Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Maroko pierwszym użytkownikiem Apache Guardian w Afryce

Fot. US Army
Fot. US Army

Koncern Boeing uzyskał kontrakt na dostawę do Maroka 24 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Guardian wraz pakietem logistycznym i symulatorami niezbędnymi do szkolenia załóg. Wartość umowy realizowanej za pośrednictwem administracji USA w ramach programu FMS wyniesie 439 mln dolarów.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił zawarcie umowy 25 czerwca 2020 roku. Produkcja śmigłowców, uzbrojenia i wyposażenia będzie odbywać się głównie w zakładach Boeinga (producenta maszyn) w Mesie  i koncernu Lockheed Martin w Orlando. Wartość umowy wynosi 439 mln dolarów, co stanowi nieco ponad 10% wartości pakietu, na jaki w listopadzie ubiegłego roku zgodził się Kongres USA.

Wynika to z ograniczenia pakietu uzbrojenia i wyposażenia, ale też z faktu iż umowa opiewa na 24 maszyny z 36 na których sprzedaż zgodziły się amerykańskie władze. Kolejnych 12 maszyn stanowi opcję i może zostać pozyskanych w późniejszym terminie. W niewykorzystanym dotąd pakiecie jest też dwieście pocisków Stinger, pół tysiąca pocisków Hellfire i podobna ilość zestawów laserowego naprowadzania APKWS (ang. Advanced Precision Kill Weapon System) do konwersji rakiet niekierowanych 70 mm. Trzeba pamiętać, że zarówno uzbrojenie jak i szereg innych elementów będą kontraktowane oddzielnie, więc łączny koszt zakupu Guardianów dla Maroka będzie wyższy (choć nadal dużo niższy od notyfikowanej Kongresowi wartości).

Dostawa 24 maszyn AH-64E Apache Guardian wraz z symulatorami i pakietem szkoleniowym oraz wsparciem eksploatacji ma rozpocząć się w roku 2024. Co ciekawe, Maroko chce nabyć śmigłowce ze standardowym wyposażeniem, systemami samoobrony ale też systemem MUMT-2, przeznaczonym do kontrolowania bezzałogowców przez członka załogi śmigłowca. W armii amerykańskiej są to BSL typu Grey Eagle lub Shadow M2, którymi obecnie nie dysponują siły zbrojne tego kraju.

Warto również odnotować, że Maroko stanie się pierwszym w Afryce użytkownikiem śmigłowców AH-64E Apache Guardian. Na tym kontynencie jedynie Egipt posiada podobne śmigłowce, ale są to maszyny w starszej wersji AH-64D Apache Longbow. Co ciekawe, nieco ponad miesiąc temu administracja USA autoryzowała możliwość zawarcia umowy na modernizację 46 egipskich Apache do standardu AH-64E za sumę 2,3 mld dolarów. W procesie takiej modernizacji maszyna zostaje rozebrana na części, wyremontowana i zabudowana komponentami nowszej wersji.

Boeing AH-64E Apache Guardian różni się od poprzednich modeli znacznie nowocześniejszym układem napędowym z silnikami T700-GE-701D o większej mocy, przekazywanej na wirnik z kompozytowymi łopatami. Zmodernizowano również awionikę i oprogramowanie. AH-64E otrzymał zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor) charakteryzujący się wyższą rozdzielczością, nowsze systemy samoobrony oraz zmodernizowany system śledzenia celów. Posiada również system MUM-T, przeznaczony do bezpośredniego kontrolowania przez członka załogi śmigłowca Apache bezzałogowców typu Grey Eagle lub Shadow M2.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (16)

  1. Fanklub Daviena

    Jak tylko Maroko zamówiło za miliardy broni w USA, to nagle natychmiast stało się demokratyczne, "kolorowa rewolucja" "spontanicznie" wygasła, demonstranci zniknęli z ulic a "wolne media" "społeczności międzynarodowej" przestały negatywnie o Maroko pisać. Oczywiście jest to "przypadkowa" korelacja... :)

    1. Gnom

      Oczywiście

    2. Davien

      A ten znowu wypisuje swoje urojone brednei:)

  2. www

    "Faraonowie" się zbroją Egipt podpisał kontrakt z rosyjskimi korporacjami: URALWAGON i ROSOBRONOEKSPORT na dostawę 500 czołgów T-90MS. Rosjanie wybudują w Egipcie montownię, gdzie z dostarczonych części owe 500 czołgów nad Nilem zostanie zmontowane.

  3. Gieniek

    Jaki system samoobrony ma Guardian?

    1. Nikt

      MAWS wykrywający odpalenie i nadciąganie rakiet

    2. Gnom

      Właśnie montują też DIRCM.

  4. Gnom

    Panie redaktorze, proszę nie wprowadzać czytelników w błąd sugestią: "Wartość umowy wynosi 439 mln dolarów, ... ponad 10%... Wynika to ...". To są tylko pieniądze dla Boeinga na płatowce i podstawowe wyposażenie pokładowe. Resztę otrzymają inni dostawcy za silniki, systemy optoelektroniczne, radar, uzbrojenie. Takie są zasady zakupów przez FMS. Rząd USA zamawia u konkretnych producentów konkretne elementy, które Rząd USA dostarcza do ostatecznego montażu u wykonawcy całości (tu Boeing). Dla porównania proponuję spojrzeć ile od sztuki kosztuje pakiet modernizacyjny egipskich D do E.

    1. Arek75

      Modernizacja egipskich polega w zasadzie na budowie od podstaw, zostaje tylko skorupa, przy ilości 46 szt. daje 50 mln za sztukę, to ok. 78% 13 emerytury, gdybyśmy zastąpili wszystkie posiadane Mi-24, powiedzmy po 100 mln za sztukę, to nadal jest ok. 81% 13 emerytury. Czy można to jakoś racjonalnie wyjaśnić? Jakie mamy priorytety? o co chodzi? Czy aby nasz program nie będzie kosztował 3 x tyle????

    2. Gnom

      A nie pomylił się Kolega waluty. Egipskie to owszem 50 mln ale USD od sztuki. A tu Kolega Juliusz napisał tylko o cenie podstawowego nosiciela i to pewnie bez napędu i na pewno bez wyposażenia zadaniowego.

  5. Dobromir

    Polski nie stać...

    1. Ceska Meska

      Bell produkuje lepszy w Czechach

    2. asdf

      czeski zarcik

    3. Vvv

      Stać, nie stać nas na budowę dróg z budżetu mon, budowę szpitali z budżetu mon, samolotow vip za 1mld , przekopu mierzeji za 5mld zł itp itd.

  6. Marek1

    Czegoś tu nie rozumiem - wychodzi ok.18,3 mln za 1 Guardiana ?!?! Ponieważ Marokańczycy NIE chcą pełnego pakietu wyliczonego na 4,39 mld. to zapłacą jedynie 0 ceny ????

    1. Ernst Junger

      Gdyby zdarzyło się tak, że w końcu kupimy te śmigła to też pewnie odpuścilibyśmy sobie hellfire jako bezużyteczne w naszych warunkach.

    2. QVX

      Weźmiemy albo Brimstone albo Spike.

    3. Ernst Junger

      I słusznie. Niewielka liczba śmiglaków nie pozwala by tracić je w głupi sposób świecąc laserem wisząc nad lasem. Tutaj Brimstone wypada zdecydowanie lepiej niż spike er/ Nlos.

  7. Ernst Junger

    W 2013 r. Korea za 36 Ah-64e zapłaciła 1,6 mld USD. Wielka Brytania jakieś 3 mld zł a 50 sztuk. Cena wskazana tutaj jest nierealna.

    1. QVX

      Całe wyposażenie etc. to pewnie osobne kontrakty.

    2. BUBA

      Nie blacha sie liczy a wyposazenie

    3. :))

      W Libii Trwa Wojna :) Czasami warto dopłacić do sprzętu aby zablokować rozprzestrzenianiu się konfliktu... poza tym to 10% zamówienia i wszystko wyjdzie około 5 mld USD....

  8. Ślązak

    Na nasze warunki najlepsze byłyby uzbrojone w ppk S-70 z Mielca teraz LM proponuje to Filipinom jako tania altetnatywa dla szturmoców 32…kupić a Kruk niech wróci za dekadę ale nie na 32 szt tylko 130

    1. Pankracy

      KOLEGO s70 to.nie pancerne blachy I każdym kalachiem go podziurawisz

    2. Arek75

      Z tymi Filipinami to trochę nie trafiłeś. To jest archipelag na Pacyfiku. S70 to cywilny śmigłowiec, zupełnie nie nadaje się do operowania w rejonie działań zbrojnych, zwłaszcza w Europie środkowej

    3. Ślązak

      Koledzy ppk dalekiego zasięgu po 1 po 2 to tylko chwilowe rozwiązanie żeby piloci mieli czym latać a S-70 bo.je sobie trzaśniemy w Mielcu

  9. po co nam helikoptery

    spoko my mamy dialog...

  10. Zastanawiający się

    Coś taniocha.

  11. Polish blues

    Oprócz Apache'ów i Abrahmsów Maroko ma także KDP - doszliśmy to tego, że, opisując zacofanie, będą używać zwrotu "sto lat za Polakami" A tyle było tych megalomańskich obietnic

    1. Maćko

      Megaloman to juz nie PREZES?

  12. BUBA

    A kiedy takie trafia do WP. Wybory tz tuz

    1. Kopara

      Adrian byl w LM Także Mielec i S70

  13. LMed

    No cóż pomimo modernizacji ciągłych sprzęt leciwy już . Afryka więc czeka. My na razie czekamy naprężeni w dołkach startowych. Może nie warto już?

  14. Zaq

    A u nas się zastanawiają nad modernizacja Mi24,to już Maroko ma lepszy sprzęt niż my .

  15. Derwisz

    Bravo król Maroka Konsekwentnie

  16. Kopara

    KOLEDZY 74mln pln za BOJOWĄ maszyne all inclusive a Błaszczak KUPIŁ gołe black hawk za 120 mln pln SZTUKA Co sie dzieje?

Reklama