Łukaszenka: brygada desantu idzie na zachód, Rosja gotowa do pomocy

15 sierpnia 2020, 19:42
SSO_Bial
Fot. mil.by.
Reklama

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował w sobotę, że w trakcie rozmowy z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem ustalono, iż "przy pierwszej prośbie zostanie udzielona wszechstronna pomoc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa" Białorusi. Zapowiedział też przerzut brygady powietrzno-desantowej do zachodniej części kraju.

Łukaszenka mówił o tym na naradzie w Centrum Zarządzania Strategicznego w ministerstwie obrony - podała państwowa białoruska agencja informacyjna BiełTA.

"Jeśli chodzi o wojskowy aspekt, to mamy z Federacją Rosyjską umowę w ramach Państwa Związkowego i ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - PAP). Akurat te sprawy wchodzą w tę umowę. Dlatego dzisiaj z prezydentem Rosji miałem długą, wyczerpującą rozmowę o sytuacji" - oznajmił szef białoruskiego państwa.

"I z nim (Putinem) uzgodniliśmy: przy pierwszej naszej prośbie będzie udzielona wszechstronna pomoc w kwestii zagwarantowania bezpieczeństwa Republiki Białorusi" - oświadczył Łukaszenka.

Jak relacjonuje BiełTA, Łukaszenka podkreślił na naradzie, że niepokoi go sytuacja na terytorium Polski i Litwy.

"Tam, jak wiadomo, odbywają się szkolenia natowskich wojsk. To jeszcze nie byłoby nic takiego, ale trwa eskalacja i rozbudowywanie zbrojnego komponentu na tych terytoriach" - powiedział.

"Oczywiście, nie możemy tego nie widzieć i spokojnie to obserwować" - dodał. Łukaszenka zaznaczył, że podczas porannego spotkania z szefem sztabu generalnego zauważył, że wojskowych "także niepokoi ten problem".

Prezydent wskazał, że temat ten był omawiany w minionym roku i "opracowano wtedy określony algorytm reagowania na podobne wydarzenia" - podała BiełTA.

Reuters pisze, że Łukaszenka także poinformował w sobotę w telewizji państwowej, że na zachodnią granicę Białorusi będzie przeniesiona brygada wojsk powietrznodesantowych.

Jednostki aeromobilne (i specjalne) wchodzą na Białorusi w skład odrębnego rodzaju Sił Zbrojnych - Sił Specjalnych Operacji. 38 Brygada Aeromobilna (desantowo-szturmowa) stacjonuje w Brześciu (na zachodzie Białorusi), 103 Brygada Aeromobilna (powietrzno-desantowa) w Witebsku na północnym wschodzie kraju, a 5 Brygada Specjalnego Przeznaczenia w Maryjnej Górce pod Mińskiem, w centralnej części Białorusi. Łukaszenka mówił więc - co zostało potem potwierdzone - o 103 Brygadzie. Agencja Interfax podaje, że brygada ma trafić do Grodna, w pobliżu granic z Polską i Litwą. Nie jest jasne czy taki ruch ma być czasowy czy na stałe i czy dotyczyć będzie całej jednostki, czy jej elementów. Siły Specjalnych Operacji zostały opisane w analizie na Defence24.pl.

Prezydent podziękował też wojskowym za "podtrzymywanie porządku" w rejonie Brześcia. "Niech w Brześciu pozostanie i pracuje nasza brygada desantowo-szturmowa, we współpracy z pogranicznikami, w celu stabilizacji sytuacji na południowym zachodzie" - powiedział. Chodzi o 38 Brygadę, wchodzącą również w skład SSO i stacjonującą na stałe w Brześciu. Jej elementy rozmieszczono na ulicach miasta 10 sierpnia, po nocy protestów. Żołnierzom wydano ostrą amunicję, natomiast nie uczestniczyli oni w starciach z protestującymi. Możliwe więc, że cel rozmieszczenia 103 Brygady w Grodnie jest w jakiejś części podobny, i miałaby ona zapobiec lub przeciwdziałać eskalacji protestów w mieście.

BiełTA relacjonuje, że prezydent polecił resortom siłowym, by nie dopuściły do utworzenia żywego łańcucha od Wilna do Kijowa. "Polecam ministerstwu obrony, MSW i KGB oraz generalnemu prokuratorowi by wydać ocenę, kategorycznie nie dopuścić do podobnych działań" - oświadczył.

Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według oficjalnych rezultatów wybory wygrał Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.

PAP/Defence24.pl.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 255
Reklama
Bobek
środa, 19 sierpnia 2020, 13:21

Każdy kraj powinien zająć się swoimi krajem, swoim Państwem a nie...., Na UKraunie wojna, na Białorusi nie dużo brakuje, a Pan prezydent zamiast chronić swoją Białoruś to dąży chyba sam do jej zagłady, 100 lat i tak choroby wracają, wojny wracają masakra jakaś nie mogę sobie tego wyobrazić,.

Emeryt Polak
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:40

I tym mentalnie różni się zachód od wschodu. Na zachodzi pracują ludzie i dążą do zamożnego i spokojnego życia , a na wschodzie pracują różne brygady desantowo szturmowe aby zapewnić spokojne i dostatnie życie dyktatorom

andys
sobota, 29 sierpnia 2020, 08:20

Aby dobrze sie nam pracowało , zapraszamy amerykańskich ochroniarzy.

Karolina A.
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:24

Szczypałeś latami Łukaszenkę sąsiada swego, w razie zmiany będziesz miał gorszego. Polska "polityka" zagraniczna.

środa, 19 sierpnia 2020, 15:49

w razie zmiany będziemy mieć za sąsiada towarzysza Władimira ...

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:29

Łukaszenka somsiad był raczej traktowany z nienależnym szacunkiem...

Jan Borzema
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:58

Jest teraz swietna historyczna okazja zeby sie potargowac z Putinem i podzielic Bialorus. Polacy wzieli by czesc zachodnia, ktora i tak nam sie nalezy, a Rosjanie czesc wschodnia. Zarowno Polacy jak i Rosjanie przyjda z braterska pomoca do Bialorusi, a ich sily zajma z gory umowine pozycje na uprzednio ustalonej lini demarkacyjnej, ktora pozniej stanie sie oficjalna granica panstwowa... Prost i latwe, nawet Duda to zrozumie.

Janie
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:32

Dawno nie słyszałem większej głupoty. Za taką inwazję EU i NATO by nas zjadły, Białorusini by nas znienawidzili, a Rosja zwiększyłaby swoją potęgę i jeszcze bardziej zagrażałaby Polsce.

Pitek1
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:46

Duda uważa .że Lwów powinien być banderowski, więc nic nie zrobi.

Jack40
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:46

Raczej ja jako Polak pomógł bym braciom Białorusinom w utrzymaniu niepodległego i suwerennego państwa Białoruskiego a nie napadał na nie,mamy XXI wiek i chyba trochę więcej oleju w głowie

Extern
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:39

Dokładnie, istnienie niezależnej i najlepiej powiązanej gospodarczo i politycznie z zachodem Białorusi jest dla nas bardzo ważne. Już Piłsudski to rozumiał, tylko nie miał z kim z tamtej strony się dogadać.

codybancks
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:25

Jakie jest PKB Białorusi , a jakie Polski ???!

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:58

Statystyczny Białorusin jest trzy razy mniej zadłużony od Polaka.

Desantowiec
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:19

Cala brygada jest gotowa przejść na MARNY POLSKI ŻOLD od zaraz ze sprzętem flagę POGOŃ tez akceptują

Duch Wernyhory
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:27

Prawda li to?

Kopara
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:17

Uwaga ŻELAZNA goście idą Czym tam ich przywitacie? Aha,T72 z Lublina

gość
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:53

Nie pij tyle, bo Ci nie służy

Oby do tego nie doszło
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:09

bo wszyscy wiemy czym się kończy ruska pomoc Ten człowiek powinien spakować się i wracać do Rosji bo mu po prostu nic nie wyszło.

gizio
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:37

hmmm..........będzie wojna

rajny hanys
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:27

Wstyd do nos ślązoków, że Olgino takie nicki se pisze. Tyś chyba jest raczij gorol, bo hanysy dobrze pamiyntajom wizyta ruskich na ślonsku.

WŚCIEKŁY
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:14

Trzeba było po polsku godoć, to by wam się nic nie stało, to i tak nic w porónaniu z tym co Niemcy robili na wschodzie.

Hahah
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:05

To już idzie bo latać nie może ;))

KONFEDERACJA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:45

Łukaszenko jak zwykle odwraca uwagę od swoich problemów wewnętrznych w kraju Łańcuch od Wilna i Kijowa :D hahaha

MiśBieluch
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:54

Niebezpiecznie ciekawe jest to co właśnie dzieje się na Białoruśi, Łukaszenka wyglądający na podopiecznego Putina być może robi dobrze dla US zakopując mu właśnie NS2 tą niedzwiedzią przysługą o wpuszczeniu Ruskich do kraju w ramach bratniej pomocy, podejrzewam że będą kolejne sankcje na Rosje z Unii, USA, ONZ i kto wie skąd jeszcze. Łukaszenka tak naprawdę spokojnie sam może zdławić te protesty bo racja stanu każdego państwa na Świecie uważającego się za suwerenne wie że 1% społeczeństwa nie może decydować o losach państwa i spokojnie można ludzi tych uznać za V kolumnę ,którą należy napiętować i zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami jak każdego wroga. Może to też być gra samych Rosjan chcących wreszcie zapiąć na ostatni guzik plan integracji Rosji I Białorusi, tak czy inaczej kiedy te przepychanki już się skończą nadejdzie też odpowiedz, kto z nami sąsiaduje od wschodu.

Kłopotek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:57

Problem w tym, że teraz tylko jeden gość decyduje o reszcie, a widać że Białorusini mają tego dosyć.

...
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:51

Skąd ci się ten 1% znalazł? Wg ekspertów realne poparcie dla Łukaszenki to 3% do 9%. Więc mowa raczej o ponad 90% społeczeństwa. Jak zatem można ich nazwać V kolumną?

andys
sobota, 29 sierpnia 2020, 08:24

W tych sprawach eksperci nie istnieją.

qwerty
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 07:52

A ty skąd masz te dane o realnym poparciu dla Łukaszenki?

MiśBieluch
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:12

Ilość protestujących na Białorusi to jak podają medis 1% ogółu tamtego społeczeństwa

chateaux
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:15

Jeśli 1% aktywnie protestuje, to znaczy że kilkadziesiąt procent musi myślec tak samo. Inaczej nie byłoby tego procenta, bo zawsze jedynie niewielki procent ogólu protestuje aktywnie. W Polsce pod koniec lat 80. protestowały promile, a wybory 89 roku pokazały jaka jest skala poparcia dla dla zmian.

andys
sobota, 29 sierpnia 2020, 08:26

Slusznie napisaleś - "poparcie dla zmian" , tylko jakich zmian ?

asdf
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:01

is fecit, cui prodest - tylko Rosja na tym skorzysta

Janek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:32

Nigdy nie zagłosuję na Konfederację za ich postawę wobec Białorusi, już wcześniej miałem wątpliwości biorąc pod uwagę że chcą wyjścia ze struktur UE co uważam za działalność dywersyjną, ale ich silenie się na "pragmatyzm" polegający na bierności w polityce wschodniej to nie jest pragmatyzm, tylko zamiatanie problemu pod dywan, a raczej odwracanie głowy od geopolitycznych wyzwań. Sama obecność Korwin-Mikkego na Krymie daje brzydkie wrażenie.

Kłopotek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:58

Nie zagłosuje na Konferencję bo jeszcze na głowę nie upadlem by głosować na farbowane lisy

Wojciech
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:32

Nie ma gorszej polityki wobec Białorusi niż ta, która uprawia państwo quasi-polskie. Białoruś to jedyny naprawdę przyjazny Polsce kraj a nasi "przywódcy" robią wszystko żeby Białorusinów zantagonizować. Za Biełsat wszyscy odpowiedzialni powinni trafić na ciężkie roboty bo to zdrada interesu Polski.

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:10

Wojciech, państwo Białoruś to naród białoruski, a nie uzurpator i jego poplecznicy. Jeżeli chodzi o relację pomiędzy narodem białoruskim a narodem polskim są jak najbardziej ok. Polska wspiera naród białoruski w tym, co robią i ich dążeniu do zmiany władzy, bo walczą o to od wielu lat, a pokazali ostatnio co o tym myślą w czasie wyborów, które po raz kolejny sfałszowano. I nie pisz nic o TV BIEŁSAT, jeżeli nic na ten temat nie wiesz.

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:14

Ton i treść wypowiedzi łącznie z propozycją kary nieistniejącą w polskim kodeksie karnym podpowiada mi, że mamy do czynienia z głosem ze wschodu. Wracaj do siebie towarzyszu.

niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:39

A jaka jest postawa pozostałych partii wobec Białorusi? Popierają prorosyjską kandydatkę opozycji, która własne dzieci wywiozła do Rosji?

bender
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:19

Skąd pomysł, że wywiozła dzieci do Rosji?

KONFEDERACJA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:42

Tylko się nie popłacz Pisowski Trollu agenciaku

Saw
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:00

Jeśli ktoś tu jest agenciakiem to właśnie wy ruska V kolumna. Narodowcy patrioci tfu, dobry żart.

zdenek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:40

jak mogłeś głosować na leszczy którzy głosują w Sejmie jak ubeki i lewaki .? I robią karierę na anty pisie tak samo jak po.zsl. sld i inne wynalazki .

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:22

to Ty nie wiesz, że JKM bodaj jeszcze od lat 90. jest na liście płac Kremla? w ten sposób z gadania głupot przeciwko UE i wciskania ściemy gimbazie uczynił sobie źródło stałego dochodu, z resztą generalnie nie pogardzi żadną kasą - w końcu zatrudnia całą swoją rodzinę, bez jego mądrości wszyscy pójdą na zasiłek

Saw
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:05

Każdy z Polaków, który był na Krymie po 2014 powinien odsiadywać w jakimś polskim Guantanamo, Klewkach czy czymś...

MiśBieluch
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:19

Obrzydliwie jest przeczytać że tak straszne miejsca są dla ciebie takie odpowiednie i zwyczajne dla Polaka co to Krym odwiedził w nieodpowiednim czasie, myśle że powinieneś tym Polakom wyjaśnić to twarzą w twarz.

asf
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:35

Czyli Łukaszenka wychodzi z założenia, że Białoruś będzie albo jego, albo nie będzie jej wcale, bo jak Rosjanie wejdą to już nie wyjdą. I skończy się Białoruska państwowość.

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:27

6 lat temu armia ukraińska odwróciła się od kremlowskiego namiestnika i zapłaciła krwią za skuteczną obronę ojczyzny - ciekawe co zrobi armia białoruska w wypadku rosyjskiej agresji na ten kraj. Myślę, że głównym powodem przerzucenia najlepszych żołnierzy pod zachodnią granicę jest obawa, że mogliby oni próbować powstrzymać wojska pacyfikacyjne szykujące się na wschodzie

ndix
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:37

możliwe. Poza tym jeśli tak by się stało to my bedziemy mieli wówczas Rosjan raptem 200km od Warszawy, a Ukraińcy będą dodatkowo zagrożeni od strony Białorusi. Czyli Putler wygrywa. Być może to też komunikat Łukaszenki do Zachodu "odczepcie się, albo będziecie graniczyć z Rosją, a nie Białorusią".

myślenie nie boli...
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:02

Ruskie wojska już są 200 km od Warszawy - tyle że w kierunku północnym. Poza tym zobaczymy jak zareaguje UE, bo bez jej pieniędzy Rosja która jest od Anschlussu Krymu w nieustannym kryzysie wróciłaby do biedy lat 80. Angela ponoć mocno sonduje przywódców Unii na ewentualność grubych sankcji na Rosję jeśli jej wojska spacyfikują białoruski naród, bo wszyscy wiedzą, że nakładanie sankcji na Białoruś nie ma żadnego sensu. A nie od dziś wiadomo, że wystarczy aby Niemcy przestali kupować ruski gaz i już zacznie się rozpadać carskie imperium na glinianych nogach

BUBA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:49

Rosja sprzedaje np. Chinom znacznie więcej surowców niż Europie...wiedziałeś o tym?....................................................................................................................................

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:33

Chiny biorą z Rosji za pół darmo.

niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:23

Tylko za inne ceny .

babamac
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:24

Albo Łukaszenka pójdzie po rozum do głowy i zrobi 'nasz' manewr z okrągłym stołem albo... to taj se wklej to co lubisz... mebel jest, możemy pożyczyć, lepiej się dogadać i podzielić władzą niż przelewać krew... a kanapowych rewolucjonistów nigdy nie zbraknie...

Fak sejk
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:04

Ostatnim sygnałem Merkel było veto w sprawie powrotu Rosji do G8...

andys
sobota, 29 sierpnia 2020, 08:41

"Ostatnim sygnałem Merkel było veto w sprawie powrotu Rosji do G8..." - oczywiscie w uzgodnieniu z Putinem, który juz dawno wyrazał sceptycyzm co do celowosci istnienia G7/G8 , stwierdzajac, że G20 to znacznie lepsza formuła. G7 praktycznie zgodził sie z Putinem, planujac zaproszenie na swoje spotkanie przedstawicieli kilku krajów dużych -Indie, AS i jeszcze kilka. Oczywiecie do udziału w spotkaniach kuluarowych.

Hanys
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:23

Są dostępne filmy z zatrzymań i przeszukań tych zadymiarzy na Białorusi. Wytatuowani jak typowy kryminał, swastyki i różne takie - no ale to jeszcze nie zbrodnia. Znalezione u nich duże ilości dolarów i euro (to też nie jest zbrodnia, co najwyżej poszlaka...) ale już improwizowane ładunki wybuchowe, koktaile mołotowa, broń palna i inny niebezpieczny sprzęt każde bardzo wątpić że to "pokojowi" manifestanci, zdaje się Łukaszenka powiedział wprost że to kryminał i "bezrobotni" robię te zadymy i są na to dowody, to wszystko poskładane do kupy daje jasny obraz sytuacji. Oczywiście zawsze znajdzie się garstka pożytecznych, których głównie propaganda na zachodzie pokazuje (wiadomo że bandytów pokazywać nie będą). Ale to nie znaczy że Łukaszenka przegrał wybory, tylko to znaczy że zachód znowu mąci i tyle. Ja osobiście uważam że Łukaszenka nie będzie musiał prosić Putina o pomoc, sam da sobie radę :)

xxxs
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:34

ale kremlowski szczurek ,...protesty zawsze robia kryminaliści w czasie... solidarności lata 80-te oczywiście też...pamiętam prl ...szkoła propagandy

Kiks
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:21

Ja też mam film. Jak jadę Lambo za 4 miliony.

Olej rustrolla
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:22

Masz rację w tym poście co do jednego: że Łukaszenka nie będzie prosić Putina o pomoc, oraz że sam nie da sobie rady.

Wania
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:15

I w zakładach pracy też strajkują wytatuowani kryminaliści? Wy ruscy tylko kłamać potraficie. Napadać i mordować niewinnych ludzi. To wam wychodzi najlepiej. Czeczenia, Gruzja, Ukraina, Syria a teraz Białoruś. Życie ludzkie znaczy dla was tyle ile kulka w pistolecie.

Fiki
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:38

Hej Olgino--pokaz mi prosze jakies zdjecia z aresztowan protestujacych ktorzy byli wytatuowani badz posiadali bron,,mowisz o tym 76-latku ktorego pobili i wsadzili za to ze zaprotestowal ,poniewaz jadac ulica ,omonowiec uderzyl pala w jego samochod,,czy o tym zakatowanym na smierc 21-latku ktory poszedl pojezdzic na rowerze i nigdy nie wrocil,, a moze o tym kolesiu w pantoflach co wyszedl po papierosy i zostaly rodzinie tylko pantofle

Magik
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:54

Wania, odstaw bimber , nie służy ci.

fifi
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:05

Stary Grzyb tym razem jako Magik.Wyciągniesz z kapelusza stadko swoich trolli :)?

niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:05

Na takich leszczy jak ty to para 5-latków z kredkami wystarczy;)

archipelag Gułag
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:46

won za Ural prosić o azyl swoich chińskich kuzynów! Mam nadzieję że Rosja też się obudzi,w Chabarowsku już nie chcą moskiewskiej swołoczy

:)
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:05

Troll od starego magika.

niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:36

Nie obraz

mm
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:33

wg Twojej narracji Białorusin, który zginął sam się wysadził improwizowanym ładunkiem, inaczej niż na filmiku. Takie typowe dla Rosjan: trzykrotny samobójczy strzał w tył potylicy.

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:49

mm, Oni ( czyli Ci lepsi Rosjanie ) zawsze mają inną narrację. To taki Ich odmienny stan świadomości. Oni chcą być tak bardzo europejscy, tylko jakoś nie potrafią przystosować się do tego, co w Europie jest przyjęte za właściwe. Później dziwią się, że Ich tutaj nie chcą i nie lubią. Przypomina mi się oglądany dawno temu film, w którym ubrany w skórzaną czapkę i skórzaną kurtkę bolszewik wchodzi do cudzego mieszkania i przyprowadza inną rodzinę z dziećmi. Mówi, że reprezentuje KOMDOM ( Komitet Domowy ), po czym mówi że od dzisiaj ta przyprowadzona rodzina będzie mieszkać razem z rodziną z tego mieszkania. Po czym wychodzi i zamyka drzwi. Ta mentalność się nie zmieni.

Lord Godar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:45

W sumie to ludzki pan ... bo mógł ich wysłać na Syberię , aby zwolnic miejsce tym nowym .

:)
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:06

Kolejny królik z Przemyśla. Magia.

Poczytaj co robiło SB u nas
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:29

Propaganda. Kasa w workach ? Szkoda że w skarpetach :)) typowe telewizyjne żarło dla mas.

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:28

Zobacz setki tysięcy ludzi którzy są teraz na ulicach Mińska - pewnie wg ciebie oni wszyscy są wytatuowani w swastyki

re
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:49

po co powielasz ten fake news na różnych portalach ?

niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:14

Lekarze z Mińska to pewnie też kryminaliści ? Pracownicy i robotnicy Fabryk też ?

Niemoskal
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:17

Bosak, Korwin i Braun będą ich witać chlebem i solą

magiczny
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:08

I jeszcze jeden.Ukrainizacja tego portalu oosteouje w zastraszajacym tempie I do tego zezwolenie na prymitywne chamstwo.Bez analog ów. Brawo.

KONFEDERACJA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:43

Pisowska agitka propagandowa

Lord Godar
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:37

Mogą im nawet jakąś łaske zrobic , to juz ich sprawa . Natomiast ich podejście , że odwracamy głowy i udajemy że nic nie widzimy , bo nas to nic nie obchodzi to już jest działanie na szkodę Polski.

asdf
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:57

no nie sytuacja taka ze rosjanie wkraczaja na Bialorus bedzia dla nas duzo wieksza szkoda, analogia ukrainskiego bufora nie dziala w przypadku Bialorusi?

cnii
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:01

tylko weź pod uwagę, że ruski ich sponsoruje więc nie mogą gadać przeciw sponsorowi - dlatego wybrali taktyczne milczenie (już Piłsudski wiedział, że ruski macza paluchy u Narodolskich)

niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:44

To dlatego że ruskie ich sponsorują, nie popierają prorosyjskiej opozycyjnej kontrkandydatki Łukaszenki ;)

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:19

Konfederacja to nie moja bajka, ale masz dowody, czy nie?

fifi
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:17

Juz nieomylny Pilsudzki uważał że dla Polski mniejszym zagrożeniem są bolszewicy.

Marek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:01

BO ich w 1919r NIKT jeszcze dobrze nie znał. Wielka szkoda, że ani Judenicz, ani Denikin, ani Wrangel nie widzieli Polski jako niezależnego od Rosji silnego państwa, a tylko "perłę w koronie" kolejnego cara lub burżuazyjnej Rosji.

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:56

Kilka tygodni temu był artykuł o poborze w Polsce czy jakoś tak. Było tam o przywróceniu poboru w Szwecji, Litwie i Kuwejcie i był do tego dołączony artykuł o profesjonalizacji armii Tajwanu, pamięta ktoś może tytuł artykułu, będę bardzo wdzięczny.

Jeszcze czego
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:30

Tytuł: niewypał. Zgarniać kogoś np. na 9 miesięcy z cywila to czysty bezsens, po to żeby polatał w pałatce i popykać z AKMS ? Idiotyzm. Maksymalnie 6 dni w roku co roku i do widzenia

Marek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:03

Przez 6 dni w roku to ty nie nauczysz się nawet być harcerzem, a co dopiero żołnierzem.

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:22

Serio pytałem o tytuł artykułu

BUBA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:42

Te kraje co solidaryzuja sie z Wolna Bialorusia powinny odwolac swoich ambasadorow i ti juz.

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:29

a co to da?

mm
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:06

Motyw takiej decyzji? Wyłącznie niepewność co do zachowań żołnierzy. Odsłonięcie granicy sprawi, że Rosjanie nawet nie muszą wejść fizycznie by oddziaływać na wydarzenia. Łukaszenka jest coraz bliżej całkowitej utraty znaczenia.

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:30

A jeśli wejdą to nie będzie ryzyka, że białoruscy żołnierze zachowają się tak jak 6 lat wcześniej ukraińscy - że zaczną bronić swojej ojczyzny przed rosyjskim okupantem

złośliwy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:09

Tak.Chyba nadal bronicie Krymu.

myślenie nie boli...
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:20

Tak to już bywa z elementem zaskoczenia, że za pierwszym razem się udaje. W Donbasie i Odessie już się jednak nie udało...

leming
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:41

A więc wciśnięto Łukaszenkę w objęcia Rosji,pogratulować.Takie przebazowanie,moim zdaniem, oznacza że Łukaszenka zrezygnował z oporu przeciwko rosyjskim zakusom.Moim zdaniem,niezależnie jak się rozwinie sytuacja,moskale nikomu nie pozwolą na przejęcie Białorusi,niezależnie od konsekwencji tego kroku.W najgorszym przypadku będziemy mieli dużo uchodźców z tamtego kierunku

mm
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:39

to Rosja ma powody do obaw. Cokolwiek zrobi, straci na tym

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:03

Takie samo jojczenie było 6 lat temu, gdy po Majdanie zaczęła się okupacja Krymu - nie ma żadnych milionów uchodźców, za to z Donbasu codziennie zabierają cynowe trumny z Rosjanami którzy "zginęli w wypadku na poligonie" i zakazem ich otwierania przez rodziny. Putin przegrał wtedy i przegra teraz, także daruj sobie Kasandro

Ajjj
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:31

Nie ma uchodzcow... a na stacji nie kupisz hotdoga z sosem tysiaca wysp bo ukrainka „nie znaju” prooosze cie. Zalalo nas to...

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:39

Nie pleć -ostatnio kupiłem. I chyba od ukrainki z resztą.

myślenie nie boli...
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:22

a u nas jaka jest wojna, bo w Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii itd. itp. też miliony Polaków - czy to świadczy że uciekaliśmy przed wojną?

Litwinów
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:17

Brygada ma pilnowac nowej atomówki Białorusi na granicy z litwa jak infrastruktury krytycznej Krytyczna to jest ruska technologia fachurom z Białorusi juz raz spadł reaktor Rosyjska cywilizacja

Baca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:29

Standartowo ludzie się buntują . Prosimy o bratnią pomoc . Standartowo za wszystkim stoi nato. Już tam jedzie płynie,leci! Od rana w mediach podobny bełkot. A tak naprawdę ludzie mają dosyć. Wszyscy mają świadomość że stoją w miejscu a cywilizacja europejska ucieka. Facet bez szkoły, który rządzi od kilkudziesięciu lat traktuje swój kraj jak prywatny folwark. Tylko onuce i trolle wierzą w te wyboru. Demokrację i dobrobyt na Białorusi! Zadanie dla armii nie dopuścić do łańcucha żywych ludzi! No comments!!

niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:43

Co to cywilizacja Europejska? Objasnisz?stoją w miejscu,Europa ucieka...czyli co? Co to jest dobrobyt? Jeśli głosowałeś na KOPiS to nawet nie odpowiadają,bo pewnie jesteś socjalistą...nie ważne skąd ważne,że są pieniądze...wasza maksyma i dewizą zyciowa

Baca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:56

Nawet nie jesteś w stanie się podpisać. A ujadasz! !

rED
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:28

"nie możemy tego nie widzieć i spokojnie to obserwować" - błyskotliwe

Fifi
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:10

Jak na idiotę. Czytaj książki, poszerzaj horyzonty;)

hrabia bez herbu
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:09

Zacznijmy grzać silniki w Leopardach by pokazać że nie pękamy!

grzać silniki
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:03

we wszystkich obu Leopardach?

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:32

większość Leo nadal w częściach...

Rhotax
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:00

Łączność !!! Przesunąć satelity i dostęp do internetu za free choćby w Mińsku zapewnić , z Ambasad rozsyłać sygnał . Kody w radio i TV nadawać i niech się skrzykują protestujący . Natychmiast zapewnić stworzenie spółek z fabrykami Białoruskimi że będzie hajs i technologie i zbyt -- tak by załogi przeciągnąć zarobkami 3 razy wyższymi . Nadawać chodźcie do UE . Dość biedy i korupcji władz!!! Zwiększyć 10 razy sumy na Ambasady i konsulaty i zadaniować je tak by przeciągały biznes na zachód (więcej zarobicie i to w Euraczach) a urzędasom mówić 10% hajsu ukradniecie . Taki mam plan na szybko .

bender
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:34

Na Twitterze protestujący Białorusini poprosili Muska o internet ze Starlinka. Ale to nie przejdzie, potrzeba by urządzeń odbiorczych na Ziemi. Ponoć polskie telekomy wzmocniły moc sygnału, żeby pokryć więcej terenu po białoruskiej stronie granicy. Litwini zaproponowali europejski fundusz pomocy dla Białorusi, który byłby zasilany z środków obecnie przekazywanych za pośrednictwem rządu Białorusi i dobrowolnych składek państw członkowskich.

niejaki Błochin
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:35

Tu raczej należałoby oznajmić Białorusinom jaki jest poziom wynagrodzeń w UE dla żołnierzy, policjantów i innych służb i porównać to z płacami w Rosji. Niech liczą, niech myślą.

Cykl "Poczytaj mi mamo" wiecznie żywy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:29

I wtedy mamusia zamknęła książeczkę mówić "dobranoc synku" oraz czule pogłaskała po główce.

sża
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:09

Fantasmagorie! Zachód nie jest zainteresowany wspomaganiem białoruskiego przemysłu, podobnie jak nie był zainteresowany ratowaniem ukraińskiego przemysłu, bo to dla nich konkurencja. Zachód jest jedynie zainteresowany rynkiem zbytu dla swoich towarów i tanią siłą roboczą. Bo kapitaliści nie są filantropami.

Lord Godar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:50

Byłeś kiedyś na zachodzie i pracowałeś tam ?

sża
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:41

Owszem, był czas, że pracowałem w zachodniej firmie, bo nasze polskie były wtedy celowo likwidowane. Ale co to ma do rzeczy? Swoją drogą, to nie wiem czy to takie wielkie szczęście, zlikwidować własny przemysł na rzecz zachodnich montowni, które dziś są, a jutro może ich już nie być...

bender
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:41

Tak się składa, że przedsiębiorcy bywają filantropami. Jak zarobią, to potrafią się podzielić. Ale UE to więcej niż sama gospodarka. Sami jesteśmy beneficjentami bycia we Wspólnocie i doskonałym przykładem dla Ukrainy. Za słabość i energochłonność gospodarki ukraińskiej nie wiń Zachodu, tylko czasy Sowietów i opieszałość ukraińskich władz.

Olej rustrolla
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:28

Ruski troll znawcą Zachodu? Jedź na wycieczkę nad Bajkał, albo wskocz do przerębla w Workucie. Będzie dobrze.

doktor
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:03

Czy wewnetrzny głos ci mówi że jesteś geniuszem.

sża
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:59

Jeżeli na Białorusi powiedzie się zorganizowanie Majdanu, to Białoruś skończy jak Ukraina. Czyli z kraju przemysłowo-rolniczego stanie się krajem rolniczym.

Lord Godar
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:53

Chcesz powiedzieć że ruscy ją przeorają czołgami i artylerią ?

sża
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:34

Nie! Chcę powiedzieć, że wystarczy aby Rosja przestała od nich kupować to co produkują [przemysł samochodowy, maszynowy i chemiczny] i leżą, bo Zachód od nich nie kupi, bo będzie chciał sprzedać swoje. P.S. Ile po Majdanie sprzedał samolotów Antonow?

bender
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:50

Nie wiem czym się martwisz. W UE jest 27 państw, z czego 11 z byłego bloku wschodniego. Różnie sobie radzą, niektóre całkiem nieźle, inne słabiej (zazwyczaj zwalczenie korupcji pomagało), ale sobie radzą. Wolna i stowarzyszona z UE Białoruś mogła by stanąć na nogi jako część większego europejskiego systemu. Ograniczona do związków ekonomicznych z Rosją takich szans nie ma choćby z powodu różnicy rozmiarów gospodarki europejskiej i rosyjskiej.

Olej rustrolla
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:37

Co ruskim pozostanie jak stracą Białoruś? Nic, tylko rozprute ruskie gacie, z Abchazją i Osetią, małe a cieszy.

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:44

Plus wpływy chińskie, jak w MOTOR SICZ

Towarzysz Polak
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:25

Białoruś jest państwem jeszcze minionej epoki 70 procent zakładów pracy jest państwowe, a sam kraj żyje z rosyjskich i chińskich kredytów. Sam Łukaszenko stwierdził że gdyby ropa dla Białorusi była po normalnych cenach to budżet stracił by 8 % PKB.

66-225
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:51

Chyba raczej "niczym"

jan
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:59

Wszystko zalezy od tego czy wojsko bedzie za Łukaszenka jezeli tak to im zadna Rosja nie bedzie potrzebna stlumia ten bunt .

tagore
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:52

Przy tak silnych problemach wewnętrznych Moskwy ,interwencja na Białorusi to rozłożone w czasie polityczne samobójstwo. A Łukaszenko właśnie stracił znaczącą część swojego poparcia w społeczeństwie białoruskim. Ludzie na ,których opiera się jego władza przy "korycie" mają świadomość ,że przywiezieni w teczce chłopcy z Kremla przejmą ich interesy. I to oni mogą go po prostu usunąć.

Lukas
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:43

Można podejrzewać że Rosja będzie chciała go utrzymać przy władzy do momentu aż znajdą nowego Łukaszenkę na jego miejsce.

yaro
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:55

Są pewne, wydaje się oczywiste przyczyny, które wskazują na to, że próba przejęcia kontroli nad Białorusią przez satelitów Stanów Zjednoczonych w regionie (Polskę, Litwę, Ukrainę) to gra, która może zakończyć się tragedią. Pierwsza z nich to stacja radiolokacyjna w Hancewiczach pod Baranowiczami (obwód brzeski), która obejmuje swym zasięgiem obszar prawie 5000 km w kierunku zachodnim i stanowi rdzeń systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym wymierzonym w Rosję. Druga to 43. Centrum Łączności Floty Wojennej w Wilejce (obwód miński) zabezpieczające łączność z rosyjskimi okrętami na całym świecie. Te dwie przyczyny pozwalają już na stwierdzenie, że mrzonki o realizacji idei jagiellońskiej czy prometejskiej na Białorusi mogą zakończyć się dla Polski wyjątkowo boleśnie.

Już nic nie możecie;)
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:37

Rosjanie zostaną poproszeni o opuszczenie baz i grzecznie to zrobią. Oczywiście zabiorą ze sobą toalety, klamki, etc. ale przymkniemy na to oko;)))

uowsca stupików
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:34

baju baju kot na jaju znasz to powiedzenie ?

Już nic nie możecie;)
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:08

Odnosi się do ciebie.

Hanys
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:27

Celna Uwaga. A i bez tych instalacji Białoruś ma zbyt duże dla Rosji znaczenie, żeby Putin mógł to olać co się tam, wyrabia. Drugiej Ukrainy nie będzie.

od Władywostoku do Lizbony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:39

Hola, Hola. Są jeszcze interesy Chin, przed którymi Rosja będzie musiała ustąpić. Chiny bacznie obserwują sytuację na Białorusi i w odpowiednim czasie, odpowiednio zareagują. Jeżeli będzie trzeba szybko dogadają się z USA w kwestii Białorusi.

Olej rustrolla
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:53

Będzie, drugi Majdan, wbrew temu co piszą ruskie trolle, Ukraina dała przykład jak zwyciężać mają na Białorusi.

yaro
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:05

mnie to bardzo dziwi, że def24 o tym nie pisze, to jest bardzo ważna informacja i nie wierzę w to by Rosja nie miała na ewentualność przejęcia władzy przez jakieś struktury związane z CIA na Białorusi kilku planów awaryjnych.

Lord Godar
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:52

Rosja na pewno już od dawna ma przygotowane plany przejęcia Białorusi w taki czy inny sposób . Czeka tylko na okazję . A CIA to za bardzo nie ma pola do popisu na Białorusi .

Wania
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:59

A ty bezkrytycznie przyjmujesz propagandę ze sputnika. Przekaz, że polska lub Litwa chce wkroczyć i zająć Białoruś jest tak idiotyczny, że aż szkoda go komentować. Nie widzisz, że przed wyborami przekaz był, że Łukaszenka ochroni Białoruś przed Moskwą, a teraz przekaz jest taki, że Moskwa ochroni Białoruś przed Polską i USA. Wagnerowcy wrócili do Moskwy wojskowym samolotem, co wskazuje, że pierwszy i drugi przekaz jest uzgodniony z Kremlem. A Łukaszenka to taka marionetka Putina.

Lord Godar
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:57

Polska tam wcale nie chce wchodzić , tak samo jak Litwa czy inne państwa . To białoruski naród jest u siebie gospodarzem i jeśli on w pewnym momencie powie Rosjanom "dziękujemy już wam " , to Rosja będzie miała do wyboru : wyjść lub zostać siłą .

Sldkdk
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:34

Co prawda to prawda, ale "białoruś" to od mińska dopiero

BUBA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:50

Jak pisałem że Rosja może wejść szybciutko na Bialoruś to obszczekano mnie i zwymyślano. Przecież to co się dzieje to kopiuj-wklej bratnia pomoc w wypadku niepowodzenia Jaruzelskiego w tłumieniu Solidarności. ..................................................................................................................................................................................... I co? Opisany przeze mnie "Bagration" XXI wieku na ziemiach w Polsce jest coraz bardziej realny. A nasze Asy MON będą okopywać się na Przesmyku Suwalskim zamiast bronić kierunku lubelskiego i granicy białoruskiej...no i teraz by się przydał tam BWP-1 z PPK lub Anders.................................................................. ...................................................................................................................................................................................... WP musi pilnie mosty pontonowe pokupować bo skończy z Leopardami jak niemieckie czołgi pod Wyszkowem gdy nie miały jak się przeprawić. W pierwszych godzinach wojny utracimy przeprawy na Wiśle i innych rzekach na zapleczu Przesmyku a to wystarczy do sparaliżowania mobilności i zaopatrzenia WP.

Bond
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:57

Wiesz może gdzie jest Lublin? Polecam mapę panie P.K., przy okazji sprawdzisz jeszcze Biała Podlaska, Siedlce

BUBA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:24

Jeszcze jedno. Jak spojrzysz na Google Maps to zobaczysz że WP nie jest w stanie zabezpieczyć tego obszaru bo wojska które ma na przedpolu nie starczy. Może pilnować Kaliningradu ale nie Brześcia........................................................................................................................................................... Jak to powiedział by Generał Kutrzeba, przy tym rozstawieniu wojsk nie mamy szans....................... ......................................................................................................................................................................... A jak by to powiedział BUBA: Bronimy straconych pozycji siłami mniejszymi niż miała Armia Poznań w 1939 nad Bzurą z jednym z najlepszych dowodzących na czele gen. Kutrzebą................................

BUBA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:05

W trakcie operacji Bagration Armia Czerwona doszła do Wisły i uchwyciła przyczółki poniżej Warszawy pozostawiając zgrupowanie silne Niemców na Północy - nad Bugiem obecnie to północno wschodnia Polska i w widłach Bugu i Wisły. Czysty przypadek:)................................................. ............................................................................................................................................................. Z Brześcia do Lublina jest 140 km. Bezpośredni atak na Warszawę jest bez sensu. Będzie silnie broniona, z punktu widzenia Rosji należy uzyskać głębię strategiczną, wprowadzić w nią odwody i ruszyć wzdłuż Wisły na północ niszcząc wcześniej przeprawy na rzekach by wojaka NATO znalazły się w kotle bez zaopatrzenia i możliwości wycofania ciężkiego sprzętu za Wisłę........................... ............................................................................................................................................................. Na kierunku lubelskim nie ma żadnych jednostek pancernych ani p-panc. BWP-1 i Goździki. Przekazanie czołgów od Podhalańczyków jest bez znaczenia bo czołgów nie przybędzie tylko zmienią miejsce stacjonowania a są to słabe niedozbrojone T-72. W ten sposób Podhalańczycy utracą możliwość bycia drugim rzutem pancernym i wsparcia kierunku lubelskiego......................... Gdybym dowodził ich przeciwnikiem były by siły powietrzno desantowe federacji wraz z czołgami T-72B3M, cztery dywizje. To wystarczy bo nie zajmujemy Polski tylko niszczymy potencjał WP. Kaliningrad ma się bronic i wiązać północne zgrupowanie WP i NATO aż szpica desantu wejdzie im na plecy. Na kierunku lubelskim zadaniem desantu jest zniszczenie jak największej ilość WP z wsparciem lotnictwa frontowego i artylerii rakietowej................................................................. .............................................................................................................................................................. Uderzenie w tym kierunku pozwoli na szybkie dojście do Wisły miedzy Lublinem a Dęblinem a następnie zwrot na północ wykonany przez świeże odwody i wejście na tyły wojsk NATO korzystając z osłony Wisły...................................................................................................................................... ............................................................................................................................................................... Albo NATO pozostanie w kotle północnym, albo się wycofa za Wisłę porzucając sprzęt ciężki i skracając front. Obie alternatywy to zwycięstwo Rosji. Potem są już rokowania o nowej granicy Polski lub Litwy. Wsparcie NATO zatrzyma Wisła i brak przepraw i artyleria rakietowa oraz lotnictwo którego WP prawie nie ma. Kluczem do sukcesu jest zniszczenie mostów na Wiśle. Wszystkie są w zasięgu Iskanderów i Kalibrów. Poza tym Polska nie posada zapasów nowoczesnej amunicji do samolotów, OPL, nowoczesnej amunicji p-panc itd. Kluczowe dla powodzenia operacji są pierwsze trzy dni. Jeżeli WP zepchnie się do Wisły i NATO zatrzyma się na Wiśle Rosja wygrała.............. ................................................................................................................................................................ Jedynym celem takiej operacji może być zniszczenie potencjału WP, uzyskanie lądowego połączenia Kaliningradu z Białorusią, Polska Wschodnia jest bezwartościowa poza terenem do zajęcia. Ale przy okazji można ją zaorać wycofując się na pozycje wyjściowe stosując taktykę spalonej ziemi. To wepchnie Polskę w głęboki kryzys gospodarczy. Można wypalić do fundamentów infrastrukturę cywilną................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................ NATO pójdzie na wygaszenie konfliktu bo UE i USA ma miliardy utopione w Rosji a na bazy US nie spadnie nawet jeden zaplątany pocisk jak na Guantanamo na komunistycznej Kubie............ ............................................................................................................................................................... Poza tym Rosja jest potrzebna USA wraz z Indiami jako przeciwwaga Chin. Trzeba trzech by pokonać Chiny i nikt rozsądny dla kawałka Polski nie zburzy tych relacji....................................................

Bond
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 05:00

Skończ P.K. swoje bzdurne wynaturzenia 18DZ jest w fazie organizacji i nikt nie będzie się bawił w jakieś znamiona Bagration, a dysproporcja sił jest tak duża, że wystarczy natarcie na kierunku Terespolsko/Siedleckim i na przesmyk suwalski, więc skończ bredzić. Tak samo daruj sobie bajeczkę o tych Chinach, stało się to nudne, bo jak na razie największym problemem jest układanie się Rosji z niejednym z państw UE.

BUBA
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:47

Tylko marny strateg uderza na kierunku gdzie znajduje się w miarę silne wojsko. Syria w 2015/2016 pokazała taktykę Armii Rosji - wzorowana na Finlandii - taktyka "Motti". Nie atakuje się silnie umocnionych punktów, omija się je, okrąża i ofensywa idzie dalej. Oddziały II rzutu zajmują się wybiciem okrążonych jednostek. Tak wiec z taktyki Rosji masz "pałę". Czasy ZSRR oraz tuż po ZSRR i siłowych przełamań minęły jak np w Groznym. To już jest nowoczesna armia. A przynajmniej jej oddziały pierwszego rzutu....................................................................................... ..........................................................................................................................................

niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:44

Bagration...w polszy nie znaju co to i kto to Rokossowski...a Dzierżyńskiego mają za ruskiego

Antynazista
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:30

najemnicy od kucharza Putlera już dawno wśród białoruskiego OMONu

archipelag Gułag
niedziela, 16 sierpnia 2020, 06:24

do ataku na naszych słowiańskich braci Białorusinów,Polska Czechy i Burkina Faso! Półdzicy azjatyccy kuzyni z raSSiji już przeszli do kontrataku w obronie narodu który pokojowo chce być cześcia Europy i nie chce mieć nic wspólnego z dzikusami ze wschodu...

Dobre
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:54

Rosyjska pomoc - BUAHAHA

Drzewica
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:41

Putin od dawna planuje przejęcie Białorusi; sakiewka pusta to chcą Białoruś oskubać.

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:47

A co takiego jest na Białorusi, żyją głównie z przetwórstwa ropy z Rosji, ale jak ktoś uważa inaczej to z chęcią posłucham

Zbigniew
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:37

Przeniosą wojska specjalne nad polską granicę a to jest dobre gdyż łatwiej będzie zadziałać w chwili prawdy.

rozbawiony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:10

Obawiam się , że wkrótce w ramach bratniej pomocy do brygady białoruskiej w Brześciu dołączą koledzy z Rosji . Wtedy naszym generałom i MB zrobi się ciepło . A pro po ta nowa dywizja już gotowa do walki ? Patrioty , Himarsy i F-35 osiągnęły gotowość operacyjną ? A przede wszystkim czy T-72 odmalowane ?

rydwan
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:15

wot swołocz zaczyna ujadać , ty sie wania o naszych generałów nie martw ,jak trzeba bedzie was w d.... kopnąć to damy radę.

rozbawiony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:51

Uspokoiłeś mnie rydwan . Skoro mamy takiego kopa jak Ronaldo to rzeczywiście nie ma się czego bać .

say69mat
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:42

Generałom ...??? Ciepło ...??? Politykom na pewno ;))) Ponieważ, trudno oczekiwać, aby fenomen Cudu nad Wisłą miał się powtórzyć. Nie należy zapominać, że w 1920 roku, Polska dysponowała jedną z najnowocześniejszych i najlepiej uzbrojonych armii w Europie. Zdolnych - w oparciu o politycznych sojuszników - do zwalczania zagrożeń militarnych na wschodnich i zachodnich rubieżach Niepodległej RP. W 1939 ... już nie.

matrioszka
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:47

A naszą odpowiedzą na tą brygadę desantową w Brześciu powinno być wysłanie tam najwaleczniejszych z walecznych czyli aktywistów LGBT z tęczowymi flagami . Mają dużo energii to w razie czego dadzą radę .

Autor widmo
środa, 19 sierpnia 2020, 23:10

Uważam, że nie jest to dobry pomysł. Możemy być pewni, że na pewno dali by dupy. Masz może inne propozycje ?

miszczu
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:00

Jeżeli Polska nie ma nikogo waleczniejszego, to niech i tak będzie.

say69mat
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:20

Zasadniczy problem polega na tym, że nasze służby - realizując polityczną wolę 'dobrozmieńców' - zaangażowane w proces rozpracowywania ruchu 'tęczozmieńców'. Nie zauważyły, że na B-rusi szykuje się poważna chryja ;))) W perspektywie destabilizująca region Europy Środkowo Wschodniej. Bo ... co się stanie, jeżeli na B-rusi dojdzie do rozwiązania siłowego, gdzie zaangażowane w konflikt społeczny zostaną SZFR??? Z kolei z pomocą B-rusinom przyjdzie Ukraina.

Ha dobre
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:38

Jajco się stanie

anakonda
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:16

ale to sa dzieci podpuszczone na użytek PO , zadna z nich siła bojowa.

złośliwy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:44

Ale zdaje się oni się tu nie udzielają.Nie przebierają nogani zeby Bialorus wyzwalac.Chcesz się potencjalny bohaterze schować za plecami gejów?

Perun Shogun
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 01:19

hehe "schować się za plecami gejów" ciekawe w jakim celu?

Sławek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:16

Bezsensowana wypowiedź. Tylko klawiatury szkoda.

11 batalion
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:04

Nasza odpowiedzia bedzie wzmocnienie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej paroma ukm-ami...

Rhotax
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:42

Eee tam Narodowców (grubych zawsze i pijanych i nie golących pach ale za to z Krzyżem na szyi i głoszących Nienawiść czyli na odwrót od tego co zmyślony Jezus w Księdze Kłamstw ) .

Jarosław
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:39

Tak tylko dla przypomnienia. Nie jedną brygadę , ale całą Północną Grupę Wojsk wyprosili z Polski, bez jednego wystrzału, tez aktywiści, ci ze styropianu. Przejdź może na jakieś inne forum, gdzie twój wysiłek będzie doceniony. Nie śmieć.

ccc
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:38

Zapomniałeś o oddziałach specjalnych "ekologów"!

yaro
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:30

dobry komentarz! i wrócą z pałkami w tyłkach wsadzonymi im przez białoruski OMON, będą prze-szczęśliwi :D, a tak już na poważnie to Białorusini Ci prawosławni by ich chyba tam zlinczowali ...

Olej rustrolla
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:57

Ciebie na pewno.

sxdx
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:18

to prawda, Putin o niczym innym nie marzy jak o ugrzęźnięciu na Białorusi i załatwieniu sobie mega kłopotów do końca swoich dni. Stawiam, że prędzej będzie manewr ukraiński czyli zajęcie wschodniej rubieży Białorusi po to by zdestabilizować sytuację (wielkim kosztem gospodarczym) i uniemożliwić Białorusi dołączenie do Europy. Oczywiście wóczas Łukaszenko zostanie na zawsze zdrajcą Białorusi i bandziorem.

say69mat
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:38

??? Tylko ... po co??? Skoro 'Baćka' zrobi wszystko, co Putin zechce. Nawet kapcie przyniesie ... w zębach. Byleby - bodaj sławojkę ze złotym sedesem zachować ;))) Zasadniczy problem z Białorusią leży gdzie indziej. Mianowicie, czy Putinowi zależy na ukrainizacji Białorusi??? Czy też na zbudowaniu, alternatywnego do Łukaszenki, obozu władzy przyjaznego Rosji v/s zależnego od Kremla??? Tzn., czy Rosja chce być postrzegana - w oczach Białorusinów - jako okupant??? Czy jako wyzwolicielka od satrapy??? Ponieważ Putina nie stać - w dalszej perspektywie politycznej - na systematyczną ukrainizację Białorusi. Jako konsekwencji utrzymywania reżimu 'Baćki' na złotym sedesie w Mińsku.

Poleciaił
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:40

Bełkot

realizm
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:12

Słuszna uwaga. Rosja jest zbyt biedna na wojenki, które kosztują. Skoncentrowanie wojsk (powiedzmy 100 tys + kilka tysięcy techniki + lotnictwo), wkroczenie na obszar okupowany (paliwo), przedłużająca się okupacja (żarcie dla sołdatów + potężna logistyka x czas), nie daj Boże walki z partyzantami (amunicja, straty) - na to Rosji nie stać, bo to głodny bankrut, za to o potężnych ambicjach. Natomiast jakaś efektywna forma kontroli na Białorusią - jak najbardziej. Mówi się o ewentualnym konflikcie - na wzór Donbasu – i aneksji białoruskiego obwodu Witebskiego, co dodatkowo szachowałoby Litwę i Łotwę, ułatwiając podjęcie działań agresywnych na ich terytoriach - przez tak zwaną "mniejszość rosyjską". Dziś - choćby wobec podpisania umowy Polska-USA - nie jest problemem zagrożenie Rosji na terytorium Polski. Problemem jest pytanie - jak przeciwdziałać upadkowi Białorusi i zapobiegać destabilizacji w Państwach Bałtyckich.

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:52

Na tej podstawie można by stwierdzić, że Rosja nie jest w stanie zająć żadnego kraju, a mimo to Krym i Donbas dalej jest ich. Na zachodzie nie ma wielu chętnych na kolejne pożyczki dla Białorusi, ju ż są zmęczeni Ukrainą, a Nord Stream 2 dalej budują.

Ubawiony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:23

NS 2 budują oświeć mnie?

Lord Godar
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:56

Czyżby ta brygada szła na zachód Białorusi , aby usunąć ze wschodniej granicy siły szybkiego reagowania , dobrze wyszkolone i o wysokiej gotowości ? To chyba jedyna jednostka tam na wschodniej granicy o wysokim ukompletowaniu . To wygląda tak , jak by Baćka usuwał z drogi Rosjanom przed ich wkroczeniem jednostki własne , bo nie jest ich pewien i mogły by przeciwstawić się im . Czy to jednostkom regularnym czy zielonym ludzikom , bo są przeszkoleni odpowiednio ? Czyżby przygotowania do "bratniej pomocy" ???

ryba
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:19

a wiesz ze ty masz sporo racji . to faktycznie może byc usuwaniem przeszkody dla zajmowania terenu przez ruskich .

Rhotax
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:45

Mam nadzieję . Bez terenu Białorusi FR nie może stanowić szybkiego zagrożenia dla UE i NATO . A tak byśmy Abramsów nakupili (w panice) bo akurat 800 na handel idzie ...A Abramsy dopancerzone do sepV3 to potęga (tylko brać je z dieslem MTU ) nie czekając na ACE .

Oleg
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:43

@rhotax ile chcesz jeszcze nadrukowac waluty ze swoim obludnymi pisiorami lezacymi na twarzy przed imperialistami?

Ahura Mazda
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:36

Idź pomachać kolorową szmatą!

Tołstoj
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:33

Też tak uważam. Rosjanie nie chcą mieć za plecami sił białoruskich, gdyby mieli wkroczyć z bratnią pomocą. Ciekawe jakie są nastroje w białoruskiej armii.

Lord Godar
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:10

Armia na Białorusi ma duże poparcie w narodzie , a jak to w sytuacji kryzysowej taka jak ta zadziała w druga stronę to ciężko do końca przewidzieć . Część kadry oficerskiej na pewno będzie za Łukaszenką , ale część oddziałów , młodych normalnych ludzi może w przypadku pojawienia się sił destabilizujących będzie próbowało się temu przeciwstawić . Może dojść do rozłamu , ale wtedy to wszystko wyrwie się spod kontroli i dojdzie do nieprzewidzianych rozwiązań siłowych , może czasem bratobójczych . Podejrzewam , że Putin z Łukaszenką dogadali się aby usunąć z drogi i terenów działania rosyjskich zielonych ludzików siły mogące stworzyć problem ich działaniom , które mają już wyznaczone konkretne działania i czekają tylko na rozkaz. Zresztą część tych sił już od jakiegoś czasu jest na Białorusi . Putin już tam wysłał swoich mirotrórców i ichtamnietów , a sam straszy zachodem że się szykują i są zagrożeniem dla Białorusi.

Pitek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:53

Pewnie takie jak w Wenezueli, niby dezerterują, ale władza dalej ta sama.

Adam
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:55

Morawiecki zamiast robić porządek z Szumowskim i jego podejrzanymi interesami na "pandemii" które PiS próbuje dziwaczną poprawką wyjąć spod prawa, szuka w imieniu Polski guza na wschodzie. EU się śmieje z jego dziwnych ruchów, Łukaszenka i większość Białorusinów się wkurza, Putin tylko czeka żeby wprowadzić tam wojska na stałe. Ręce opadają.

Pytanko
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:42

A ty- masz czyste sumienie ?

rydwan
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:21

która unia sie śmieje z jego dziwacznych ruchów ta której donald z kopaczowa do d .... włazili ? G .... z ciebie a nie polityk ani tym bardziej strateg tak że sie zamknij.

Kazik :)
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:20

Ma Pan racje bezmyślność tej władzy wychodzi w sytuacjach kryzysowych - COVID-19 + nadchodzący ogromny kryzys gospodarczy - bezrobocie tuż, tuż ok. 10% + inflacja ok. 6-8% + spadek PKB o 8% na koniec 2020 r., upadek wielu firm z branż szeroko pojętej jako usługowa - turystyka (warta obecnie 6-10% PKB), upadek finansów obywateli poprzez niskie stopy procentowe a wzrost zadłużenia w obligacjach i wypuszczanie masy śmieciowych papierów wartościowych w zamian za realny pieniądz ect.. Jak widać obecna władz nic nie ma do zaoferowania dla obywateli RP (słaba armia, rozwalany system sądowniczy - tworzenie kasty posłusznych władzy urzędników nie sędziów, szkolnictwo w stanie rozkładu z bogoojczyźnianym zacofaniem, dobieranie się do administracji by ją sparaliżować - planowane setki tysięcy zwolnień bo brak kasy na tzw. covidowe i socjal, samorządy ledwo ciepłe bez kasy i kompetencji - wile miast partnerskich z UE wycofuje się z partnerstwa przez co samorządy tracą realne pieniądze - bo do tanga trzeba dwojga, rozbuchane rozdawnictwo socjalne, zbrojenia milicji bo policja to już była ect.). A obywatele RP nadal nie łapią, że jesteśmy w czarnej d............ i to głęboko.

J 23
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:49

Nie POdoba się to droga wolna. Najbliżej masz za Odrę

Aaa+
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:12

I to jest właśnie powód żeby zacząć się zbroić po zęby. Ale tego oczywiście nasz cudowny MON nie widzi. Już teraz ruskie rozkładają się nam pod granicą a my robimy dobrą minę do naprawdę bardzo słabej gry. Wojna wisi na włosku panowie.

y
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:41

A umowa z USA to co? I wyraźny wzrost wydatków na MON? A może wolałbyś "armaty zamiast masła?

Oleg
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:07

Koniec drugiej dekady sie zbliza. Niedlugo nastapi weryfikacja tych omenow Nostradamusa. Omen* 23 Dyktator Białej Rusi narazi się władcy Wschodu -/- Po złudnym dobrobycie nastąpi wielki kryzys – Sterowany ze wschodu bunt utopi władcę we krwi -/- I postawi u władzy innego… Posłuszny woli Mongoła odda mu bez walki swój kraj-/- Opór nielicznych skończy się za górami Europy i Azji- Baran w znaku Barana rozpocznie wojnę dwóch przywódców…. Aż Scytia i Biała i Ruś przypadnie Sarmatom i chanowi Mongołów! Omen* Walki długą nie ustaną, bo gorejący płomień obejmie za jakiś czas; bliskie sobie dwa walczące narody./.. I Krzyk braci południa stanie się krzykiem braci z północy! Nim upłynie druga dekada nowego tysiąclecia - Niedźwiedź przekłuty widłami - będzie się opędzał od swoich i obcych nieprzyjaciół! Przepowiednia;28,92(sześciowiersz) Inwazja Niedźwiedzia postrachem Atlantów! Z ich poparciem przestraszeni Polacy, pod skrzydłami zachodnich orłów, przekroczą wschodni Rubikon Scytii. Galijskie ziemie z przed pierwszej wojny, powrócą na stałe do kraju Sarmatów! Przepowiednia;182,11/sześciowiersz/; Z trzech stron wielki niedźwiedź uderzy na mniejszego brata, Ze wschodu, południa i północy wraz z oddziałami białej Rusi, jego wojska wkroczą na ziemie nędznej i obolałej (chorej) Scytii, Wielki błąd białego dyktatora doprowadzi do utraty na rzecz Polaków, dwóch byłych królewskich nadgranicznych miast Sarmatów, Skutki nieprzemyślanej decyzji będą ostateczne i nieodwracalne! * Na prośbę Galicjan Polacy wejdą za zgodą, Nad Dnieprem na przedpolach Kijowa straszliwa klęska, Uciekającemu niedźwiedziowi zostaną wybite kły i przycięte pazury, Atlantydzi grożą ,Smok i Wyspy się cieszą Przepowiednia;23,67(czterowiersz); W lustrzanej sali haniebny rozejm! Wielki Rus przestraszony siłą;Neptuna i Smoka, odzyska tylko wschód potomków swoich osadników. Południe,Kijów i Krym we władzy nowej okrojonej Scytii.

Tolkien
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:58

Te Oleg czekaj! Ide zrobić se drinka i pisz dalej,to lepsze od władcy pierścieni...

Jerry
niedziela, 16 sierpnia 2020, 10:05

Na litość boską czy to jest jeszcze portal o obronności czytając ten komentarz o przepowiedniach to ręce opadają ludzie co wy tu wypisujecie.

Jarosław
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:10

Ty, tak na serio?

Oleg
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:47

@tolkien, jerry , jaroslaw. Zaczekajcie z opiniami , niedlugi czas zostal

Rhotax
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:47

Fizyka wyklucza możliwość przewidzenia przyszłości . Weż się ogarnij i poucz zamiast żyć w świecie myślenia magiczno-życzeniowego z baśni .

gość
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:59

No i widzisz, Ty tutaj wychodzisz na głupka... a dlaczego ? Bo Fizyka jako nauka nie jest w stanie wyjaśnić Prekognicji dostępnymi metodami badawczymi jak wiele innych zjawisk. Nauka ciągle odkrywa coś nowego i zaskakującego. Poza tym nie przesadzaj tam z alko Kanapowiczu

Extern
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:19

A w jaki to niby sposób fizyka to wyklucza? Nie ma żadnego choćby teoretycznego dowodu na to że jest to nie możliwe.

Ert
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:17

A świstak siedzi....

Oleg
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:06

@rhotax Pozyjemy, zobaczymy. Obserwuj los Lukaszenki na poczatek. Ogarniety jestem w przeciwienstwie jak wodac do ciebie

Batory
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:08

Cichanouska powinna poprosić Polskę, Litwę i USA, aby w wypadku wkroczenia wojsk rosyjskich na Białoruś, z zachodniej strony wkroczyły wojska polskie plus sojusznicy. Powinno się to jasno zakomunikować.

Davienici są niesamowici
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:34

Powtarzam się ale wy naprawdę wymagacie specjalnej troski.

złośliwy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:45

Ale ty też wkroczysz?Na czele?Czy ograniczysz się tylko do szczucia?

Rhotax
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:53

Jestem za . Byłyby jaja ... od nas "elementy " jakiejś brygady co ma akurat sprzęt sprawny i symboliczne siły NATO . Plan bez sensu od razu . Zresztą nie mają jaj politycy baliby się . Lepiej by było przekupić dowódców Białoruskich żeby ogłosili że zapraszają NATO do wspólnej stabilizacji sytuacji w kraju . Na kasę polecą i zapewnienie stanowisk po "ustabilizowaniu" a wtedy to nawet delegacja by starczyła do rozłamu na pół Białorusi . A delegację mamy i pułk reprezentacyjny z najwyższej półki .

Dojadator
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:41

Chyba masz coś z głową! Polska jeszcze nie podniosła się po II wojnie i PRL-u a znowu chcesz wojować? To może sami z Litwinami wkroczymy i pogonimy ruskich do Moskwy? Śmieszne. Politykę tej skali, to mogą prowadzić duże państwa, a my lepiej patrzmy co się u nas dzieje, po nam politycy rozkradają państwo...

No
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:16

Ona niema nic do gadania. Uciekła jak Janukowycz. Już jest po ptakach

Lord Godar
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:12

Nie uciekła tylko ją siłą wywieźli .

Nico
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:32

co ty gadasz za głupoty Janukowycz uciekł ponieważ został odsunięty od władzy przez Radę Najwyższą 22 lutego 2014 a Cichanouska została wywieziona z kraju przez władze, które zagroziły że jej przyjaciołom będą grozić poważne konsekwencje jak "dobrowolnie "nie pozwoli wywieść się z kraju przez władzę.

Funklub krowich placków
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:05

No jeżeli tak nie zakomunikujecie to będzie bardzo przykra sprawa, znowu wyjdzie że pentagon jest bez jaj i boi się Rosji, tak jak było w przypadku Krymu ;) Ale jest też druga możliwość, może w tym pentagonie zdają sobie sprawę, że nie warto zostać odparowanym z powodu Białorusi :) I nie chowajcie się tak tchórzliwie za tą amerykańską brygadą, którą Rosja może zgnieść jak karalucha gdyby doszło do awantury. Ta brygada ma tylko wam przypominać o restytucji mienia bezspadkowego ;)

Olej rustrolla
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:54

Poczekamy cierpliwie, białorusini chcą tego co ukraińcy, sami rozwalą system od środka, terror baćki się kończy.

Funklub krowich placków
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:54

Nic takiego nie zakomunikujecie, choćby z tego powodu że Rosja by was zgniotła jak karaluchy.

Olo1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:08

Poprawnie piszecie karakany ruski iwanie. Nie wiem po co się męczysz. My i tak wiemy kim jesteś ruski iwanie

Funklub krowich placków
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:47

Nic takiego nie zakomunikujecie, bo to oznacza wojnę z Rosją. Możecie tylko pyskować i wymyślać propagandowe sankcje. Tak jak mówiłem - NATO nie posunie się dalej na wschód ani o milimetr. A jak spróbujecie zostaniecie pogonieni jak wszyscy przed wami.

skośnooki Kałmuk,czyli ruski Słowianin
niedziela, 16 sierpnia 2020, 13:07

a to ma iść jakaś sroga zima?

tyu
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:43

Wprowadzanie wojsk na Białoruś przez NATO to jak amputacja ręki po ugryzieniu komara. Taka nieadekwatna i niszcząca odpowiedź przyniosła by tylko więcej bólu i cierpienia dla wszystkich stron. Dajmy Białorusi czas. Tak jak w Polsce w latach 80'tych nie trzeba było desantować wojsk NATO tak i na Białorusi nie trzeba. Niech się Zwiazek Radziecki 2.0 (putinowski Russki Mir) rozpadanie pod własnym ciężarem. Już teraz po raz pierwszy w historii Łukaszenka się skompromitował. Nawet jeżeli utrzyma władze to już będzie to inna władza. Nadwątlona. Kropla drąży kamień.

Iwan
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:42

Znowu chcecie zniknąć z kart historii

Oj tam
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:39

I czym mieli by wejść to raz dwa niestety Łukaszenka ma prawo prosić o interwencję Ciechanouska nie... Czasem lepiej pomyśleć. Gdyby do tego doszło ruscy mieli by pretekst, który chętnie by wykorzystali a Polska jak zwykle by tylko oberwala.

Hanys
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:37

Jak się to mówi - marzenia ściętej majdanowej głowy :)

złośliwy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:47

Ci nasi Ukraincy mają niezłe odloty.

MyPL !!
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:06

Te ruskie niech się już pakują z nadgranicznych terenach , nie będzie zmiłuj !!

Warek
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:52

Przeciw komu ta brygada? chyba przeciw protestujacym i zywemu lancuchowi, ale autor tekstu albo niedokladnie cytuje zrodla, albo je miesza albo zrodla same sie juz zamieszaly w swojej propagandzie. Zeby bylo jasne, nie watpie w potencjal niszczycielski armii bialoruskiej a juz zwlaszcza rosyjskiej, ale nie wiem, jaki sens wojskowy bylby w przerzucaniu brygady aeromobilnej na granice do Grodna czy Brzescia - tak jedno jak i drugie miasto (jego instalacja wojskowe) sa w zasiegu polskiej artylerii w ciagu 2 godzin, i nie trzeba inteligentnej amunicji ani dronow. Czysta polityka Pana Łukaszenki, ktory jednak nie wie, kiedy sie wycofac... a mogl to zrobic w chwale

Kiks
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:05

Potencjał niszczycielski armii białoruskiej? Chyba dopóki kroplówkę mają od ruskich. Łukaszenka i chwała?? Każdy ma idola na swoją miarę.

dim
niedziela, 16 sierpnia 2020, 04:52

Pan prezydent Białorusi wyjaśniał już, że jego syn na jest razie zbyt mały, by mogło nastąpić przekazanie mu władzy.

tyu
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:45

Pewnie chodzi o gest względem Moskwy i za jednym zamachem względem własnych obywateli. Tej pierwszej dale się do zrozumienia że Białoruś sojusznik Moskwy a tym drugim próbuje się wytłumaczyć że problemy są inspirowane z zewnątrz. Jak zwykle przeciwnik gra tu rolę instrumentalną (jako wymówka do własnych słabości).

Iwan
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:37

Drugiego Cudu nad Wisłą nie będzie Polaki, no chyba że za Cud uznacie drugie Słońce nad Warszawą, trzecie Słońce nad Wrocławiem, czwarte Słońce nad Poznaniem itd.

Extern
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:52

To nie był żaden cud tylko po prostu przegraliście dwie wielkie bitwy i musieliście się wycofać. A atomem Iwan nas nie strasz bo dobrze wiesz że decydując się na wejście na Białoruś dokonywalibyśmy tego jedynie pod pełnym parasolem i we współpracy z NATO a nie samodzielnie.

nom
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:49

towarzyszu twoje KGB może tylko bezsilnie grozić i się napinać co jest nawet śmieszne ale biegu historii nie zatrzymacie

Warek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:55

mnogo nowych slonc to wam kiedys zafunduja skosnoocy sasiedzi ze wschodu (zreszta niestety pewnie nie tylko Wam), ktorym sami udostepniacie technologie wojskowe

Andrzej
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:31

2 rakiety balistyczne z głowicami po 250kg tritonanalu.Jedna w Nowogrodzką a druga w zoliborz.Słońc nam żadnych nad miastami polskimi nie trzeba.No chyba żeby nas cofnąć do epoki kamienia łupanego.

niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:17

A mógł być . cud nad Moskwą w 45r.

hmm
niedziela, 16 sierpnia 2020, 05:29

Dorzućcie jeszcze gdańsk i wyświadczycie temu kraju tylko i wyłącznie przysługę. Rządy wielkomiastowej pseudointeligencji trzeba jakos skończyć.

Normalny
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:32

Na razie Iwan to nawet na Ukrainie nie daliscie rady, oderwaliscie jakies kawalki, wczesniej Finowie was przeczolgali... Slonce nad Warszawa i bedziecie zrec onuce, bo nawet KRLD nie bedzie z wami handlowac. O ile te wasze rakiety nie spadna wam na lby rzecz jasna.

Ambreliser Szczur
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:31

Żebyście się nie zdziwili, Iwanie Trollowiczu, żebyście się nie zdziwili...

sursum ad sumum
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:33

Polacy niczego nie muszą robić wasi właśni ludzie was powieszą. Za dziesięciolecia nędzy, szarą rzeczywistość i brak perspektyw. Najpierw baćka potem puten. A my jesteśmy waszą jedyną nadzieją na włączenie do zachodniego świata.

a
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:21

no to i słoneczko kiedyś też wam zaświeci...

Polak
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:53

Ta.Polskie pieczarki i krasnale im zrzucimy

Rah Warsz
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:09

widzę żeś się poprawił i już przynajmniej nick poprawnie piszesz. Pozdrowienia dla Olgino :)

DefBot
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:17

Co tam, szczeble w drabinie eskalacyjnej wam wyj..ło, że już tylko syraszenie atomem wam zostało? Żałosne...

nom
niedziela, 16 sierpnia 2020, 12:46

LOL pewnie trollowi się gotowce pomyliły

Rain Harper
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:05

Ok, śmiechłem

Hanys
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:18

Jak trwoga to do Boga panie Łukaszenka... Kto wie, być może do "Baćki" dotarło w końcu, że "flirtowanie" z zachodem kończy się zadymami na ulicy w najlepszym wypadku, a w najgorszym przypadku szubienicą, rozkradzeniem majatku narodowego i zamianą kraju w kolonię. Trzeba przyznać że (dzisiaj to już można śmiało powiedzieć) bardzo ładnie zachód przyłączył Białoruś do Rosji, prawie tak ładnie jak Krym ;) O tak zwanej "polskiej" polityce wschodniej nie ma co pisać, wiadomo że ona nie jest polska. Gdzie wy teraz sprzedacie te jabłka co szły na Białoruś ?

yaro
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:42

Łukaszenka popełnił błąd i to poważny, wyraził zgodę na bazę lotnictwa FR na swoim terytorium ale pod warunkiem, że będą tam stacjonowały samoloty tylko dwumiejscowe z czego drugim załogantem będzie Białorusin. Dlatego z bazy nic nie wyszło a on bardziej Rosjan obrazić nie mógł. Tak się teraz zastawiam czy w tej całej "Białoruskiej histerii" Rosjanie nie maczali palców.

Warek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 09:03

Hanys, jak dlamnie, to nigdzie nie musimy sprzedawac jablek, skoro w Polsce jablka sa drozsze niz wszelakie cytrusy, etc. Sezon tegoroczny zaczal sie cena 10zl za kg. Nie znam sie na rolnictwie, ale pachnie mi to chciwoscia polskich producentow. Zal tylko bialoruskich dzieci, ze mniej jablek bedzie, ale maja swoje rolnictwo i owoce, wiec glod im nie grozi.

Hektor
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:27

Chłopie to nie chciwość polskich producentów. Oni akurat mało co z tego mają i właściwie ledwo wiążą koniec z końcem To chciwość pośredników. A z tego co mówi szef AGROunii, to wszystkie firmy pośredniczące w obrocie płodami rolnymi w Polsce są w rękach ludzi powiązanych z "partią rolników z Wiejskiej" czyli z PSL-em.

Kiks
niedziela, 16 sierpnia 2020, 08:08

Jabłka szły do ruskich przez Białoruś. I jak kradnie kołchoźnik z kumplami to dobrze, nie? Zresztą co tam jest do ukradzenia. Pociśniesz nam bajeczki o potędze i bogactwach Białorusi?

No
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:20

Bardzo dobry komentarz. Nic dodać, nic ująć. Wojsko na granicy musi być. Wystarczy im już pokojowych studentów z Polski, Litwy Ukrainy itd

tyu
niedziela, 16 sierpnia 2020, 00:54

Zachód gwarantuje lepszą stopę życia przeciętnych obywateli, lepsze zarządzanie, służbę zdrowia czy edukacje. To raczej Białorusini przyjeżdżają do Polski pracować, a nie Polacy na Białoruś. Okres transformacji jest zawsze bolesny, ale na dłuższą metę się opłaca i za przykład można tu podać dowolny kraj byłego bloku wschodniego jak Czechy, Polska czy Litwa. Czy Zachód przyłączył Białoruś do Rosji? Szczerze to nie widzę różnicy, od 30 lat jest ona lojalnym sojusznikiem Rosji, nic tu się nie zmienia. Ani Białoruś nie pała do unii z Rosją (na razie) ani w drugą stronę nie wiadomo czy zmieni orientacje na pro zachodnią. Pożyjemy zobaczymy. Krym przyłączony do Rosji za cenę całej Ukrainy co de facto cofa Rosją do granic z czasów pierwszej Rzeczpospolitej ciężko uznać za sukces Rosji czy klęskę Zachodu. Polska polityka wschodnia ma się dobrze, relacje z sąsiadami są właściwe (np. znaczącej poprawie uległy relacje Polski z Litwą), jak i choćby udało się przyblokować NS2, czy zwiększyć potencjał wojsk USA w Polsce (tu jako kontra na sławetne nadworne straszaki Kremla, czyli przerzucane w te i z powrotem do Kaliningradu byle tylko coś się działo, Iskandery).

Lord Godar
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:47

To nie żaden flirt z zachodem , tylko w końcu Białorusini , Ci normalni ludzie mają już dosyć życia jak w kołchozie za czasów ZSRR . Chcą normalności , a normalność to możliwość decydowania o tym czego się chce , a nie narzucona wola jak w Rosji czy do tej pory na Białorusi . A ty nie strasz ich zachodem , bo to ludzie z charakterem i sami sobie porządek w kraju zrobią . Oby tylko bratnia pomoc ze wschodu nie weszła , bo wtedy na pewno krew się poleje . To nie będzie jak na Krymie ...

a
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:22

u sowietów, tylko metki się zmieni

Tweets Defence24