Nowy sprzęt przeciwlotniczy dla US Army Europe

14 lutego 2021, 14:51
SHORAD111
Fot. Departament Obrony USA
Reklama

W Niemczech trwają szkolenia dla żołnierzy jednostki obrony przeciwlotniczej, która – jako pierwsza w całej US Army – otrzyma nowe zestawy przeciwlotnicze IM-SHORAD.

Zgodnie z wydanym przez Amerykanów komunikatem, w niemieckim Baumholder, gdzie stacjonuje sformowany niedawno 5-4 batalion artylerii obrony przeciwlotniczej, trwają już szkolenia żołnierzy, którzy będą obsługiwać nowe zestawy IM-SHORAD. Systemy te, na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Stryker, zastąpią używane dziś Avengery.

Zestawy IM-SHORAD będą mieć znacznie bogatszy zestaw uzbrojenia i wyposażenia w stosunku do poprzedników. Obok jednej poczwórnej wyrzutni pocisków Stinger będą też mogły razić cele powietrzne kierowanymi radarowo pociskami Longbow Hellfire, a także działkiem M230 kalibru 30 mm z amunicją programowalną (będą też dysponować karabinem maszynowym). Zostaną też wyposażone w głowice optoelektroniczne, a oprócz nich – cztery nieruchome radary izraelskiej firmy RADA MHR na każdym pojeździe, zapewniające dookólne pokrycie (w sektorze 360 stopni).

image
Reklama 

Pierwsze dostawy wozów IM-SHORAD planowane są na rok 2021, a pojazdy zostaną rozmieszczone właśnie w 5-4 batalionie. Rozlokowanie tam nowych zestawów przeciwlotniczych jest dowodem na to, że Amerykanie dostrzegają potrzebę wzmocnienia własnej obrony powietrznej, w tym krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, w szczególności na teatrze europejskim, licząc się z zagrożeniem ze strony rosyjskich śmigłowców, dronów czy samolotów szturmowych.

Zestawy IM-SHORAD będą pierwszymi od dawna nowymi pojazdami tego rodzaju w US Army. Łącznie zamówiono ich 144 dla czterech batalionów (dywizjonów) artylerii przeciwlotniczej. Zakup zrealizowano w ramach pilnej potrzeby operacyjnej (skrót IM oznacza „Interim Maneuver, czyli tymczasowy do osłony jednostek manewrowych, SHORAD to klasa krótkiego zasięgu).

Docelowo zostanie wprowadzony tzw. system OM-SHORAD (Objective Maneuver SHORAD), o większych możliwościach bojowych. Można się spodziewać zarówno wdrożenia przez Amerykanów „klasycznych” efektorów (np. pocisków rakietowych) o szerszym potencjale, jak i uzupełnienia warstwy obrony krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu o broń energii skierowanej, w tym laserowe systemy rażenia. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
JÓZEK uzupełnił
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:18

bardzo dobra konfiguracja zorganizowane i z synchronizowane wszystko w jednym i rakiety i broń lufowa ,tak więc w zależności od sytuacji zagrożenia można używać systemy bojowe naprzemiennie lub wszystko razem a dodatkowo samodzielnie się bronić od ataku np z lądu cóż a nasze Poprady wielkie stodoły potrzebują dodatkowej ochrony by się bronić od ataku z lądu lub strzelać na bogato z rakiety do małych dronów a trzeba było zamontować chociaż z drugiej strony wysięgnika chociaż 12,7 mm WKM a jeszcze lepiej wielolufowy 12,7 mm WLKM oba karabiny robi Tarnów i byłoby uniwersalny system do samoobrony czy niszczenia latadełek niskiego pułapu typu Drony czy lekkie śmiglaki .....może nasi chociaż wpadną na pomysł by zamontować na Rosomaku (np bez wieżowych spkiej busach ) moduł uzbrojenia rakietowego Amur z 12 ,7 mm wkm i np zamkniętym w wieży zaczerpniętej ze Żbika typu B

Dawo
poniedziałek, 15 lutego 2021, 08:07

"Pancyr w nowych wersjach zwalcza cele..." Funku co Pancyr robi? Z tego co wiem, to raczej słabo u niego z możliwością obronienia się przed atakiem. Według ekspertów podobnych do nas, forumowiczów tylko na stronach rosyjskich, to Pancyr zmaga się dwoma zasadniczymi problemami. Pierwszy to archaiczny radar, niezdolny do śledzenia małych dynamicznych celów jak rakiety czy drony. Drugi to rakiety o niskiej skuteczności- co akurat widać na nagranych filmach.

bender
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:36

Jest jeszcze problem trzeci związany z niecelnym działkiem i problem czwarty jakim jest prostacka integracja wszystkich podsystemów w jedną, niespecjalnie skuteczną całość.

dr
niedziela, 14 lutego 2021, 20:16

No to mają swoją Pilicę.

Cyrk na kółkach
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:45

Cztery Stingery, działko 30mm z amunicją programowalną a dodatkowo pociski Hellfire :) Więc nasza Pilica na dwóch kółeczkach to raczej może się schować :)

Fanklub Daviena
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:13

Przeciwnie: rakiety Pilicy mają większe możliwości (zasięg, pułap maksymalny i minimalny, odporność na zakłócenia), więc nie trzeba dawać Hellfire by można było zwalczać cele niskolatające (po to są w IM-SHORAD, a nie do zwalczania celów opancerzonych. Gdyby Stinger nie był chałą, to zamiast Hellfire byłyby dodatkowe Stingery...). Amunicja musi być programowalna, bo przy "szybkostrzelności" 200/min raczej byłoby trudno w cokolwiek latającego trafić. Chętnie zobaczyłbym poligonowe porównanie IM-SHORAD i Pilicy...

Ukulele
wtorek, 16 lutego 2021, 11:20

A ja nie. Uważam że mimo wszystko lepiej mieć krajowy system o gorszych parametraxh niż importowany. Zwłaszcza że Pilica nie jest aż tak znacznie gorsza od shorad.

Davien
poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:03

Funku Stingery sa na poziomie Piorunów i sa znacznie lepsze od rosyjskieij Wierby, a ziałko 30mm z amunicją programowalna bije na głowę Zu-23 z Pilicy. Do tego to są dwa zupełnie rózne systemy OPL

Ecco
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:05

Kompletnie bezsensowne porównanie. Pilica jest systemem stacjonarnym dedykowanym do obrony obiektowej. Posiada jeden radar dla 6 systemow. Brak amunicji programowalnej oraz tylko jeden typ rakiet plot. W niczym nie przypomina Strykera. Zatem nie, Amerykanie nie mają niczego poza lądową wersją Vulcana (celowo pomijam tu kompletnie inny typ działka) systemu podobnego do Pilicy.

droma
niedziela, 14 lutego 2021, 20:07

po co az taki dobry sprzęt do lutowania złomu rosji-kapput ,złom sam spada no analog ...

Piotr
niedziela, 14 lutego 2021, 19:19

To chyba kpina z takim systemem.

Rob
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:05

Lepszy rydz nic nic. Znasz to powiedzenie?

jurgen
niedziela, 14 lutego 2021, 17:44

otwarta wieża na Europę Północną ? ... no nie wiem

Dropik
poniedziałek, 15 lutego 2021, 07:40

....że niby do Norwegii się wybierają ?

Kuba
wtorek, 16 lutego 2021, 06:57

Nie wiadomo gdzie trzeba będzie się wybrać

Fanklub Daviena
niedziela, 14 lutego 2021, 17:34

Cienizna: stare Stingery i Hellfire na dokładkę, bo Stinder nie radzi sobie z celami poniżej 30m pułapu... Ma radar, ale nie ma czym strzelać do celów we mgle, śniegu i chmurach... I gdzie krytycy Poprada, że ma tylko 4 rakiety? Teraz jak okazało się, że Wielki Wuj też daje tylko cztery i to gorsze, to się przymknęli? :D

Wojciech
niedziela, 14 lutego 2021, 20:46

A co ma Hellfire do obrony przeciwlotniczej?

Fanklub Daviena
niedziela, 14 lutego 2021, 22:08

To, że do celów poniżej 30m pułapu ze Stingera nie da się strzelać, czyli np. do helikopterów, ale nie tylko. Nie mając nic innego, jako protezę dano Hellfire. Da się strzelać do helikoptera w zawisie czy lecącego wolno (poniżej 140km/h, w praktyce jeszcze wolniej), ale do celu manewrującego czy lecącego szybciej z Hellfire nie strzelisz. Ale... USA nie ma nic lepszego, więc dali Hellfire... :D

vkljvklcxjklvjxc
poniedziałek, 15 lutego 2021, 11:14

Nie mają vshort opl, bo ją zlikwidowali i w nią nie inwestowali, ale szybko ją odbudują, akurat vshort jest dla nich tania. Tutaj raczej nie będą mieli problemu.

niedziela, 14 lutego 2021, 19:03

Tylko ze oprócz 4 rakiet dokłada rakiety hellfire i armatę 30 mm...

wert
niedziela, 14 lutego 2021, 18:53

ale ma dużą przewagę: programowalne 30mm

Davien
niedziela, 14 lutego 2021, 18:39

Funku, te Stingery sa lepsze od waszych Wierb a Longbow Hellfire bije dowolny rosyjski ppk:)

Nikt
niedziela, 14 lutego 2021, 18:37

Ma też dwa Hellfirey, lekką 40mm i system antydronowy, a Radar ma do wczesnego wykrywania

Fanklub Daviena
niedziela, 14 lutego 2021, 19:56

To właśnie piszę: ma Hellfire, bo jak będzie niski cel, jak helikopter poniżej 30m to Stinger wyryje w glebę, więc nie byłoby czym zwalczać. Zresztą Stinger jest stary i podatny na zakłócanie. Ale jak będzie niski i szybki cel, np. Su-24 albo i nawet helikopter lecący ponad 140 km/h, to Hellfire go nie trafi, a Stinger również. Hellfire jest znowu podatny na dipole i multispektralne granaty dymne maskujące również w zakresie fal milimetrowych. I totalnie nie nadaje się do celów manewrujących i szybkich. Nie ma też czym zwalczać dronów: Pancyr w nowych wersjach zwalcza cele o RCS 3cm2 - Hellfire w to nie trafią... No i Hellfire Longbow są bardzo drogie w porównaniu z rakietami Pancyra, Stingery też, a bardzo Pancyrowi ustępują parametrami. Po prostu cienizna ten amerykański IM-SHORAD - wygląda jak rozpaczliwie zbierane w naprędce stare efektory by USA cokolwiek miało w roli mobilnego opl. I nie 40mm tylko 30mm, w dodatku o żenującej szybkostrzelności jak na zadania plot. Nawet te radary RADA to nic specjalnego: Rosja m.in. ma małe uniwersalne "ręczne" radarki (wielkość access pointa wi-fi, podobny wygląd) Barier-2 z anteną o kąciecie widzenia 120 stopni i masie 5kg, które wystarczy wpiąć do sieci i integrują się z innymi sensorami, np. optycznymi i mogą wykrywać ludzi, pojazdy, obiekty latające. To skandal, że w Polin takich radarków się nie produkuje, a powinno masowo, choćby nawet do dozoru i monitoringu.

Telecor
poniedziałek, 15 lutego 2021, 10:55

I tak ten twój super sprzet bez analogów na świecie pokazuje swoją klase w Syrji.........produkcja nie nadąża.. ha..ha...

Davien
niedziela, 14 lutego 2021, 21:36

Funku, jak na razie Stingery z rosyjskimi maszynami problemów nie miały:) Pociski 57E6 sa wielokrotnie drozsze od Stingerów. Pancyr ma radar naprowadzania wykrywajacy RCS 2m2 na 20km, t twoje 3cm2 to znowu urojenia?:) A ten radar Barier 2 to zabawka, słabsza i to sporo nawet od naszych lekkich radarów o maks zasięgu 2km dla pojazdów, 1km dla ludzi. Wiec daruj soie tą kiepska fantastyke nienaukowa:)

Fanklub Daviena
niedziela, 14 lutego 2021, 23:05

Twoje brednie w najmniejszym stopniu nie zmieniają faktu, że radar Pancyra śledzi cele 3 cm2 z 20km a zasięg tego radaru przekracza 45km. 57E6 jest najprostszą możliwą rakietą plot: nie ma silnika, tylko przyspieszacz startowy, który spada 30m od wyrzutni i można go ponownie elaborować, do tego ma smugacz ułatwiający śledzenie przez optykę i zmniejszający opór powietrza. Nie ma też żadnych sensorów, bo jest naprowadzany radiokomendowo. Dlatego patologiczny kłamczuchu jest tańszy od Stingera. 18 marca 2020 Tajwan podpisał z USA umowę na dostarczenie do 2026 250 szt. Stingerów za 442,25 mln USD, co daje 1,77 mln USD za 1 szt. Źródło: "Taiwan News", 18 marca 2020 "Taiwan and US move forward on deal for 250 Stinger missiles". To cena dla wasala, ale dla siebie US Army od Raytheona Stingery kupowała w 2003 po ok. 120 tys. USD, czyli po 18 latach będą kosztowały minimum 3x tyle... :D

bender
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:51

Z tymi cm2 RCS to chciałeś powiedzieć, że teraz Pancyr oprócz mew i bocianów może też zwalczać szczygły a nawet sikorki? Bo jak to wygląda w praktyce już widzieliśmy: wystarczą dwa pociski zbliżające się z dwóch przeciwnych kierunków i po sprawie. Wg Wiki unit cost Stingera to 38K USD, inne źródła podaję cenę w okolicach 45K USD.

Davien
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:35

Nic nie sledzi, radar naprowazaia Pancyra ledwo z 20km wykrywa obiekty o RCS 2m2. Przyspieszac rakiety 57E6 spada prawie 2km od wyrzutni i w tym przedziale rakieta nie może zwalczać żadnych celów A Stingery dla Tajwanu żałosny kłamco sa sprzedawane razem z wyrzutniami i kompletnym systemem IFF więc pozmyslaj dalej, będzie więcej zabawy.

do 3cm2 mózgu z Olgino
poniedziałek, 15 lutego 2021, 00:48

Twoje brednie nie zmieniają faktu że nie ma ani krzty dowodu na jakąkolwiek skuteczność Pancyra.

he he he
niedziela, 14 lutego 2021, 21:20

LOL. Rok temu Pancyr i Tunguska przegrały z kretesem konkurs w Indiach, wygrał system z Korei Południowej. Największe różnice były właśnie przy zwalczaniu celów o niskim RCS, hinduscy oficerowie stwierdzili że rosyjskie systemy to złom w porównaniu do K30 Biho. Czyli już nawet Korea robi znacznie lepsze SPAAG niż ruskie.

Fanklub Daviena
niedziela, 14 lutego 2021, 22:37

"hinduscy oficerowie stwierdzili że rosyjskie systemy to złom w porównaniu do K30 Biho." - którzy oficerowie? Podaj źródło inne niż Davien? Jak K30 Biho BAJARZU, który ma MANPADS (czyli taki Poprad czy IM-SHORAD) i wolne pukawki 30mm o znikomym zapasie amunicji i radar o kilka razy gorszych parametrach można w ogóle zestawiać z wielokanałowym Pancyrem zwalczającym 4 cele na raz, mającym kilka razy mniejszy czas reakcji, mającym i radar i optykę i IR, działka o wielokrotnie większej szybkostrzelności, wielokrotnie większym zapasie amunicji i lepszej balistyce i większy zapas rakiet, o min. 3x większym zasięgu, min. 3x większym pułapie i min. 3x większej prędkości celu, działających w każdych warunkach atmosferycznych, z radarem śledzącym cel 3 cm2 z 20km (koreański radar 2 m2 z 17km... To zwykły radar doplerowski, nawet nie PESA, pracujący w paśmie X, czyli nieskuteczny przeciw celom stealth) będąc zdrowym na umyśle? Ty komiku nawet nie pojmujesz, że to totalnie inna kategoria sprzętu i porównujesz pistolet do ckm... Hindusi zamówili ten koreański system na poziomie sowieckich rozwiązań sprzed 40 lat, bo był ponad 2x tańszy do Pancyra, po czym we wrześniu 2020 anulowali zamówienie, bo doszli do wniosku, że coś o tak kiepskich parametrach to sami potrafią zbudować... W sumie nikt tego koreańskiego zabytku nie kupił a po Pancyry jest kolejka chętnych... :D

H2O
poniedziałek, 15 lutego 2021, 16:20

W sumie to Rosji marzy się każda sprzedaż. Takze Pancyrow. Indie zrezygnowały a to z Su57, a to teraz z Pancyrow. A "Funklubik" śni dalej.....

wert
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:37

faktycznie Pancyr to inna kategoria sprzętu. A to bociana zestrzeli a to weźmie na klatę drona czy jakąś rakietę. Charoszaja maszyna

Bond
poniedziałek, 15 lutego 2021, 12:52

Fakt jest taki taki, że Indie kupiły Biho, a konkurujący z nim Pancyr przegrał, wg. ciebie to jacyś masochiści z tych Hindusów, kupują gorszy system. W Syrii, te Pancyry też się nie popisały, na gwałt Rosjanie ściągnęli Tory, potem tureckie drony też kilka zamieniły w kupkę złomu. Średnio to dla tych Pancyrów wypada, więc na przyszłość 3x mniej się podniecaj i 3x mniej sputnika czytaj.

Davien
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:44

Mimo nacisków Rosji Pancyr przegrał z K30 hybrid BIHO z powodu nieskutecznych rakiet, braku amunicji programowalnej do działek, kiepskiej i zle umieszczonej optroniki i ogólnego braku skuteczności całkiem niezłych rakiet ale połaczonych ze słabiutkim radarem naprowadzania:) Natomiast zestawów na poziomie K30 Rosja do tej pory nie potrafi zbudowac, budujac ich protezy w postaci takiego Pancyra z pwodów konstrukcyjnych niezdolnego nawet do namierzenia B-1B z 20km:) Pancyry zaś kupowali zanim w Syrii doszło do ich totalnej kompromitacji, potem brali je jedynie ci co nie maja żadnego wyboru jak np Serbia

sprostowanie
niedziela, 14 lutego 2021, 23:44

Cytat z komika sputnikowych pseudofaktów "...a po Pancyry jest kolejka chętnych..." to prawda Amerykanie już nabyli JEDEN egz. i czekają na kolejne pustynne dostawy.

us man
niedziela, 14 lutego 2021, 20:47

Może trochę więcej tej fantazji Skąd te wiadomości??????

Reaper
niedziela, 14 lutego 2021, 19:39

M230 to ma kaliber 30 mm. I jest to to samo co montoane na śmigłowcach Apache

Fanklub Daviena
niedziela, 14 lutego 2021, 22:44

Nie całkiem: w Apache ma szybkostrzelność 625 str/min, co okupiono tym, że po serii następuje 10 minut czekania na ochłodzenie, co w systemach plot jest niedopuszczalne, więc w IM-SHORAD ograniczono to do żałosnych 200 strzałów na minutę. Działa w Pancyrze o lepszej balistyce mają 1950-2500 strzałow/minutę KAŻDE.

Bond
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:08

Rosyjskie/radzieckie 30mm x165 z pewnością rewelacją nie jest, a i do średniej wiele mu brakuje. A ABM/AHEAD w sferze marzeń po butelce Stolicznej. No pomijając szczegół, że jeszcze trafić trzeba, a z tym Pancyr ma ogromne problemy, więc daruj sobie zaklinanie rzeczywistości jaki jest Pancyr, doświadczenia syryjskie i libijskie pokazały.

Davien
poniedziałek, 15 lutego 2021, 10:03

Funku, i te działka w Pancyrze maja znacznie mniejszą skuteczność od tego "słąbego" M230 z powodu całkowitego braku amunicji programowalnej , fatalnej i kiepsko umieszczonej awioniki itp:)

Chyżwar daniej Marek
poniedziałek, 15 lutego 2021, 07:31

Tylko myk jest taki, że muszą w coś trafić. A a z tym trafianiem w Pancyrze jest oczień płocho.

niedziela, 14 lutego 2021, 18:33

Ruski tez maja braki pancyr verba

Tweets Defence24