Reklama

Geopolityka

Obama na drugą kadencję

Prezydent USA Barack Obama - fot. White House.
Prezydent USA Barack Obama - fot. White House.

7 listopada br. stało się niemal pewne, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrał Barack Obama i obejmie urząd na drugą kadencję. Kandydat Republikanów Mitt Romney uznał już jego zwycięstwo i pogratulował urzędującemu prezydentowi.Około godz. 23.30 (czasu lokalnego) Obama uzyskał potrzebne do zwycięstwa minimum 270 głosów elektorskich dzięki wygranej w stanie Ohio - podała telewizja CNN i inne amerykańskie media na podstawie częściowych, ale wiarygodnych obliczeń głosów.

Z ostatnich informacji podanych przez agencje CNN, MSNBC i CBS wynika, że kandydat Barack Obama zwiększył przewagę do 303 głosów elektorskich przy 206 Mitta Romneya. Mimo, że liczenie głosów trwa nadal, zwycięstwo Obamy jest raczej przesądzone.

Obama zwyciężył w zdecydowanej większości tzw. swinging states, Ohio, Pensylwania,  Wisconsin, Iowa, New Hampshire, natomiast Romney tylko w Północnej Karolinie.

W liczbach bezwzględnych Obama pokonał Romneya o ok. 300 tys. głosów.

Wybór Obamy przypieczętuje 17 grudnia br. Kolegium Elektorów.

Amerykanie wybierają nie tylko prezydenta, ale także Izbę Reprezentantów, jedną trzecią składu Senatu, 13 gubernatorów oraz członków legislatur stanowych i lokalnych.

Według prognoz, Republikanie utrzymają większość w Izbie Reprezentantów, a Demokraci w Senacie.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama