Sankcje USA na irańskich wojskowych

10 marca 2021, 10:32
IRGC_naval_execise-2015_(11)
Jednostki specjalne marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Fot. Wikipedia/CC BY 4.0
Reklama

Departament Stanu USA nałożył we wtorek sankcje na dwóch członków irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, oskarżając ich o łamanie praw człowieka w trakcie protestów ulicznych, do jakich dochodziło w Iranie na przełomie 2019 i 2020 r.

Zgodnie z oświadczeniem resortu dyplomacji USA Ali Hemmatian oraz Masoud Safdari wraz z rodzinami nie mają możliwości wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

"Będziemy dalej rozważać wszystkie opcje, by osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka i nadużycia w Iranie poniosły koszty" - zapowiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Sankcje Departamentu Stanu, choć głównie symboliczne, są kolejnym działaniem wymierzonym przez nową administrację przeciwko Teheranowi i jego bliskowschodnim sojusznikom. Pod koniec lutego lotnictwo USA przeprowadziło we wschodniej Syrii naloty wymierzone w obiekty proirańskich milicji. Był to odwet za atak rakietowy w Iraku, w którym zginął jeden cywil współpracujący z amerykańską armią.

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiadał, że zamierza powrócić do umowy nuklearnej z Iranem, z której Stany Zjednoczone jednostronnie wycofał jego poprzednik Donald Trump. Waszyngton wysyła sygnały, że jest to tego gotowy, ale Teheran wpierw musi powrócić do przestrzegania zapisów porozumienia. Władze Iranu rozpoczęcie negocjacji warunkują natomiast zniesieniem sankcji, jakie nałożyły na ich państwo Stany Zjednoczone.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Niuniu
czwartek, 11 marca 2021, 03:35

A jak tam kowboje z więzienia w Guantanamo? Oni nie łamią praw człowieka topiąc go wodą z butelki laną na twarz przykrytą szmatą? Zresztą samo przetrzymywanie tam porwanych ludzi w innych krajach bez wyroków i sądu latami to chyba też podchodzi pod łamanie praw wszelkich nie tylko "człowieka". Może by tak sankcje sami na siebie nałożyli? Co nie zmienia, że irańscy "siepacze" to zapewne wyjatkowo wredne bandziory.

Tweets Defence24