Możliwy powrót Iranu i USA do porozumienia nuklearnego

10 marca 2021, 13:44
Khorramshahr_Missile
Fot. Tasnim News Agency/Wikipedia/CC BY 4.0
Reklama

Iran i USA najprawdopodobniej wrócą do porozumienia nuklearnego (JCPOA) niezależnie od głosów sprzeciwu ze strony rządu Izraela – powiedział w środę były szef izraelskiego wywiadu (Mosadu) Tamir Pardo.

Pardo zapytany podczas debaty byłych wyższych izraelskich dowódców sił bezpieczeństwa, czy USA i Iran powrócą do umowy odpowiedział, że chociaż trudno mieć w tej sprawie pewność, to zakłada, iż tak się właśnie stanie.

„Pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi” – uzupełnił kierujący Mosadem w latach 2011-16 Pardo. Dodał, że Izrael powinien się zachowywać odpowiednio do swoich ograniczonych możliwości i nie wdawać się w gierki z wielkimi mocarstwami.

Pardo ostrzegł, że jeżeli izraelscy przywódcy będą głośno ogłaszali podejmowanie samodzielnych akcji przeciwko wszystkim innym państwom wówczas Izrael utraci wpływ na rozwój wydarzeń. Były szef Mosadu nie wymienił nazwiska premiera Benjamina Netanjahu, ale w oczywisty sposób się do niego odnosił - komentuje relacjonujący jego słowa dziennik „Jerusalem Post”.

"Rzeczywistość międzynarodowa się zmieniła. Jest wola powrotu do tej niebezpiecznej umowy. Jestem jedynym, który stanie przeciwko całemu światu" – serwis Axios przypomina wypowiedziane w zeszłym tygodniu słowa izraelskiego premiera. Portal komentuje, że ta będąca elementem kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na 23 marca wyborami parlamentarnymi wypowiedź była pośrednią krytyką dążącej do powrotu do umowy z Iranem administracji prezydenta USA Joe Bidena.

Reklama
Reklama

To również wyraźna zmiana tonu Netanjahu, który wcześniej był ostrożny w ocenie działań nowej amerykańskiej administracji i unikał krytyki Bidena – pisze Axios.

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Nowy prezydent USA zapowiedział powrót do porozumienia, dał jednak do zrozumienia, że to Iran musi najpierw powrócić do ścisłego stosowania się do jego zapisów. Władze Iranu ogłosiły, że powrócą do porozumienia, jeżeli USA zniosą sankcje gospodarcze.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
al2
środa, 10 marca 2021, 22:57

Pieniądze które by mogły być wydane na wojenki zjadł wirus i zjadają zbrojenia- to wymusi czasowe uspokojenie ,bo większa wojna to katastrofa finansowa i co za tym idzie polityczna( nie dotyczy krajów totalitarnych).Irak,Afganistan oraz Libia są niezłym ostrzeżeniem.Wojna z Iranem to ogromne ryzyko. Będą w dalszym ciągu "gnijące konflikty"i lokalne akcje.Iran mocarstwem nie jest i ma ograniczone możliwości Zaś Izrael nie ma zbyt wiele do gadania ,i musi sie podporządkować USA.

Fanklub Daviena i GB
środa, 10 marca 2021, 17:18

USA zgodziły się znieść sankcje? Bo jak nie, to Iran nie ustąpi! :D

Jabadabadu
środa, 10 marca 2021, 16:56

"Pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi” – uzupełnił kierujący Mosadem w latach 2011-16 Pardo. Dodał, że Izrael powinien się zachowywać odpowiednio do swoich ograniczonych możliwości i nie wdawać się w gierki z wielkimi mocarstwami." Mądry człowiek, myślący i realista - to wszystko razem, to najwyższy rodzaj pochwały i uznania.

AA
środa, 10 marca 2021, 16:06

Tylko czekać aż miłujący pokój Izrael dokona serii prowokacji które będą torpedować porozumienie Może jakiś większy atak na amerykańskich żołnierzy w Syrii czy innym Iraku ze strony wspieranych przez Teheran szyickich organizacji milicji bojówek czy terrorystów jak kto woli

Nabuchodonozor II
środa, 10 marca 2021, 20:04

Ale zadarcie z Iranem, to zadarcie Izraela z Chinami. A za cienkie bolki są na Chiny.

Davien
środa, 10 marca 2021, 15:17

Czyli Iran mieknie.

gegroza
środa, 10 marca 2021, 21:38

Chyba wręcz przeciwnie - to ma byc powrót do wcześniejszej umowy wypowiedzianej przez USA, które cchą do niej wrócić :)

Sasanka
środa, 10 marca 2021, 19:44

Mięknie bo wróci do umowy której do niedawna przestrzegał i która złamały Stany? To chyba w najlepszym razie miękną jedni i drudzy

Davien
czwartek, 11 marca 2021, 13:47

Stany legalnie się z niej wycofały, złamał ja Iran.

Gurney H
piątek, 12 marca 2021, 21:07

Stany się wycofały, a następnie wróciły do sankcji mimo że Iran umowy nie złamał. Mimo to, Iran przez pewien czas nadal przestrzegał zapisów umowy i dopiero w reakcji na ciągłe trwające sankcje zaczął od nich odchodzić. USA nie mają podstaw aby go zato oceniać, bo już w tym momencie nie były jej sygnatariuszami. Inni sygnatariusze zaś niespecjalnie Iran potępili, i słusznie, bo reakcja irańska na kowbojskie działania Trumpka była i tak mocno wyważona.

Davien
sobota, 13 marca 2021, 18:06

Jeżeli się wycofały to JCPOA juz ich nie obowiazywał, wiec sankcje mogły sobie nakładać Pozostali próbowali przestrzegać układu ale Iran zaczął ponownie wzbogacać Uran łamiac w ten sposób układ z UE, Rosja i zdaje się Chinami. Nie złąmał go z USA bo te nie były juz w ukłądzie

Tweets Defence24