Ochrona dóbr kultury i współpraca z samorządami. Proobronni na Dragonie

2 czerwca 2021, 08:11
thumbnail_DRAGON_TT
Fot. MON
Reklama

120 członków z 8 organizacji proobronnych uczestniczyć będzie w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Dragon-21, największym tegorocznym przedsięwzięciu szkoleniowym Sił Zbrojnych RP. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” sprawuje merytoryczny nadzór nad Komponentami Organizacji Proobronnych.

Członkowie organizacji proobronnych od lat uczestniczą w szkoleniu młodzieży, biorą udział w szkoleniach podnoszących ich umiejętności obronne, wspierają też Siły Zbrojne w działaniach antykryzysowych. Wezmą też udział w największych w tym roku manewrach polskiej armii - ćwiczeniach pk. Dragon- 21 - podaje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” sprawuje merytoryczny nadzór nad Komponentami Organizacji Proobronnych .

Z charakterystycznymi ciemnoniebieskiemi opaskami na lewych rękawach umundurowania będą działali na dwóch kierunkach: Biała Podlaska oraz Ruciane-Nida. Udział w ćwiczeniu organizacji proobronnych jest okazją do sprawdzenia potencjału proobronnych, ich umiejętności praktycznych oraz doskonalenia procedur współdziałania wojska i organizacji.

Ich zadania będą związane z zabezpieczeniem i ochroną dóbr kultury oraz współpracą z lokalnymi samorządami cywilnymi. W szeregach ćwiczących, głównie żołnierzy z m.in. 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych pojawią się w sumie członkowie ośmiu organizacji, którzy na czas ćwiczeń utworzą Komponent Organizacji Proobronnych (KOP), wśród nich są przedstawiciele:

• Związku Strzeleckiego ,,STRZELEC” Józefa Piłsudskiego,

• Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyński (Lubelskie Środowisko 27 WDPAK), •

Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego – Jednostka Strzelecka 1001 im. gen. dyw. Janusza GŁUCHOWSKIEGO •

Ligi Obrony Kraju / LOK – 201,

• Związku Strzeleckiego „STRZELEC”.

• Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek im. gen. broni Władysława Andersa,

• Związku Strzeleckiego •

Związku Strzeleckiego „Niepodległość”.

Członkowie Komponentów Organizacji Proobronnych (KOP) uczestniczący w Dragonie-21 dla odróżnienia się od żołnierzy jednostek operacyjnych będą mieli opaski koloru ciemnoniebieskiego (granatowego) o szer. 10 cm z napylonym jasnoniebieskim fluorescencyjnym znakiem graficznym. Znak graficzny to ramka prostokątna, umieszczona centralnie na opasce, noszona na lewej ręce.

Reklama
Reklama

„Dragon-21” to jedne z największych manewrów wojskowych organizowanych cyklicznie (co drugi rok) przez Dowództwo Generalne. Jego charakter będzie wyłącznie defensywny i pozwoli na sprawne przygotowanie oraz zgrywanie sił Dowództwa Generalnego RSZ do przeprowadzenia operacji obronnych, we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi oraz sektorem pozamilitarnymi. W ćwiczeniu uczestniczyć będzie prawie 10 tysięcy polskich żołnierzy i około 800 jednostek sprzętu wojskowego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
tylko wojo coś moze
czwartek, 3 czerwca 2021, 02:16

Przy takiej propagandzie to nawet Goebels by się schował ze wstydu. Harcerze inaczej na manewrach. Pewno ćwiczyli taktyczne rozpalanie grilla i strategiczne chłodzenie procentów.

Kazik :)
środa, 2 czerwca 2021, 21:37

Jak istnieje WOT to wszelkiego rodzaju organizacje proobronne powinny być zakazane!!!!! Albo prawdziwa służba albo nic!!!!!

Kazik :)
środa, 2 czerwca 2021, 17:46

A dlaczego członkowie tych organizacji nie zaciągną się do WOT?

Julian
sobota, 5 czerwca 2021, 07:43

Bo WOT to zabawa dla dzieci, a organizacje poza militarne chcą być wyszkoleni przez wojska operacyjne i posiadać umiejętności im równe co potrzeba na to czasu oczywiście i dużo pracy.

Tweets Defence24