Holandia: Boxer i THeMIS z nowym orężem

14 marca 2021, 08:20
159267048_4175123882505935_9223333389964861122_o
Fot. Koninklijke Landmacht
Reklama

Jak poinformowała niderlandzka armia, przeprowadzono oficjalne próby kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer i bezzałogowego pojazdu lądowego THeMIS, zintegrowanych ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia oferowanymi przez spółki EOS Defense Systems.

Publiczne badania i testy ogniowe na obu wspomnianych wozach przeprowadzili niderlandzcy żołnierze z 13. Lekkiej Brygady. Próbom poddano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) EOS R400S Mk2 w dwóch wersjach, uzbrojonych odpowiednio w armatę automatyczną Orbital ATK M230LF kal. 30 mm oraz granatnik automatyczny kal. 40 mm. Oba warianty były kolejno testowane na Boxerze, podczas gdy drugi z nich przy okazji również przetestowano na THeMISie.

Głównym celem tych prób było kompleksowe sprawdzenie systemu oferowanego przez wspomnianą amerykańską spółkę pod kątem jego przydatności dla niderlandzkiej armii.

Obecnie niderlandzki resort obrony poszukuje intensywnie możliwych sposobów na szybkie zwiększenie siły ognia posiadanej floty kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Na ten moment ich jedyne uzbrojenie stanowią wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm, co jest uzbrojeniem niewystarczającym dla wszystkich wozów tego klasy. Z tego powodu rozważane jest także wdrożenie na uzbrojenie armat automatycznych kal. 30 mm oraz granatników automatycznych kal. 40 mm co jednak wymaga (szczególnie w przypadku tej pierwszej) zakupu i integracji zupełnie nowego ZSMU.

image
Reklama

We wrześniu ub.r. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów podpisało kontrakt z Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych na mocy którego pozyskano wspólnie siedem bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics. Cztery spośród nich trafią do Królewskiej Armii Holenderskiej (Koninklijke Landmacht), a trzy do Estońskich Sił Obronnych (Eesti kaitsevägi). Niderlandzka armia już wcześniej zakupiła dwa egzemplarze tych bezzałogowców w ubr., które trafiły do pododdziałów 13. Lekkiej Brygady. Tam są poddawane badaniom i testom użyteczności oraz zdolności przez, wchodzącą w skład brygady, jednostkę robotów i systemów automatycznych.

R400S Mk 2 to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zaprojektowany i produkowany przez spółkę EOS Defense Systems. W standardowej konfiguracji jest uzbrojony w armatę automatyczną Orbital ATK M230LF kal. 30 mm oraz opcjonalnie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin lub Spike-LR. System jest wyposażony także w stabilizowaną głowicę optoelektroniczną z zestawem sensorów, które według deklaracji producenta zapewniają wysokie prawdopodobieństwo skutecznego porażenia celu już pierwszą serią. System ten został już wybranych przez sześć państw na całym świecie, w tym Australię. Strona australijska, na początku br., zakupiła 82 egzemplarze tych systemów za kwotę 45 mln dolarów australijskich, które również mają trafić co ciekawe na uzbrojenie świeżo zakupionych Boxerów w wersji KTO.

Obecnie na uzbrojeniu niderlandzkich wojsk lądowych znajduje się 200 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer w kilku różnych wersjach. Wśród nich można wymienić: kołowy transporter opancerzony (92 egzemplarze), wóz ewakuacji medycznej (52 egzemplarze), wóz dowodzenia (32 egzemplarze), wóz transportowy (12 egzemplarzy) i wóz nauki jazdy (8 egzemplarzy). Wprowadzenie na uzbrojenie wersji KTO nowego ZSMU uzbrojonego w armatę lub granatnik automatyczny pozwolą na zdecydowane zwiększenie siły ognia, a co za tym idzie zdolności bojowych pododdziałów holenderskiej piechoty zmotoryzowanej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
SAS
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:45

Kto teraz nie testuje bezzałogowych pojazdów z uzbrojeniem, niedługo będzie całe lata w tyle.

rED
niedziela, 14 marca 2021, 13:31

Armia NL to farsa a polityka obronna tego kraju bazuje na pasożytnictwie na bezpieczeństwu zapewnianym przez kraje zewnętrzne. Tak właśnie wyglądałoby zarządzanie obronnością gdyby leżała ona w kompetencjach Komisji Europejskiej. To idealny przytyk którzy krytykują polski MON (ten przed i po Platformie)

NEMO
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:19

Holandia leży daleko a my ruskich mamy tuż za płotem a mamy muzealną armię praktycznie pozbawioną obrony przeciwlotniczej.

Gracz
poniedziałek, 15 marca 2021, 06:34

Nie zgodzę się. Niderlandy nie graniczą z żadnym potencjalnym wrogiem więc nie potrzebują silnej armii. Mim to mają bardzo silne siły powietrzne, zwłaszcza na tak mały kraj i są w stanie zapewnić wsparcie NATO w razie W.

elo123
niedziela, 14 marca 2021, 21:24

Ale i tak sprzęt maja nowszy niż my, dopóki nie mamy nowoczesnej broni dopóty nie mamy czym się chwalić.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:31

Zależy jaki sprzęt. Są takie sprzęty, których nie mają wcale, bo się ich pozbyli. Poza tym przypominam, że nasze Rosomaki wieżę z 30 mm działem miały od początku. Holendrzy jak już się obudzili, to pakują na Boxery bezzałogówki. Dziwne, że nie zapytasz czemu dają takie, które nie są wyposażone w PPK? Nawet do modernizacji BWP-1 Poznań chce dać lepszą.

Davien
niedziela, 14 marca 2021, 22:17

Wolisz mieć jednego nowoczesnego MSBSa z wybuchającą komorą zamkową czy skrzynię staroświeckich AKMów z ZN?

Tweets Defence24