Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
MSPO 2018: Radary SRC do wykrywania dronów
Firma SRC Inc. prezentuje na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach nie tylko radary rozpoznania artyleryjskiego, ale również wybrane elementy systemu antydronowego „Silent Archer”.
Radary firmy SRC Inc. są już dobrze znane w Polsce, ale na MSPO 2018 w Kielcach pokazano nowy, a właściwie inny, sposób ich wykorzystania. Okazuje się, że korzystając z już dostępnych rozwiązań, Amerykanie są w stanie stworzyć skuteczny system zwalczania bezzałogowych aparatów latających „Silent Archer” i to obejmujący wszystkie elementy: od sensorów (radary, system namierzania radiowego, głowica optoelektroniczna), przez system kierowania, po efektory (systemy zakłóceń radioelektronicznych z opcją użycia faktycznych systemów uzbrojenie).
W Kielcach prezentowane są dwa typy radarów wykorzystywanych w systemie antydronowym firmy SRC Inc: radar rozpoznania artyleryjskiego AN/TPQ-49. Standardowo jest on stosowany do lokalizowania stanowisk wyrzutni rakiet, armat i moździerzy, a dzięki oprogramowaniu do śledzenia celów powietrznych LSTAR może być wykorzystany do wykrywania dronów. Demonstrowany jest też radar trójwspółrzędny R1400 Gryphon z aktywną anteną AESA o elektronicznym kształtowaniu i poruszaniu wiązką.
Uzupełnieniem ekspozycji jest stacja radiolokacyjna obserwacji pola walki SR Hawk, która pozwala na wykrywanie poruszających się osób, pojazdów, jednostek pływających i niskolecących, bezzałogowych aparatów latających, zarówno w środowisku lądowym jak i morskim (z minimalną prędkością poruszania się 0,5 m/s).
Specjaliści SRC Inc udzielają dodatkowo pełnej informacji na temat pozostałych elementów wchodzących w skład systemu antydronowego „Silent Archer”, takich jak np. radar trójwspółrzędny SkyChaser™ przystosowany do działania na pojazdach znajdujących się w ruchu (z kilkoma współpracującymi, nieruchomymi antenami), urządzenie rozpoznawcze z namiernikiem typu Whisper Hunter™ lub S2 Spectrum Sensor (pozwalające na identyfikację wykrytych przez radary obiektów), oraz zestawy zakłóceń radioelektronicznych Sabre Fury lub SRC5986A Microtransceiver.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie