Białoruś: manewry Zapad-2021 mają potencjał do incydentów

9 sierpnia 2021, 15:53
li3m67h983ft5d5a5jfyrgly1jpj5az0
Fot. mil.by
Reklama

Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako broni i zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2021 grożą "incydentem" z udziałem wojsk NATO w krajach bałtyckich lub w Polsce - powiedział dziennikowi "Financial Times" szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs.

"Jest kryzys graniczny, będą duże ćwiczenia wojskowe odbywające się na granicach państw NATO, jest również zwiększona obecność po naszej stronie, po stronie litewskiej, estońskiej, polskiej straży granicznej i formacji wojskowych. To oczywiście zwiększa możliwość wystąpienia incydentów" - oświadczył Rinkeviczs w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie. Jak dodał, w tej atmosferze podczas zaplanowanych na wrzesień manewrów Zapad-2021, istnieje zwiększona szansa na "nieporozumienia, pewne działania, które nie są zatwierdzone przez przełożonych".

Szef łotewskiej dyplomacji ocenił, że zwiększony napływ imigrantów m.in. z Iraku czy Syrii na Litwę, co aktywnie umożliwiają władze Białorusi, jest "bardzo wyraźnym przykładem wojny hybrydowej" wymierzonej w UE i Litwę. "Migranci są w rzeczywistości wykorzystywani jako broń. Im dłużej żyjemy w XXI wieku, tym bardziej niepokojące się to staje. Rzeczy, których nie mogliśmy sobie wyobrazić, że mogą być użyte, są używane" - zauważył.

Rinkeviczs uważa, że z powodu "trwającego elementu wojny hybrydowej" rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2021 będą wyjątkowo drażliwym momentem. "Zdecydowanie mają one dość wysoki potencjał do incydentów. Oczywiście, jeśli ktoś planuje jakieś celowe prowokacje, to można to dostrzec. Ale szczerze mówiąc, nie sądzę, aby istniał interes w eskalowaniu tego do pełnowymiarowej prowokacji wojskowej" - powiedział. Jego zdaniem, w interesie Rosji nie leży zbytnie wiązanie się z ostatnimi działaniami białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki, które były - jak ocenił - "trochę zbyt skandaliczne".

Tym niemniej uważa on, że Rosja może być w jakiś sposób zaangażowana w ostatnie działania Białorusi. "Zdecydowanie trudno sobie wyobrazić, że tego rodzaju działania mogłyby być prowadzone bez jakiegoś wsparcia, koordynacji i współpracy" - powiedział Rinkeviczs.

Szef łotewskiej dyplomacji powiedział też, że jego kraj poparłby przeprowadzenie w ramach NATO konsultacji na mocy art. 4 traktatu waszyngtońskiego w związku z kryzysem migracyjnym, do czego wezwał w zeszłym tygodniu były dowódca sił zbrojnych Estonii, eurodeputowany Riho Terras. "Jeśli istnieje realna potrzeba wezwania do konsultacji z sojusznikami NATO, jeśli zobaczymy potrzebę skorzystania z artykułu 4, użyjemy go" - powiedział.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 68
Reklama
marek mrok
czwartek, 26 sierpnia 2021, 06:13

Z polskiej strony opozycja wysyła w ramach manewrów ''Zapad 2021'' na Białoruś, w ramach wsparcia militarnego tylko panią Lempart, ale za to jako ciężki sprzęt.

Red Nostradamus
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:30

a co z dronami białoruskimi? oprócz Afgańczyków i innych uchodźców też miały być... całym problemem naszym jest to, że ani w 1938 ani w 2004 roku nie wstawiliśmy do herbu stolicy wizerunku Matki Bożej, za to w pełni usatysfakcjonowaliśmy masonów gołą syrenką z ogonem - hybrydą - tryumf czerwonej gwiazdy - w kształcie pentagramu - symbolu zła i wiadomo czego... nie wspominając, że Rosja całkowicie odsunęła od siebie Matkę Bożą z opieki

babcia
sobota, 28 sierpnia 2021, 09:08

matka boza/ nie wiedzialam ze bog ma matke, uczono mnie na religi ze bog istniał od wiekow na wieki ze nie miał początku , ani konca - wiec z kad wziela sie jego matka /

czwartek, 9 września 2021, 18:10

Racja

Czoko
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:09

Nato i Rosja będą się bić do ostatniego Polaka

Jan
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:47

Już w II WŚ Rosja biła się do ostatniego Polaka , Ukrainca , Kazacha , itp itd. Teraz będze bić się do ostatniego ruska

rED
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:42

Cóż, niech Rosja trzyma się daleko od naszych granic.

Monkey
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:41

@rED: Zabrzmiałeś groźnie;-))) A realnie: jeśli nie, to co im zrobimy? Davienowy radioaktywny parking? Ale żartujmy dalej:-)

spoko
środa, 11 sierpnia 2021, 00:05

Najpierw wywalic z Polski cala prokremlowska ferajne

Monkey
środa, 11 sierpnia 2021, 22:29

@spoko: No nie takie spoko. Kim jest ta "prokremlowska ferajna"?

Semi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:50

Czyżby nie wierzył w karność swojego wojska. To oczywiście zwiększa możliwość wystąpienia incydentów" - oświadczył Rinkeviczs w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie. Jak dodał, w tej atmosferze podczas zaplanowanych na wrzesień manewrów Zapad-2021, istnieje zwiększona szansa na "nieporozumienia, pewne działania, które nie są zatwierdzone przez przełożonych".

Paweł
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:12

Niech obejrzą film " Jak rozpętałem II Wojnę Światową"

trzcinq
wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:08

A kiedy nie miały? Trabią tak co roku. Zresztą ich skala jest "ciut" większa niż tych Natowskich. Pogadać sobie obie steony jednak muszą

Kasandra
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:54

Coraz bardziej pachnie mi tu białorusko-polską proxy wojną. Polska skłócona z USA i UE oraz "wyrzutek" Białoruś to idealne środowisko do rozegrania wojny zastępczej pomiędzy USA i Rosją... Negatywny rezultat tej wojny będzie równocześnie wyrokiem dla krajów bałtyckich...

Putin :0
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:59

Kobieto nieładnie podsłuchiwać jak chłopaki gadają o "d......... Maryni" w Genewie.:0

wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:24

A po co im ta proxy wojna? Usa sa zajeci Chinami, a Rosji to niepotrzebne

ndi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:50

ciekawe spostrzeżenie

zniszczmy niewiedzę!
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:22

PROPONUJĘ: wygenerować w sieci OBRAZ ONLINE naszej granicy z Białorusią... kamery (w tym obraz termowizyjny) z użyciem WIEŻ tak abyśmy mogli SAMI (i wszyscy ludzie na świecie) widzieć CO DZIEJE się po drugiej stronie granicy w tym INCYDENTY :).... KONIEC z nieświadomością manipulacjami itp p PUTINA I ŁUKASZENKI... niech nawet zwykli ROSJANIE zobaczą co i jak... :)

Łukasz
wtorek, 10 sierpnia 2021, 12:29

Nie doceniasz siły konwenansów i propagandy. Taką partia PO, jej przedstawiciele twierdzili, że pieniędzy nie ma i nie będzie, że Polska to kupa kamieni, nie warto robić cokolwiek bo wszystko jest w Niemczech, a mimo to 30 procent narody chce na nich głosować. Siła iluzji i interpretacji. Po co komu więc fakty?

Adam
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:54

Kolejny tego tupu komentarz - cieszę się, że nie ma telewizora, bo tam podobno non stop przekaz do wyznawców. Na szczęście w internecie można je szybko pominąć i czytać tylko te, na temat

iudxb
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:52

dokładnie, pieniądze są: z zadłużania Polski, z wyprowadzania wydatków poza budżet 200 mliliardów - po to wszystko kiedyś przyjdą wierzyciele i zażądają spłaty. Plus coraz wyższe podatki. Coraz wyższa inflacja będąca ukrytym podatkiem. A tak w ogóle to nie portal ekonomiczny tylko militarny.

nie ściemniajcie
wtorek, 10 sierpnia 2021, 22:57

Morawiecki rządzi gospodarką 5 lat... i z 270mld budżetu(plus 50 mld deficytu) walcząc z mafiami VATowskimi, przmeytem alkoholu itp uczynił że w budżecie jest 420 mld!... to nie kreatywna księgowość!... to nie 'kredyty"!... to realna kasa wydarta złodziejom!...

BK
środa, 18 sierpnia 2021, 09:19

wydarta kasa z rąk klasy średniej, zwykłym Polakom, którzy nie zżerają zasiłków. Już nawet ciężko policzyć nowe podatki. w polce płaci się nawet podatek od podatku ( np w cenie papierosów jest akcyza, vat i vat od akcyzy czyli podatek od podatku). Inflacja galopuje jak koń na westernie i za 100 zł to sobie można na lody iść. Taki to ludzki Pan z Morawieckiego. Ale Wy czerwoni tak juz macie że nic Was nie przekona

Darek
środa, 1 września 2021, 08:17

Nie nazywaj Polaków”czerwonymi” bo inni pomyślą żeście bracia. A jeżeli podatki w Polsce są za wysokie to proponuję wyjazd do Danii.

Monkey
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:56

Robi się coraz cieplej. Ciekawe czy Rosja zacznie mówić: „sprawdzam”, czy jeszcze się pohamuje.

say69mat
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:30

Putin może dojść do wniosku, biorąc pod uwagę covidowe przesilenie v/s osłabienie w Europie. Oraz napięcia polityczne w Polsce i umyśle Prezesa, że sytuacja na 'zapadzie' dojrzała do realizacji nowatorskiej formuły hybrydowej ingerencji.

ifdio
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:53

no i teraz mamy wyścig zbrojeń USA-Chiny, a o Rosji już nikt nawet nie myśli, więc zapewne to ostatnia okazja bo Zachód i Chiny technologicznie tak odskoczą, że Rosja nie będzie miała startu.

zeneq
wtorek, 10 sierpnia 2021, 05:22

Gdy ma wolną rękę od Bidena? Wątpię.

Mike Texas USA
wtorek, 10 sierpnia 2021, 04:29

Może czas przetestować stan gotowości jednej dywizji podczas zapad 2021. Dogadać się z Ukraińcami żeby tez postawili w gotowości 1 dywizje w okręgu północno zachodnim. Zablokować Bałtyk Nsm tak na wszelki wypadek. Czy polscy wojskowi zostali dopuszczeni jako obserwatorzy na zapad 2021? Kiedy ostatnio Polska armia postawiła 1 dywizje w stan gotowości?

bender
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:45

Ależ to nie jest gra w pokera, ani tym bardziej dobra wola Rosjan. Po prostu nie są gotowi, a jak już będą, to zaczną od Ukrainy, która w przypadku konfliktu zbrojnego Rosji z NATO nie robiłaby problemów z oddaniem Sojuszowi swojej przestrzeni powietrznej i infrastruktury naziemnej. Dopóki Ukraina nie jest w łapach Moskwy, wszystkie Zapady będą tylko ćwiczeniami, choćby naburmuszył się sam Putin i jego jenerały ;-P

zamaskowany Ranger
wtorek, 10 sierpnia 2021, 12:14

W przypadku zaatakowania Polski przez Rosję to Ukraina byłaby otoczona prawie z wszystkich stron przez Moskali . Jak w tej sytuacji NATO miało by korzystać z infrastruktury naziemnej Ukrainy. Jak tam by się dostały jej jednostki pancerne - przez Karpaty ? Zresztą w takiej sytuacji w najlepszym razie Ukraina będzie neutralna w najgorszym gdy do władzy dojdą nacjonaliści sprzymierzy się z Rosjanami w celu uzyskania korzyści terytorialnych kosztem wschodniej Polski .

spoko
środa, 11 sierpnia 2021, 00:13

Raczej zamaskowany moskal;))) Bo to oni przewaznie strasza Ukraina

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:42

Atak na Polske to wojna z NATO i wtedy to co zrobi Ukraina bedzie najmniejszym zmartwieniem Putina i reszty mafii kremlowskiej. A Ukraina nigdy juz się z Rosja nie sprzymierzy po tym co Rosja zrobiła wiec skończ .

Monkey
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:49

@Davien: Uwielbiam twoje komentarze. Dlatego i do tego się odnoszę. Rok 2021: Atak na Polskę to wojna z NATO. Rok 1939: Atak na Polskę to wojna z Francją i Wielką (jeszcze wtedy) Brytanią. Skąd zaczerpnąłeś swoją ideę, że tym razem będzie inaczej. Skoro mamy sprawę Nord Stream 2, skoro na MAKS 2021 wystawiają się firmy z takich krajów jak Niemcy, Francja, Belgia i nawet znane nam jako kraj bardzo oportunistyczny i zazwyczaj mający problemy w relacjach z Polską Czechy?

ciekawy
środa, 11 sierpnia 2021, 13:24

A ja uwielbiam jak ktoś rozmawiając o dzisiejszej sytuacji szuka odniesienia do czasów sprzed 80-ciu lat. Zejdź na ziemię. Dzisiaj NIC nie jest takie samo jak było 80 lat temu.

Monkey
środa, 11 sierpnia 2021, 22:31

@ciekawy: Na tym pplega nauka historii. Nie bezmyślne łączenie dat i wydarzeń, ale analiza, przemyslenia i wyciąganie wniosków.

ciekawy
czwartek, 12 sierpnia 2021, 14:09

A w którym miejscu zamieściłeś jakiekolwiek analizy, czy to polityczne, czy gospodarczo-ekonomiczne dla porównania tamtych czasów z obecnymi? Czyżbym coś przeoczył? Bo nie mogę się oprzeć wrażeniu że sypiesz banialukami dla ciemnego ludu które dla zachowania pozorów fachowej wiedzy mają wynikać z jakichś rzekomych analiz, a de facto robisz zwykłą góvvnoburzę i antagonizujesz wszystkich dookoła.

Monkey
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:59

@ciekawy: Ja nie zamieszczam analiz naukowych, bo to nie jest portal naukowy. Czytam je i analizuję. A wnioski prezentuję na forum. Można się z nimi zgodzić lub nie, ale antagonizowanie?

abc
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:23

Konflikt przygraniczny z Białorusią. Ciekawy pomysł Kremla

ioplo
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:20

bialorusini sami musza obalic tego dyktatora. im szybciej tym lepiej dla wszystkich.

a
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:27

Nie martw się na pewno go nie obala

poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:22

heh niby jak ?

poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:18

jak u nas strajk generalny i mile widziane otoczyć jego złote ranczo tłumem. Jak to mówią kiedy ludzi kupa i Herkules... I co zrobi spuści wojsko na tłumy? Już widzę jak się go słuchają

spoko
środa, 11 sierpnia 2021, 00:14

W gdyni 1970 wojsko posluchalo i zaczelo strzelac

Mikosanski
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:56

oczywiście, że posłuchają. W takich sytuacjach bierze się wojskowych pochodzących z innych miejscowości, odległych bo miejscowi mogą nie otworyć ognia w obawie, że na przeciwko stoi ktoś z ich rodziny. Przyjezdni nie mają takich skrupółów.

wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:14

Mowa o tłumie jaki można było oglądać ostatnio na zdjęciach. To nie 1000 osób. To by musiał psychopatów zawodowych z Rosji ściągnąć.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:11

Jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Francja (Brytyjczyków!) zalewają Europę imigrantami, to nie ma wojny hybrydowej a jak puszcza Białoruś, to jest? Rzygać się chce z obrzydzenia na tą propagandę. :D

Extern
wtorek, 10 sierpnia 2021, 12:33

No przecież Białorusini oficjalnie powiedzieli że uczynią z emigrantów oręż i to robią. Chyba powinieneś zauważyć różnicę miedzy takimi zorganizowanymi i wspieranymi przez władzę działaniami, które mają wywrzeć określony nacisk polityczny na kraje zachodu, a sytuacją niekontrolowanego przepływu emigrantów pomiędzy państwami?

złośliwy
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:16

Niekontrolowany?Weź przestań. Wspomnę tylko Turcje .

olo
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:46

Coś takiego?? To aż tylu Greków, Hiszpanów czy Francuzów emigruje ze swoich krajów i zalewa Europę ? Ty...kurna...nie wiedziałem !!

Śmieję się z Ciecia z Moskwy
wtorek, 10 sierpnia 2021, 10:31

Ta. Zwłaszcza Grecja i Włochy.

Bushido
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:01

Moskiewski klakierek robi co może by połechtac swego pana na Kremlu,chociaż dobrze płacą fanklub?

gugluk
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:57

Dobrze że jesteś Fan bez Ciebie było by tu nudno

poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:52

Ty się módl bys szybko nie musiał w dywanik trykać jak ci w Rosji zrobia kalifat.

runek
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:20

zazdroszczę Ci widoku z okna na kanały Newy :)

spoko
środa, 11 sierpnia 2021, 00:23

Z Lachta 2 nie ma widoku na Newe

polak
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:24

już wiemy, że piszesz z moskwy

TrzcinQ
wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:09

Przecież prawdę napisał do hu pana! Czego nie jesteś w stanie ogarnąć?

Aberto Ajnsztajn
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:57

jaką prawdę jak ci imigranci z południa walą tu bo twoja Rosja destablilizuje sytuacje w północnej Afryce

poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:23

A ci imigranci czołgi i helikoptery mają ?

wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:10

A ci na Litwie czy ostatnio u naszych granic mają? P.s. ci na zachodzie mają bomby pistolety i noże. Prawda boli?

pl
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:06

Takie rzeczy to w każdym sklepiku przygranicznym.

ciekawy
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:46

Na Białorusi ćwiczą Napad-2021 a Łukaszenka skomle o szczepionkę z Polski. Ciekawe dlaczego nie skomle o Sputnika V u swojego dyrektora w centrali na Kremlu.

x95
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:20

- My nie mamy zachodnich szczepionek - są tylko nasze, rosyjskie i chińskie. Ja w zasadzie się na to zgodziłem. My możemy dać radę bez AstraZeneki, ale trzeba dać ludziom wybór - powiedział białoruski przywódca. Alaksandr Łukaszenka zapewniał, że władz w Mińsku nie da się rzucić na kolana. - Poszukajmy normalnych relacji. Oni (red. Polacy) wiedzą co trzeba robić. Tylko nie trzeba tego robić poprzez stawianie mi warunków wstępnych - powiedział białoruski polityk.

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:53

A sam się szczepił z rodzina pewnei Pfizerem albo Moderna:)

ciekawy
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:46

Bardzo dyplomatycznie powiedziane że ich szczepionki nie działają.

pan da
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:13

Pierwsze słyszę. Zreszta szczepionka z Polski tylko dla budowniczych pomników Stefana.

say69mat
wtorek, 10 sierpnia 2021, 10:21

Pragnę zwrócić uwagę, że rzeczony Stefan, syn Stefana i Katarzyny był Węgrem z Siedmiogrodu.

Tweets Defence24