodzony powietrzem, a nie wodą, co w założeniu ma prowadzić do zmniejszenia masy i zapotrzebowania na energię. Został opracowany przez Raytheon Intelligence and Space.
Czytaj też
Radar zostanie zintegrowany z FA-50PL w ramach obecnej umowy wykonawczej na dostawę 36 FA-50PL. Natomiast integracja pocisków AIM-120 AMRAAM odbyć się ma w ramach oddzielnej umowy.
Samoloty FA-50PL, które znajdą się na wyposażeniu 🇵🇱Sił Powietrznych, zostaną wyposażone w radar #AESA #PhantomStrike, produkowany przez @RaytheonIntel, który umożliwi sprawną implementację wymaganych docelowych funkcji realizacji misji powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. pic.twitter.com/yH8xaisXKy
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) May 10, 2023
Równolegle Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce 34 zasobników celowniczych Sniper, za kwotę maksymalnie 124,7 mln USD. Są one przeznaczone do optoelektronicznego wykrywania i wskazywania celów. Będą one wykorzystywane na FA-50PL. Agencja DSCA podkreśla, że realizacja zakupu pozwoli na zwiększenie skuteczności polskich FA-50 poprzez zapewnienie im zdolności wykrywania i śledzenia oraz zwalczania celów spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika (stand-off).
Dodaje, że realizacja transakcji pozwoli też wzmocnić interoperacyjność (zdolność współdziałania) w ramach NATO. Dodajmy, że zasobniki Sniper są szeroko stosowane w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym w Polsce (na F-16). Głównym wykonawcą jest Lockheed Martin, transakcja nie przewiduje offsetu.
Edmund
@Davien jesteś jak ten Minister IRAKU w rządzie Saddama Husajna. Kiedy oddziały amerykańskie wkraczały do Bagdadu, ten urzędnik w tym samym Bagdadzie twierdził w telew8izji na żywo, ze nic takiego nie ma miejsca. Zaraz po wywiadzie zaczął uciekać. Rozumiem jednak, że jakbyś nie wypisywał swoich bzdur, zostałbyś wysłany na front gdzieś pod Bachmutem.
Davien3
@Edmund to ciebie jeszcze tam Putin nie wysłał?? Bo popatrz mnie jakos Błaszczak nie chce załosny orku.
Al.S.
Davien, a jak tam ten twój APG-81 z F35 na azotku galu? Zapierałeś się tutaj jak żaba błota i tłukłeś w klatę jak szympans, że oczywiście, że na azotku, no bo jakby mogło być inaczej. I co? Parę dni później na tym samym D24 napisali, że dopiero się przymierzają do takiej zmiany. Albo twoje twierdzenia, że HARM-ów za diabła nie odpalisz z MiG-29, bo nie mają "szyny". Brzmiało to tak, jakby ta szyna była taką częścią samolotu, jak szyna od wąskotorówki jest częścią chodnika kopalni. Tłumaczyłem ci cierpliwie, że ta "szyna" to podwójna skrętka ekranowana, sterownik z oprogramowaniem i interfejsy. Twierdziłeś, że od Davien dawna się tak nie uśmiałeś jak norka z moich bajek, Nie wspomniałeś jedynie o serze, do którego tak się wybornie śmiałeś, bo parę dni później poszły filmiki, jak mig te rakiety odpala. Powinieneś sobie nad kompem przykleić ten pamiętny rysunek A, Mleczki- obywatelu, nie... Ale dzięki temu stałeś się legendą tego forum, takim jego Forestem Gumpem
Davien3
@AIS dla twojej zerowej wiedzy: Nie odpalisz HARM-a z MiG-29 bez integracji a Ukraina miala KILKA MiG-29 z szyna MIL/STD-1553B Potem dostali nasze MiG-29 podobnie zmodernizowane ale o tym ci juz nie napisali w gotowqcu reszty tych bakjek nie ma nawet sensu komentowac by sie do twojego żalosnego poziomu nie znizac andersenie
Aiden
Nikt z komentujących ani z piszących artykuły nie wspomniał o tym, że już w obecnej wersji block 10 samolot może podczepić kit KGGB do bomby Mk 82 i zrobić z tego nie drogą broń stand - off o zasięgu 100 km. Generał Nowak nie raz w wywiadach wspominał o tym uzbrojeniu, także nie dziwię się jeżeli my kupimy to uzbrojenie, a wtedy akurat będzie to bardzo groźna broń
Davien3
@Aiden ale w Polsce nie mamy KGGB i nie uzywamy ich wiec musiałbys kupic dodatkowe uzbrojenie tylko po to by Fa-50 miał co robic?
Aiden
No nie mamy ale nie po to generał Nowak wspominał o tej broni abyśmy ich nie mieli. Akurat nasze f16 też mogłyby z nich korzystać, bo Korea je zintegrowała ze swoimi. Amerykańska broń jest bardzo dobra, ale to nie znaczy że inne kraje też dobrej broni nie produkują
Davien3
@Aiden nasze F-16 nie sa zintegrowane z KGGB a w tym segmencie mamy chocby SDB i SDB2 wiec nie wydaje mi sie by doszło do tego zakupu tylko dla FA-50 a z kolei SDB nie uzywa Korea Płd. Un nas zdecydoiwano sie na uzywanie amunicji lotniczej z USA co niestety oznacza pewne ograniczenia. a kupowac Fa-50 dla KGGB zwyczajnie nie ma sensu
szczebelek
Ekspert @Davien3 znowu w akcji, a teraz przedstawimy jego problemy poznawcze z rzeczywistością. Oczekiwania: Fa50PL nie istnieje, jest za drogi i ma mało miejsc na powieszenia tylko 7 oraz MIG29 jest zdecydowanie lepszy Rzeczywistość : MIG29 zależnie od wersji posiada od 6 do 9 miejsc podwieszania, jego radar jest przestarzały widzi cel na odległość 50 km natomiast uzbrojenie zmusza go do lotu w zasięgu rakiet CAMM (zasięg 25 km) . Fa50PL ma 7 miejsc na podwieszenie, ma dysponować radarem o zasięgu 100 km i uzbrojeniem o zasięgu 80 km, więc nawet nieistniejący według @Davien3 CAMM-ER (przeszedł testy na poligonie w maju) o możliwościach 20 km pułapu i 50-60km zasięgu go nie zestrzeli. Cel na froncie, wrogi system opl musi być za linią frontu, więc powodzenia.
Pucin:)
A teraz z innej mańki - cytat "10 maja br. hiszpański portal branżowy InfoDefensa poinformował, że amerykańska spółka Lockheed Martin złożyła Kolumbii dwie oferty na sprzedaż samolotów wielozadaniowych F-16, w liczbie 24 lub 16 egzemplarzy." - Milmag - pt. Lockheed Martin złożył Kolumbii dwie oferty na F-16-10.05.2023r. - O co tu chodzi??? Kto tu kogo robi w bambuko!!!!! :) Tylko proszę nie tłumaczyć, że WP musi mieć samoloty na już bo to ściema!!!!!! :) Jednak Polska to dziwny kraj - jak mawiał Tadeusz Ross - twórca "Zulu-Gula". Aaaaa Mielec już wypuszcza sekcje F-16!!!!! :)
Michał A
ale czego konkretnie nie rozumiesz?
Al.S.
Jakbyś nie zauważył, mamy obecnie rok 2023. Tymczasem oferta Lockheeda jest taka: "Should any of Lockheed Martin’s proposals be successful against the Dassault and Saab bids, the first 3 aircraft would arrive in 2028, 17 in 2029 and the last 4 in 2030". Czego tu nie ogarniasz? Pierwsze 3 samoloty w roku 2028, za 5 lat, zakończenie dostaw 24 samolotów, czyli 1,5 naszej eskadry, za 7 lat, a IOC za tak około 10 lat od dzisiaj. Poza tym najnowsze F16 nie są w ogóle rozważane do zakupu, bo to samoloty generacyjnie stare, a przy tym w zakupie droższe od F35. Jako nowe będziemy kupować wyłącznie F35.
Anty 50 C-cali
AA nie rozumie taki jaki davien3-ci, Że JUŻ SPADAJĄ Z NIEBA
Edmund
(1) FA50PL kontra (2) Mig 29 kontra (3) SU 22 kontra (4) F-16. Udźwig uzbrojenia: (1) 3,7 t, (2) 2 t, (3) 4,2 t, (4) 7t, Maks. prędkość (1) 1 800 km/h (2) 2 400 (3) 1 850, (4) 2100. Prędkośc wznoszenia: (1) 198 m/s (2) 330 (3) 265 (4) 230. Zasięg: (1) 1852 km (2) 1 750 (3) 2 550 (4) 3 200. Radar Phantom Strike jest lepszy od wszystkich pozostałych radarów z wyjątkiem najnowszej wersji F-16. Mig 29 widzi swoim radarem na odległość 50 km.
Edmund
Podsumowując FA50PL przenosi prawie 2 razy więcej uzbrojenia i ma nieco większy zasięg niż MIG 29, którego zastępuje. Do tego świetn9ie nadaje się do szkolenia pilotów na F16 i F35, pełnienia roli air policing, oszczędza koszty lotu i resursy F16 i F35. To samolot na początku cyklu życia, który będzie dalej rozwijany. Po wywalczeniu dominacji w powietrzu przez F35 i F16 oraz oczyszczeniu z najgroźniejszych broni przeciwlotniczych na ziemi z powodzeniem może samodzielnie niszczyć cele na ziemi i w powietrzu. Jest gotowy na już.
Davien3
@Edmund po pierwsze FA-50 nie nadaje sie do szkolenia na maszyny gen 4+ i to wg samych Koreańczyków Po drugie dla F-16 podajesz nieaktualne dane dotyczace starszej wersji niz nasze Jastrzebie. radar Phantom Strike to odpowiednik radaru AN/APG-80 z F-16E i to wg samego Raytheona. Fa-50 w wersji PL nie istnieje jeszcze a obecna wersja bl 10 nie nadaje sie nawet na armie KRLD co stwierdzła Korea Płd majac zamiar poddac go intensywnej modernizacji. Juz obecny radar EL/M-2032 jest lepszy od starego N019 Topaz na MiG-29A ale do Miga mamy pociski pow-pow a do FA-50bl10 nie bo tak starych Sidewinderów nie uzywamy. Aha jak FA-50PL do działania wymaga wyczyszczenia pola bitwy z OPL i mysliwców wroga to po co on nam jak wtedy mamy F-35 w trybie Beast lub F-16 jako maszyny uderzeniowe I nie jest gotowy na juz bo bedzie za 6 lat.
Edmund
@Davien powtarzane przez ciebie nieprawdziwe informacje nie staną się prawdą, niezależnie od tego jak często będziesz to powtarzał.. FA50 w opinii Koreańczyków i LockheedMartin na licencji której ten samolot powstał, jest najlepszym samolotem do szkoleń na F16 i F35. Po treningu na FA50 wystarczy zaledwie kilkanaście godzin z instruktorem na F16, aby móc samodzielnie pilotować ten samolot. Niewiele więcej godzi z instruktorem jest potrzebne, aby samodzielnie pilotować F35.
Edmund
Gdyby Ukraina miała teraz tylko FA-50Pl w docelowej konfiguracji i z uzbrojeniem np. MBDA SPEAR, to zniszczyłaby bezpiecznie wszystkie składy amunicji i centra dowodzenia armii rosyjskiej na Krymie i w Donbasie. Już dziś to robi MiG 29, którego radar widzi do 50 km, Oczywiście ryzyko jest znacznie większe oraz jest niedostatek wystarczającej ilości bomb i samolotów.
wert
Edmund@ UKR ma ten problem że kacapy sie ogarnęli- startują MIG-31, czekają a UKR Flankery spadaja nie wiedząc nawet dlaczego bo radar maja "krótki". Zauważyłes że skończyło się polowanie HARM-ami na kacapską OPL-kę?Właśnie dlatego. Wg NATO FA-50 nie wystartuje do misji CAS jeśli nie będzie przewagi w powietrzu. To tylko devienoidy robią z takiego FA-50 Gwiazdę Śmierci. Swiadomie MANIPULUJĄ dla jurgieltu
Davien3
@Edmund moze od razu daj im X-wingi , bo FA-50PL nie istnieje podobnie jak nie jest(jakby istniał) zintegrowany z SPEAR 3 Ukrainskie MiG-29S maja njuz lepsze radary od naszych Mig-29a wiec skończ fantazjowac
Al.S.
Widzisz, @wert i tu przydają się AEW&C, a nie postulowane przez MON i popierane przez ciebie aerostaty. Taki Wedgetail wykryje MiG-a32 z jego potężną SPO wykryje z dystansu dobrze ponad 400 km, a jeśli włączy radar, to jeśli będzie latać nad Białorusią, E7 zobaczy go będąc nad Niemcami. Rakieta R37, nawet gdyby był w jej zasięgu, nie ma szans w warunkach silnego przeciwdziałania elektronicznego. Ale nawet gdyby te zawiodły, samolot zawsze może szybkim nurkowaniem zejść poniżej horyzontu radiolokacyjnego.- z odległości 200 km ma na to dwie minuty, to oznacza że zejdzie o ponad 5 tys m niżej schodząc pod kątem 10 stopni. Posiadanie przez Polskę samolotów C2ISTAR to konieczność, nie fanaberia.
Pucin:)
No i jeszcze , żeby nie było cud malina ta współpraca USA-nie a RP - zupełnie inaczej wygląda współpraca SAAB i Brazylia w dziedzinie lotniczej!!!! :)
Hmmm.
Dobry, niekoszerny radar. Brawo.
Komes
Tyle wydać na radary itd a i tak to samolocik szkolno-bojowy. Rumunia lepiej zrobiła i kupiła używane F16 w bdb stanie za duże mniejsze pieniądze niż my za te samolociki.
Aiden
Ogólnie to bardzo polecam obejrzeć sobie wywiad generała Nowaka u pana Wojczala na YT. Wywiad zawiera na prawdę dużo ważnych informacji na temat rozwoju naszych sił powietrznych.
Grzyb
A' propos FA50 to powiem Wam tyle: jak przed laty opisywano zasoby polskiej armii i wymieniano 300 T72 to wszyscy ryczeli, że zlom. A ten zlom zaopatrzony w system kierowania ogniem, kamery termalną i noktowizyjna, radiostacje programowalna i obłożony kostkami pancerza ERA walczy dzielnie i sprawdza się w boju. I tak samo jest z FA50. I on się przyda. Z zasobnikiem celowniczym, porządnym radarem i dobrymi rakietami będzie dawał ruskom popalić. Od przybytku głową nie boli.
kukurydza
Walczy, ale tylko z podobnymi sobie konstrukcjami i za potworną cenę, bo dotyczy go ten sam "kompleks latającej wieży" co całej reszty tego złomu. Serio, czas sobie powiedzieć wprost, nie ma miejsca na takie podejscie do życia naszych żołnierzy, póki jeszcze nie jesteśmy na musiku i możemy sprzęt wymienić na lepszy.
StZg
No to zmieniamy. T72 poszły na Ukrainę i tam się przydają, a my kupujemy K2 i Abramsy. Im wieże nie latają.
Valdi_123
#kukurydza - tylko kto powiedział, ze już nie jesteśmy na musiku?
Redaktor kapusta
Specjalista Davien twierdził cytuję: "a po kiego im nielot z Korei nie nadajacy sie nawet do szkolenia pilotów co stwierdzili Koreańczycy:)) Amerykanie tak głupi jak PiS nie sa". A wygląda na to, że będziemy mieli ciekawą maszynę.
kukurydza
Zbadane i oczywiste są wyroki fanbojów i lobbystów?
Davien3
@redaktor Kapusta wyglada na to ze bedziemy mieli maszyne gorsza od Gripen C spzred ponad 20 lat w cenie prawie F-35 wiec skończ juz sie kompromitowac:)
Edmund
@Redaktor kapusta trudno szukać gdzieś indziej coś równie bezsensownego i kłamliwego niż komentarze Daviena. Wszyscy oprócz niego się mylą: Ppłk Płatek, Prezes koreańskiej fabryki samolotów, Prezes Raytheon, autor artykułu na defence24, inni komentujący - wszyscy oni nie maja racji, tylko on Davien ma.
Furlong
To co jeszcze zostało do integracji w ramach tego co kupiliśmy? Właśnie dowiedzieliśmy się o radarze, do tego dojdzie aim120 plus pozostałe uzbrojenie. Przydały by się również zintegrować zasobniki specjalistyczne do namierzania i samoobrony. Gdy już zapłacimy za wszystko dostaniemy maszynę o małym zasięgu z niewielką liczbą podwieszeń i z małym udźwigiem, za wcale nie tak małe pieniądze.
qmaty
Do samoobrony służy RWR i CMDS, które FA-50 posiada wbudowane w kadłubie, więc nie zajmują żadnych podwieszeń. Co do zasobnika to przecież ten samolot jest zintegrowany z zasobnikiem Sniper i jak wskazano w powyższym artykule USA wyraziły zgodę na sprzedaż Polsce ponad 30 sztuk.
qmaty
Nie tak małe pieniądze? Jaki inni samolot dostaniesz w cenie około 45 mln $ za sztukę?
Davien3
@qmaty do samoobrony to słuza systemy WRE a tych FA-50 nie ma wbudowanych ale sa przenoszone w zasobnikach Sam FA-50 ma 7 wezłów podwieszeń z czego 2 sa tylko dla AIM-9L/M a masz min 2 zasobniki czyli Sniper i WRE do podwieszenia dodaj do tego zasobniki podwieszane bo sam samolot ma mały zasieg i co ci zostaje?
Edmund
Zaletą FA50PL jest to, że w konstrukcji tego samolotu jest przewidziane wolne miejsce do wykorzystania np. na dodatkowe wyposażenie elektroniczne albo zapas paliwa. Radar Phantom Strike zajmuje niewiele miejsca.
Davien3
@Edmund skończ juz bo nic takiego w FA-50 jak piszesz nie istnieje. Nie ma ani miejsca na dodatkowa elektronike, ani na dodatkowe paliwo, ba sam FA-50PL nawet nie istnieje Radar Phantom strike zreszta tez pojawi sie najwczesniej w 2025rr. wiec skończ te fantazje, ok
qmaty
@Davien Radara PhantomStrike już istnieje, został zbudowany i przetestowany, a Raytheon przekazał informacje o jego zdolnościach do KAI. Jedynie co to nie był wcześniej wdrożony do produkcji seryjnej. ROKAF również wybrał ten radar dla swoich samolotów. Wg Raytheona ten radar oferuje zdolności na poziomie radarów AESA montowanych na F-16, ale zasięg wykrywania i śledzenia jest nawet większy niż w F-16. Nie będzie również problemów z jego integracją z pociskami AIM-120 AMRAAM, gdyż produkuje je również Raytheon, więc mają oni wszelką niezbędną wiedzę pozwalającą na szybką integrację. Raytheon już w zeszłym roku ustalał harmonogram dostaw z KAI, tak by umożliwić dostawy gotowych FA-50PL już w 2025 r.
Davien3
@qmaty jakos bardziej wierze Raytheonowi niz tobie ale ok.Tylko wyjasnij mi dwie rzeczy: czemu Korea wybrala swój radar AESA zamiast specjalnie powstałego pod FA-50 Phantom Strike i czemu jeszcze nie maja, ani nie plamuja AIM-120 na FA-50 i KF-21 za to ida w Meteora i IRIS-T. Przeciez nawet obecna Elta EL/M-2032 spokojnie da rade z AMRAAMem. czyzby jednak nie dostali zgody na Phantom strike od Kongresu USA bo to nie firma decyduje czy cos sprzeda ale Kongres USA zwłaszcza w dziedzinie wrazliwych technologii a tym jest technologia GaN I jeszcze jedno ROKAF nie wybrał Phantom Strike ale radar koreański bedacy zmniejszona wersja radaru dla KF-21 boramae, wiec prosze nie zmyslac. ok
anton1
Czy na każdym musi być Sniper. Jeden podświetla to co inni zrzucają. Bardziej interesuje mnie integracja danych z nowego radaru z IBCS. Mam nadzieje , że będzie pełna jak z sensorami z F 35.
Fabian_0200
I co ruskie trolle??? Kopara opadła??? Tak żeście trollowali decyzję rządu i MON w sprawie kupna tego samolotu a tu ładne cacuszko będzie nie tylko do szybkiego i tańszego w kosztach szkolenia naszych pilotów ale i do wykonywania wielu samodzielnych misji bojowych z wykorzystaniem AESA, AIM-120-AMRAAM oraz uzbrojenia powietrze-ziemia. Taki niedrogi a radzący sobie na polu walki przy odpowiedniej taktyce samolot był nam potrzebny od dawna. I bardziej nam się przyda niż Mig-29 których na szczęście się pozbywamy na rzecz UKR. Lemingi z PO będą zgrzytać zębami że ich prześmiewcze komentarze już na nic się zdają ❗❗❗
Davien3
@Fabian usmiałem sie jak norka:) ale dla twojej mikrej wiedzy F-50PL nawet jeszczenie istnieje, podobnie jak sam radar ale jak widac pislamisci juz maja mokre sny :))
Kroton
Davies, z wieloma punktami twego komentarza można się zgodzić ale nie ze wszystkimi. Jeżeli rzecznik AU podaje info że radar został wybrany to musi być to uzgodnione na linii pl-korea-usa. To raz. Jeżeli producentem pocisków jest ta sama firma ktòra dostarcza radar to logiczne że integracja z nimi radaru to formalność. To dwa - i tutaj nie masz podstaw do kwestionowania. Co do opłacalności to kwestia kosztów. Czy ostateczny koszt jednostkowy nie będzie czasem ròwny kosztowi nowego f-16?
Davien3
@Kroton niekoniecznie nasz MON juz wielokrotnie cos ogłaszał bez porozumienia z innymi Do tego to nie firma o tym decyduje ale rzad USA i Raytheon nie ma tu nic do gadania, Do tego nawet wg Raytheona rtego radaru jeszcze nie ma, pierwsze egzemplarze pojawia sie za jakies 2-3 lata i dopiero wtedy bedzie mozna cos powiedziec. owszem jest taka mozliwośc ze sie dogadali z USA ale Korea Płd. wybrała do swojej moderki FA-50 miejscowy radar AESA a nie specjalnie opracowanego do FA-50 Phantom Strike
Bart patriota
kurde przyznam, że świetnie to zaplanowane jest. efekt bedzie taki, że fa50 beda groźne dla potencjalnego przeciwnika, z daleka beda w stanie wykrywać i niszczyć cele. a to wszystko w rozsądnej cenie. robią sie z tego samoloty wsparcia, mogą atakować zza drugiej linii i idealne do misji air policing itepe - godzina lotu tania itd. cos czuję, że wiecej krajów pojdzie przykładem polski i zamówienia się posypią na wersje odpowiedniki fa50pl
Davien3
@Bart najpierw niech FA-50PL powstanie a co do mozliwosci bojowych to taki Gripen czy Tejas ma je znacznie wieksze tez za rozsadna cene a jakos nikt sie na nie nie rzuca
qmaty
Gripen to obecnie 85 mln $ za sztukę, więc gdzie tu rozsądek?
kukurydza
Davien, ciebie nie nudzi takie marudzenie bez sensu? Przecież Gripen to starsza konstrukcja, oparta o DOKŁADNIE TEN SAM SILNIK. FA50 i Gripen są jak bliźniaki syjamskie, różnią się drobnymi detalami.
Mały Modelarz
To ma być lekki tani samolot wsparcia a niektórzy wyją tu jakby miał on osiągnąć potencjał Raptora... Idzie to w dobrą stronę, teraz czekam informacje o systemach WRE i samoobrony (flary).
Davien3
@Mały Modelarz jak sobie je podwiesisz na wezłach podwieszeń to bedziesz miał i WRE i flary bo wbudowanych FA-50 zwyczajnie nie posiada, a masz jedynie 5 węzłów na takie zabawki bo dwa sa jedynie pod Sidewindery
Edmund
Chętnie widziałbym integrację z FA-50PL pocisków powietrze - ziemia MBDA SPEAR. Jest to precyzyjny pocisk o wadze poniżej 100 kg i o zasięgu 120 km. Może zwalczać także cele morskie. Z MBDA UK mamy podpisaną umowę o partnerstwie strategicznym. Byłby to 3 pocisk po CAMM i Brimstone.
Davien3
@Edmund po pierwsze jak na razie nie ma MBDA SPEAR 3 bo SPEAR to nazwa programu w którym pojawił sie Brimstone Pocisk wazy 100kg i ma osiagnac gotowośc bojowa w 2028r wiec zapomnij bo na razie beda integrowane jedynie z brytyjskimi EF-2000 i F-35B
Davien3
@Edmund sam chciałes:)) Z FA-50PL nie robi sie lekki mysliwiec bo nigdy nie miał nim byc, to lekki samolot uderzeniowy i naprawde radar AESA czy 2 AIM-120 tego nie zmienia zwłaszcza ze sam AN/APG-84 jest gorszy nie tylko od AN/APG-81 z naszych F-35A ale i od SABR z F-16V masz raptem 7 podwieszen z czego jedno zajmie Sniper, dwa podwieszane zbiorniki paliwa i zostaje ci 4 na reszte uzbrojenia: co istotnie "robi" z niego platforme sensorow i rakiet ale ijedynie w twoich marzeniach . Aha Sniper toz asobnik celowniczy dla pocisków pow ziemia Oczywiscie zakładajac ze USA zgodza sie by Korea Płd integrowała nam sprzet na jaki sami nie dostali zgody.
PszemcioPL
@Edmund - IMHO najpierw integracja i zakup tego co jest powszechnie dostępne od ręki w dużych ilościach by były zapasy. A równolegle rozwiązania gdzie np: MBDA SPEAR by był klepany na licencji w MIĘSKO.
Edmund
Kiedy o tym pisałem, osoby pod nikami takimi jak Davien twierdziły, że to niemożliwe. Z FA50PL robi się bardzo wszechstronny, groźny a do tego bardzo korzystny ekonomicznie w eksploatacji lekki, pełnoprawny myśliwiec. Takie było założenie, będące podstawą jego kupna. Ta konstrukcja jest wiec wspierana nie tylko przez Koreańczyków, ale i 2 potężne amerykańskie koncerny: LockheedMartin i Raytheon. Już w tej chwili to jest groźny myśliwiec skoro będzie miał radar AESA, zasobnik celowniczy Sniper i rakiety AMRAAM. Nie oczekujcie jednak ścigania się z Migiem 35. FA50PL będzie raczej platformą sensorów i pocisków, elementem zintegrowanego, nowoczesnego systemu obrony.
Szwejk85/87
To jest dzielenie włosa na czworo. Te samoloty to kolosalny postęp w porównaniu ze spadkiem po Układzie Warszawskim.
Redaktor kapusta
@Edmund, Davien to bardziej funkcjonariusz partyjny.
Czytelnik D24
A po co miałby się ścigac z Mig-35? Wystarczy że będzie miał lepszą elektronikę i uzbrojenie a to oznacza że wygra z nim każde stracie.
Odyseus
Ja na razie mam bardzo mieszane odczucia co do zakupu tych myśliwców , najważniejsza jest produkcja samolotów w Polsce , mogą być przestarzałe ( wszystko można rozwinąć ) ale produkowane w Polsce , podczas wojny tracimy samoloty i jak ich sami nie produkujemy to jak mamy odnawiać ich stany , zamówić zagranicą i czekać na dostawę 3 lata jak dotrą do Nas to już będzie po wojnie... odkąd sprzedaliśmy PZL Mielec tak naprawdę straciliśmy możliwość opracowania czegoś własnego i własnej produkcji . Gripeny mogły być u Nas produkowane , ze Szwedami wtedy byśmy się dogadali ale przesraliśmy temat dla F 16 tak samo jak zresztą teraz z okrętami A26. Jeżeli z Koreańczykami da się dogadać z ich produkcją u Nas to jestem jak najbardziej za i nawet nie ważne do czego by się ten samolot miał nadawać ale jeżeli nie ma opcji ich produkcji u Nas to po prostu dramat i jeden wielki polityczny z Nim przekręt
slykov
@Odyseus - zgadzam się tutaj z kolegą w tym temacie. Jak by nie patrzył, trzeba odnowić zdolności produkcyjne samolotów. Myślę że produkcją kolejnych 48 fa50na licencji w Polsce jest realna (chociaż wolałbym gripeny). Zaraz pewnie znajdzie się malkontent wyjący "po co nam fa50???" - nie będę jednak komentował.
Key
W dobie gdy kazdy dysponuje środkami napadu rakietowego, w czasach gdy produkcja sprzętu opiera się na łańcuchach dostaw z całego świata to nie wiem czy w czasie wojny na znaczenie posiadanie fabryk na własnym terytorium. Ma to sens gdy panuje pokój, wtedy fabryki, centra serwisowe obniżają koszty, dają pracę, generują zyski. Polska nie posiada głębi strategicznej, moim skromnym zdaniem ważniejsze jest posiadanie dużych rezerw sprzętowych oraz centra serwisowe na miejscu. Produkować w Polsce to w czym się specjalizujemy. Po za tym im więcej u nas zainwestuje USA np elektrownie, fabryki, tym silniejszy będzie parasol ochronny.
Szwejk85/87
Spokojnie, bez nerwów, jest jeszcze KF-21. Gdyby udało się uruchomić ten samolot w Polsce, w Bydgoszczy, albo w Łodzi, to by była bomba !
Szwejk85/87
I w uzupełnieniu poprzedniego wpisu, jest super ! Teraz możemy ten samolocik integrować że wszystkimi cudami dostępnymi na rynku. Doskonały sprzęt na czas pokoju (koszty eksploatacji) i doskonały sprzęt do walki z Rosjanami, będzie mógł przenosić wszystkoto to co F- 35 (w zakresie swojej nośności). Ten radar pozwoli identyfikować i ostrzeliwać cele z poza zasięgu oplot Rosjan, to duża przewaga.
Szwejk85/87
Jako leming z PO pragnę wyrazić dumę i radość, że przedstawiciele WOJSKA POLSKIEGO doprowadzili do wyposażenia nowych polskich samolotów w doskonałe, wielofunkcyjne radary. A polityczne wycieczki proszę wypisywać na innych portalach. Tutaj wymieniamy poglądy na temat sprzętu i organizacji WP.
andys
Mysle, że kolejnym zakupem bedzie ileś tam metrów szesciennycgh sprzęzonego amerykańskiego powietrza. Nasze , polskie wypuscimy gdzieś nad Atlantykiem, niech hula...
Szop85
No to grubo. Miała być bieda a tu proszę. Lekki myśliwiec z prawdziwego zdarzenia.
spamer
No i jest bieda.... Ten radar ma mniej elementów niż np. radar AESA dla F-16.... Ale przede wszystkim - radar to jedno - integracja zAIM-120C7 to drugie... A ilość zabieranych pocisków to trzecie... A ile on weźmie - 4? lol.... Za mała moc, za mało paliwa za mało uzbrojenia...
Davien3
@Szop niby jaki lekki mysliwiec? masz 6 węzłów na uzbrojenie bo jeden juz zajmie Sniper z czego 2-4 jedynie dla pociskow AIM-9L/M ( w Polsce nie uzywane) i byc moze AIM-120 jak Korea Płd je nam zintegruje a USa pozwoli na to Koreańczykom:) a gdzie jakis system WRE? Aha AN/APG-84 to najwczesniej 2025r
Rusmongol
@spamer. Na pewno ma mniej elementów niż radary aesa w f16 które ich nie posiadają 😂. Choćby nasze.