Minister obrony Niemiec z wizytą w Turcji. Dyplomacja w praktyce [KOMENTARZ]

21 czerwca 2021, 07:13
Kramp_Karrenbauer_Jana_Neumann_Bundeswehr
Fot. Bundeswehr/Jana Neumann
Reklama

Szefowa resortu obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer złożyła wizytę w Turcji, gdzie rozmawiała ze swoim tureckim odpowiednikiem, Hulusi Akarem. To kontynuacja dialogu prowadzonego pomiędzy oboma państwami pomimo oczywistych różnic, jakie je dzielą.

Annegret Kramp-Karrenbauer rozmawiała z ministrem obrony Turcji w czwartek, 17 czerwca. W komunikacie ministerstwa obrony Niemiec podkreślono, że po przybyciu na lotnisko w Ankarze nowo zakupionym samolotem do przewozu VIP Airbus A350 „Kurt Schumacher“ minister obrony miała możliwość »otwartej« i »pełnej zaufania« wymiany poglądów z szefem resortu obrony Turcji. Zaznaczono też, że to już druga bezpośrednia rozmowa obu ministrów w tym półroczu, bo na początku lutego br. Hulusi Akar składał wizytę w Berlinie.

Annegret Kramp-Karrenbauer podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Turcji powiedziała wprost, że sojusznicy powinni się wzajemnie wysłuchać, nawet jeśli nie dojdą do porozumienia we wszystkich punktach spornych. Nie jest bowiem tajemnicą, że Berlin ma wiele wątpliwości co do niektórych działań Turcji na arenie międzynarodowej – do tego stopnia, że w 2019 roku ograniczono eksport uzbrojenia do Turcji, choć nie wstrzymano go całkowicie.

Niemcy podkreślają, że chcą odgrywać rolę pośrednika pomiędzy Turcją a Grecją w łagodzeniu napięć na Morzu Egejskim. Podają przy tym przykład działań zespołu okrętów NATO Standing Maritime Group 2, którym dowodzi jednostka niemiecka – fregata FGS „Lübeck” typu 122. W działaniach tego zespołu uczestniczą też zarówno marynarki Turcji, jak i Grecji. Oba państwa prowadzą zresztą od pewnego czasu rozmowy w celu złagodzenia napięć.

image
Reklama

Ministrowie obrony Niemiec i Turcji potwierdzili też swoje poparcie dla ustaleń niedawnego szczytu NATO w Brukseli oraz wzajemną współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Innym tematem rozmów były działania w Afganistanie, gdzie w ciągu ostatnich 20 lat siły zbrojne obu państw poniosły ofiary w ramach misji NATO, oraz w Iraku. W zakresie misji minister obrony Niemiec stwierdziła, że Turcja powinna otrzymać wsparcie, jeśli podejmie się misji zabezpieczenia lotniska w Kabulu. Szefowa resortu obrony Niemiec apelowała też o przestrzeganie przez Turcję praw mniejszości etnicznych.

Warto dodać tutaj kilka słów komentarza. Pomimo różnic, jakie dzielą Niemcy i Turcję, wizyta minister obrony i wspólna konferencja w Ankarze nie powinny dziwić. To normalna praktyka w dyplomacji, pomiędzy sojusznikami, nawet jeśli są pomiędzy nimi kwestie mniej lub bardziej sporne. Dlatego też nie powinno dziwić, że wizyty w Turcji składają również przedstawiciele innych państw NATO, w tym Polski. Obserwując jednak polską dyskusję, także prowadzoną w mediach społecznościowych, można jednak odnieść inne wrażenie.

To, co według jednych jest „firmowaniem państwa łamiącego prawa człowieka”, a według innych „demonstrowaniem niezależności wobec państw zachodnich, w tym Niemiec” stanowi tak naprawdę normalną, dyplomatyczną praktykę w ramach NATO i współpracy międzysojuszniczej. To pozwala cementować spójność sojuszu i znajdować wspólne stanowisko tam, gdzie jest to możliwe, nawet jeśli – jak mówiła nomen omen pani minister obrony Niemiec – nie uda się znaleźć konsensusu we wszystkich kwestiach.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Jur
piątek, 25 czerwca 2021, 11:41

Niemcy to sojusznik turcji od drugiej wojny swiatowej i nawet wczesniej zadnych realnych roznic. Niemcy zbroja turcje a jakies embargo to na mydlenie oczow

gkg vbnljhk
piątek, 25 czerwca 2021, 19:03

Grecy od tych samych Niemców mają swoje Leopardy i okręty podwodne.

Jur
sobota, 26 czerwca 2021, 20:27

Zgadz sie tylko ze hybrydowo popieraja turcje

Otvarty
środa, 23 czerwca 2021, 07:41

I juz zachod zmienia swoja polityke wzgledem Turcji a i z Rosja w uklad chce wejsc i przedluzenje sankcji wobec Moskwy w tej materii nic nie zmieniaja. Polityka ustepstw a ciąg dalszy nastapi

Janek z 8.c
wtorek, 22 czerwca 2021, 12:20

Ciekawe, czy także formatowała Turków, by przypadkiem z nami w jakieś niezależne od Zachodu układy nie wchodzili... Im bardziej zależni tym bardziej sterowalni.

dim
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:59

Bogaty Pan z Hameryki rozkaże rozmawiać, więc rozmawiają. M.in. warunek realizacji wielu dostaw. Ale żeby z tych rozmów coś wynikało ? albo żebyż choć na 0,00001mm któraś ze stron zmieniła postępowanie ? - nikt nie zauważa. Ach przepraszam ! Im kto dalej znajduje się od egejskiego teatru, tym głośniej twierdzi, że będzie postęp ! A co dzieje się naprawdę ? Naprawdę to grecki premier wczoraj, w Egipcie, konferował z prezydentem Egiptu, a dziś przyjmuje w Atenach następcę tronu Emiratów. Tematyka oczywiście wojsko i gaz. "Współpraca będzie znacznie bliższa niż dotychczas" - tylko tyle.

DDR
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:31

Następne samoloty będą nazwane Eugene Levine i Róża Luksemburg

Synteza
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:12

No proszę, rozmawiaja, kto by się spodziewał? Jakie wnioski? Szanujesz siebie, zachowujesz się godnie - inni Cię też szanują. Zachowujesz się jak lokaj - jesteś traktowany jak lokaj.

LMed
wtorek, 22 czerwca 2021, 05:45

No fakt. Przypomniałeś mi te zdjęcia z gabinetu owalnego.

Stary Wiarus z Reggio
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 16:41

Compadre .... Tak Zawsze Bylo ... Jest i Bedzie ...

Frodo
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:29

> zatrzymaj na lotnisku ludzi jadących prowadzić rozmowy pokojowe między Turcją a Kurdami bez absoltnie żadnych podstaw > mów, że "wzywasz Turcję do poszanowania mniejszości etnicznych" dyplomacja

Milutki
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 17:47

Turcja nie potrzebuje prowadzić rozmowy pokojowe z Kurdami bo Kurdowie to Turcja.

iVan
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:06

a Rosja, Niemcy i Austria nie potrzebowały prowadzić rozmów z Polską... btw, nie jestem pewien gdzie w twoim bezmyślnym powtarzaniu tureckich haseł z pod znaku "jedna flaga, jeden naród" mieści się wspomniane poszanowanie dla mniejszości etnicznych. szanujemy mniejszosci etniczne ale maja robic co chcemy bo oni to my a jak nie to rozstrzelamy?

Frodo
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:13

em, inwazję na iracką część Kurdystanu usprawiedliwia to, że "Kurdowie to Turcja"?

Milutki
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 20:46

To nie jest inwazja na Irak ale wręczanie tego kraju z jego obowiązku jakim jest obrona swojego terytorium przed wrogimi grupami zbrojnym i i zapobieganie rozprzestrzenianie się ich poza granice.

wtorek, 22 czerwca 2021, 09:02

Kurdowie też chętnie powiedzą to o Turkach.

Monkey
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:43

@Milutki: Rosja też tak traktowała w swoim czasie Polskę. I to niejednokrotnie.

Milutki
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 20:52

Ale Polska to kraj , Kurdowie to nie jest kraj, chyba że kraj Turcja

wtorek, 22 czerwca 2021, 09:04

Polska to był wtedy tylko "Kraj Przywiślański", jak dziesiątki innych "krajów" wewnątrz Rosji i dziś. I jak Kurdystan w Turcji.

jurgen
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:40

ojej - USA nałożą teraz sankcje na Niemcy a Kanadyjczycy nie sprzedadzą im śrubek do wolcwagenów

dim
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:35

do @Autora. Dobrze Pan wie co budziło kontrowersje. Polskie produkty high-tech katowane są przez wiele lat ciągle zmieniającymi się wymogami, sprawdzianami, koncepcjami, brakiem określenia jasnej perspektywy zamówień, jasnymi kryteriami dofinansowania badań, jednakowymi dla sektora prywatnego i publicznego, tudzież ogólnie bardzo niskim dofinansowaniem badań. A tu nagle jedzie polski MON do Turcji i w ciągu 5 dni od pierwszej info dokonuje gotowego zakupu. Finansując w ten sposób dalszy rozwój, ale w Turcji, nie w Polsce. Przy tym z tureckimi także tymi elementami uzbrojenia, które Polacy szybko i w znakomitej jakości mogliby wykonać sami, oczywiście uzgadniając z producentem dronów.

Tomasz
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:30

@dim ,tej technologii w polsce nie ma i po tylu strań do tej pory "nie dało się zdobyć"..zrozum!! Nie sądszis, że wojskowi eksperci nie posprawdzili wszystkie możliwości i technologii na świecie. Z resztą producentów jjest nie wielu; USA,Izrael, Chiny i Turcja. A może to coś mówi...Jak napisałeś-twój komentarz; "Finansując w ten sposób dalszy rozwój, ale w Turcji, nie w Polsce" - Chyba ci bardziej o to chodzi "finansowanie turcji" a nie o obronność Polski. Grecja finansuje Francję:))))

dim
wtorek, 22 czerwca 2021, 18:55

No nie mów, że w Polsce nie ma SKUTECZNEJ, czyli bezpiecznej technologii łączności z dronami i samodzielnego, bezpiecznego orientowania się drona w pozycji własnej, w wypadku przerwy w łączności. Dopiero co były o tym artykuły w d24.

prawda
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:50

Wszystko prawda. Jednak żeby prowadzić ambitną, konsekwentną działalność potrzeba odpowiednich ludzi. Z odpowiednim morale oraz intelektem.

Javol
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:24

Musieli zareagować skoro nasza dyplomacja próbowała coś wcześniej uzgodnić z Turkami.

poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:26

Tak wygląda polityka. Uścisk dłoni wspólne foto i nic więcej ???

Tweets Defence24