MSPO 2019: polskie radary AESA dla wojska. Jest umowa

3 września 2019, 11:11
Bystra_PGZ
Fot. PGZ.
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało podczas targów MSPO 2019 umowę na dostawy radarów Bystra. Będą to pierwsze w Wojsku Polskim stacje z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA.

Umowa, podpisana przez Szefa Inspektoratu Uzbrojenia gen. Dariusza Plutę oraz Prezesa PGZ Witolda Słowika obejmuje dostawę 16 radarów Bystra wraz z pakietem logistycznym. Radary zostaną zbudowane w należącej do PGZ spółce PIT-RADWAR, która wcześniej je opracowała. Wartość umowy to 634,9 mln, dostawy zakończą się w 2025 roku.

Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna Bystra to radar służący do wykrywania i śledzenia celów powietrznych, który może także wskazywać cele dla zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. Cechą charakterystyczną radaru Bystra jest to, że dysponuje on anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA).

Oznacza to, że antena jest złożona z wielu niezależnych modułów nadawczo-odbiorczych. To daje bardzo dużą elastyczność zastosowania. Pracujący w paśmie C radar może wykrywać cele na dystansie do 80 km, dysponuje też podsystemem do wykrywania śmigłowców w zawisie.

Stacja Bystra ma również możliwości wykrywania źródeł ognia artyleryjskiego. Jest dostosowana do współpracy ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej. Może współdziałać między innymi z zestawami bardzo krótkiego zasięgu, jak eksponowany obok niej w Kielcach Poprad, ale może również wspierać kierowanie ogniem zestawów krótkiego zasięgu.

Jedna z koncepcji prezentowanych wcześniej przez PGZ, dotyczących systemu Narew, zakładała właśnie wykorzystanie radaru Bystra jako stacji wielofunkcyjnej kierowania ogniem dla pierwszych baterii Narwi – do czasu, aż docelowy radar Sajna osiągnie gotowość bojową. Prowadzono też wstępne rozmowy dotyczące integracji radarów Bystra (i Sajna) z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Ponadto, PIT-RADWAR przedstawiał koncepcje morskiej stacji radiolokacyjnej Bystra-M, przeznaczonej dla okrętów.

Umowa na dostawy radarów Bystra oznacza de facto rozpoczęcie wprowadzania stacji z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) do Wojska Polskiego. To ważny program, pozwalający na zwiększenie potencjału jednostek obrony przeciwlotniczej. Polski przemysł pracuje nad innymi radarami AESA, jak wspomniana Sajna, czy stacja wstępnego wykrywania P-18PL, przeznaczona dla zestawów Wisła i Narew. Z tej klasy anteną mogłyby też być zintegrowane inne stacje radiolokacyjne, np. radary artyleryjskie Liwiec.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
logistyk
piątek, 6 września 2019, 08:01

proszę tylko o zamianę nośnika - bo co poligon to przeciążony dwuosiowy pojazd ciągle trzeba wyciągać za pomocą innych pojazdów

amx27
czwartek, 5 września 2019, 13:21

Super, ale długi termin dostaw, do tego niewiele sztuk, ale napradę warto wspierać polski przemysł radiolokacyjny tylko decyzje i finansowanie muszą być pewne i stabilne przez lata, wybitni inżynierzy zatrudiani plus dobre zarządzanie. Oby jak najszybciej dokupili też Liwców bo na razie posiadamy ich symboliczne ilości, wprowadzić też morską wersję BystraM. Powodzenia w pracach nad obecnymi i nowymi radarami

Dalej patrzący
czwartek, 5 września 2019, 13:16

Zasięg 80 km. Czyli powierzchnia dozoru 1 radaru Bystra to ca 20 tys km2. Czyli 16 radarów Bystra pokrywa cały kraj. Ale to teoria - zasięg jest dla większego pułapu [krzywizna ziemi]. W praktyce ważne jest pokrycie także dla niskiego pułapu. Tu już można szacować pokrycie na ca 5 tys km2 na 1 radar Bystra. To bardziej rozbudowana kwestia - możliwości podniesienia masztu antenowego, także lokalizacji radaru w terenie na wzniesieniach. W takim układzie szczelne pokrycie Polski dozorem radarów Bystra wymaga ca 65 sztuk w linii. Proszę pamiętać - zasięgi i obszary dozoru winny się pokrywać - także dla zabezpieczenia przed "wybiciem dziury" [rakiety i inne środki napadu, sabotaż, awaria itp] w dozorze.

PRS
poniedziałek, 25 listopada 2019, 13:26

Ale tego ,,miszczowie" z MONu nie wiedzą. I wydaje im się, że 16 szt. wystarczy. A teraz poprawka. 6 sztuk idzie do zestawów Pilica, pewnie ze 2 sztuki na jakieś misje (wracamy do Libanu a to ,,stacja zdolna do przerzutu" ) i zostaje połowa do rozdysponowania nie tyle po kraju co po jednostkach...

ech...
piątek, 6 września 2019, 10:15

A po co pokrywać cały kraj kiedy w pierwszej kolejności ma jego brze dokłądnie i na zakłądkę pokryty? Środek to raczej dozór kosmiczny by się przydał.

Ratownik
środa, 4 września 2019, 15:38

A gdyby javelin zintegrować z bystra?

Davien
czwartek, 5 września 2019, 13:28

Panie ratownik, a po kiego radar o zasiegu 80km integrowac z ppk o zasięgu 4km???

dim
poniedziałek, 16 września 2019, 22:02

Zintegrowane pociski, choćby i setka, mogą być rozmieszczone np. na autach terenowych, na ukrytych i zamaskowanych także z góry robotach z pantografami, jak ten zaprezentowany przez PIAP /MSPO/. Inne na wozach bojowych. Ani nie muszą, ani po co w ogóle miałyby znajdować się tuż przy antenie radaru ? Poza tym zasięg 80 km, to typowa, maksymalna odległość wykrywania celu. A nie zasięg niezbędny do identyfikacji i naprowadzania.

mick8791
czwartek, 5 września 2019, 11:59

Pocisk ppanc odpalany z ziemi integrować z radarem? Serio?

dim
niedziela, 29 września 2019, 12:47

Ależ jak najbardziej ! Wyrzutnia pocisków NLOS ma do wyboru albo informację od obserwatora naziemnego (co trudno zautomatyzować oraz łączy się z wielkim ryzykiem osobistym), albo od drona obserwacyjnego - ten łatwo strącić, jeśli tylko ma się czym, albo od satelity - nas nie dotyczy ta możliwość, zresztą zostaną zaraz skasowane przez przeciwnika, albo właśnie z radaru. Właśnie najłatwiej to radar może ten NLOS PPK skierować bardzo blisko obiektów atakowanych. A dalej pocisk poradzi sobie sam, nieraz także w wypadku zerwania łączności z operatorem, zależnie od modelu pocisku. To na dziś, już na dziś. A na jutro, myślę że będzie to radar wykrywający w technologii PET-PCL, ukryty, zamaskowany i w ten sposób "bezpieczny". Ale to jeszcze trochę czasu...

dim
sobota, 28 września 2019, 21:02

@MICK8791 - i nawet czemu nie ? Oczywiście jeśli będzie to pozahoryzontalny ppk, czyli np. 8km czy nawet kilkanaście kilometrów. - jeśli integracja z tymże radarem wykonana zostanie uprzednio dla zestawu przeciwlotniczego, niemniej opartego o tego samego drona-robota ?

w
wtorek, 3 września 2019, 22:07

mało

Rob
wtorek, 3 września 2019, 21:57

Bravo Błaszczak

ursus
środa, 4 września 2019, 19:31

Tak brawo, bo widać że Minister się stara na ile potrafi i że jest to człowiek na właściwym stanowisku. Fajnie jakbyśmy doczekali się niebawem dużego kontraktu na środki ppanc (np. granatniki) i rewizji zakresu prac nad T-72 (dalej uważam, że ograniczona modyfikacja to nieco za mało i że zasadnie jest postawić na skuteczność ognia bo nim wprowadzimy nowe MBT możemy natknąć się na szereg długotrwałych komplikacji). Radary na pewno okażą się bardzo przydatne, należy jednak pamiętać, że same nas nie obronią i trzeba mieć czym zwalczać przeciwnika. Gdyby Pan Minister kupił np. 5 tysięcy kierowanych rakiet przeciwpancernych, najlepiej od polskiego przemysłu, to wiele osób, w tym i ja, spoglądałoby spokojniej na dalszy proces modernizacji. Społeczeństwu potrzebny jest przekaz: przeciwnik ma sprzętu opancerzonego w tysiącach, czy nawet dziesiątkach tysięcy i my też środków do jego zwalczania tysiące pozyskujemy.

silki
środa, 4 września 2019, 23:16

Zgadzam si. Z tymi kierowanymi rakietami przeciwpancernymi, najlepiej polskimi były efekt WOW i uspokojenie społeczeństwa, że w razie wojny mamy niezawodną polską rakietę w ilościach hurtowych. 10 tysięcy rakiet b.krótkiego zasięgu polskiej produkcji to wydatek około miliard złotych rozłożony na na przykład 6-8 lat produkcji i finansowania. Koszt do udźwignięcia.

Tomek pl
wtorek, 3 września 2019, 19:33

Wreszcie coś pożytecznego A nie same kuchnie polowe i holowniki. martwi liczba 16 A baterii Narwi miało być 19

Tak myślę
wtorek, 3 września 2019, 23:16

To zapewne dla POPRADa.

Zachariasz
środa, 4 września 2019, 19:12

Szkoda ze nie do Javelina

mick8791
czwartek, 5 września 2019, 11:59

Człowieku Javelin to rakieta ppanc nie plot!

Vincold
wtorek, 3 września 2019, 22:08

"Bystra jako stacji wielofunkcyjnej kierowania ogniem dla pierwszych baterii Narwi – do czasu, aż docelowy radar Sajna osiągnie gotowość bojową".,

Marek1
wtorek, 3 września 2019, 19:07

Na wszelki wypadek NIE dowiedzieliśmy się ILE lat ma być produkowana owa zawrotna liczba 16 stacji radiolok. Bystra. 2 stacje rocznie ? 3 ? Może aż ... 4 ?? Potem dziwimy się dlaczego cena jednostkowa produktów PGZ jest zazwyczaj astronomiczna ...

PRS
środa, 4 września 2019, 12:32

Dwie już wyprodukowane (te co były na testach) więc jeszcze tylko 14ście. Prawie jak z górki. Soła nie była zamawiana-produkowana bo ,,zaraz" miała być Bystra. Zmontują jeszcze ze 4 Bystrzaki i na kolejne targi wyskoczą z jakąś nową ,,Wołosatką" a Gestor podpisze... stosowny aneks.

Manolo
wtorek, 3 września 2019, 22:14

izraelskie radary kupujemy ze względu na tępo produkcji, cenę czy parametry?

123
środa, 4 września 2019, 16:23

Tempo jest ok.

plEmit
wtorek, 3 września 2019, 18:21

Super! Oby więcej tych radarów w Armii a także Liwców by się przydało więcej już na dziś. Dofinansować badania i pracować dalej nad rozwojem polskiej radiolokacji!

Tak myślę
wtorek, 3 września 2019, 23:17

Bystra ma możliwość wykrycia miejsca wystrzelenia pocisków artyleryjskich.

Davien
środa, 4 września 2019, 09:31

Nie, wg Radwaru wykrywa samoloty, śmigłowce i granaty możdzierzowe oraz pociski rakietowe. Nie ejst to radar w typie Liwca .

hermanaryk
sobota, 28 września 2019, 00:04

Granaty moździerzowe to też pociski artyleryjskie. Ale oczywiście nie jest to radar w typie Liwca.

czwartek, 5 września 2019, 10:47

Moździerz to tez

milowski
wtorek, 3 września 2019, 16:48

brawo

Paweł P.
wtorek, 3 września 2019, 15:04

Naprawdę niewiele brakuje aby to wszystko ładnie spiąć.

CdM
wtorek, 3 września 2019, 23:59

Znasz zasadę Pareto? 80% efektu osiąga się przez 20% czasu, tylko że pozostałe 20% (tylko jeszcze to, tylko tamto) zajmuje 80% czasu...

Tweets Defence24