Strona główna

Niemcy wyślą więcej wojsk do Mali. Jest zgoda Bundestagu

Fot. Christian Ney, Bundeswehr/Flickr
Fot. Christian Ney, Bundeswehr/Flickr

Bundestag wyraził zgodę na przedłużenie misji Bundeswehry w Mali do końca stycznia 2018 r. Od lutego limit żołnierzy stacjonujących Afryki Zachodniej wzrósł z 650 do 1000. Dodatkowo ministerstwo obrony wyśle cztery helikoptery MedEvac-NH90 oraz cztery helikoptery Tiger.

Podczas czwartkowego posiedzenia niemiecki parlament wyraził zgodę na rozszerzenie swojego zaangażowania w misję MINUSMA (Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) prowadzoną pod egidą ONZ. Zadaniem Bundeswehry będzie zabezpieczenie działań ratowniczych, które niemieccy żołnierze przejmą od sił holenderskich. Nowe zadania wymagają zwiększenia liczby żołnierzy, a także wyposażenia ich w sprzęt niezbędny do wykonywania mandatu. 

Misja ONZ, licząca ponad 15 tys. policjantów i żołnierzy, rozpoczęła się w 2013 r., jednak od tego czasu wciąż dochodzi do zamachów terrorystycznych. W ubiegłym tygodniu w wyniku ataku samobójczego w mieście Gao położonym na północy kraju zginęło 77 malijskich żołnierzy. Ze względu na poziom zagrożenia, niemieccy żołnierze biorący udział w tej misji otrzymają największy dodatek zagraniczny wypłacany przez nimiecką armię. 

Dotychczasowe działania Bundeswehry w Mali związane były głównie z planowaniem operacji i pełnieniem funkcji łącznikowych. Niemiecka armia zapewniała też wsparcie działań wojsk francuskich, głównego komponentu lądowego misji, z powietrza i brała udział w operacjach związanych z koniecznością tankowania w powietrzu. Na miejscu znajdują się też żołnierze chroniący wyznaczone miejsca oraz specjaliści zajmujący się rozpoznaniem.

Czytaj też: Tygrysy zastąpią Apacze w Mali

 

 

Komentarze