Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2017: AARGM proponowany Siłom Powietrznym

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Podczas MSPO 2017 firma Orbital ATK prezentuje pocisk przeciwradiolokacyjny AARGM, który oferowany jest obecnie polskim Siłom Powietrznym jako uzbrojenie samolotów F-16 Jastrząb.

Orbital ATK jest producentem pocisku antyradiolokacyjnego AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), opracowanego w ramach programu prowadzonego wspólnie przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych i włoskie siły powietrzne. Pocisk AARGM jest naprowadzany na źródło promieniowania radiowego, posiada też możliwość naprowadzania na cel za pomocą systemu GPS/INS i aktywny radar milimetrowy.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Zdaniem producenta AARGM jest szczególnie przydatny do wykonywania uderzeń mających na celu przełamanie zintegrowanej obrony powietrznej. Pocisk jest bowiem wyposażony w pasywną samonaprowadzającą głowicę radiolokacyjną, lokalizującą i identyfikującą elementy systemu obrony przeciwlotniczej nieprzyjaciela. Z kolei system INS/GPS umożliwia "zapamiętanie" położenia celu i kontynuowanie ataku nawet po wyłączeniu wrogiej stacji radiolokacyjnej, bądź też atak na obiekt nie emitujący emisji elektromagnetycznych (innych niż radar), o ile znane są jego koordynaty. 

System naprowadzania uzupełnia aktywny radar milimetrowy, przeszukujący w ostatniej fazie lotu obszar celu, wyznaczony przez pozycję źródła emisji elektromagnetycznej. Sensor ten poszukuje radarów obrony przeciwlotniczej, wyrzutni rakiet i wyposażenia dodatkowego wchodzącego w skład zintegrowanych systemów obrony powietrznej. Dzięki temu możliwe jest porażenie stacji radiolokacyjnej (bądź innych elementów systemu OPL), nawet jeżeli radar będący pierwotnie celem ataku został wyłączony i rozpoczęto jego przemieszczenie. 

Czytaj też: "Zapewnić swobodę operacji lotniczych". AARGM przeciwko systemom obrony powietrznej [WYWIAD]

Obecnie trwają wstępne prace nad opracowaniem wersji o przedłużonym zasięgu AARGM-ER, przeznaczonej, m.in. do przenoszenia w komorze uzbrojenia samolotu F-35. Zakłada się, że mają się one zakończyć do lat 2023-2024.

Pocisk AARGM znajduje się obecnie na wyposażeniu lotnictwa marynarki wojennej i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, w niedługiej przyszłości wejdzie też na uzbrojenie sił powietrznych Włoch (w przyszłym roku Tornado mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do użycia AARGM), zamówienie na broń tego typu w trybie FMS złożyła też Australia. Wiadomo również, że wyposażone w niego zostaną samoloty Tornado niemieckiej Luftwaffe.

Oprócz tego pocisk jest przystosowany do użycia przez F-16 i F-15, trwają też prace w celu integracji go z Eurofighterem.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Reklama

Komentarze (4)

  1. Dan

    Czy pocisk antyradarowy sam nie powinien być trudno wykrywalny dla atakowanych radarów? Wnosząc po sylwetce AARGM nie został on zaprojektowany z tą myślą.

    1. Davien

      Pancyr S1 wykrywa HARM-a z 12km więc za duzych szans z AARGM nie ma , zwłaszcza że nikt nie odpala z reguły jednego pocisku do ważnego celu.

    2. prawieanonim

      Nie musi być zaprojektowany z tą myślą bo to broń psychologiczna która terroryzuje i paraliżuje obronę przeciwlotniczą. Świadomość że gdzieś tam krąży F16 z AARGM i tylko czeka na najmniejszy impuls z radaru jeży włosy na głowie obsłudze zestawów przeciwlotniczych. Najmniejszy błąd i po kilkudziesięciu sekundach wylecą w powietrze razem z radarem.

    3. EM Warfer specjalist

      taktyka Wild Weasel - polega na atakach pozornych, grupach demonstracyjnych, grupach atakujących - zazwyczaj jedyny moment wykrycia odpalenia pocisku maskowany jest zakłóceniami EM i IR - tyle amerykańska taktyka - u nas to dopiero raczkuje

  2. Tug

    Radar go nie zabaczy bo obudowa jest że specjalnego włókna węglowego.Pozatym prętkosc 4.2 macha. On od początku do końca jedzie na silniku

  3. Luke

    Czemu SP tego uzbrojenia nie posiadaja to ja tego nie rozumie. Moze nie jest skuteczna bronja na ruskie radary.

    1. Davien

      Moze dlatego ze jak kupowaliśmy F-16 to AARGM jeszcze nie było? Do tego mamy raczej mało samolotów by jeszce je wysyłac w misje SEAD.

  4. mokos

    Jaki zasięg ma ta rakieta? Da radę pilot podlecieć;) ?

    1. Davien

      W wersji podstawowej do 130km czyli poza zasięgiem 9M96E2 wiec spokojnie da rade podlecieć.

Reklama