Reklama

Siły zbrojne

Łotwa otrzymała artyleryjską amunicję z USA

Fot. łotewskie Narodowe Siły Zbrojne/Flickr
Fot. łotewskie Narodowe Siły Zbrojne/Flickr

Łotewskie Narodowe Siły Zbrojne (Latvijas Nacionālie bruņotie spēki) poinformowały o tym, że doszło w ostatnich dniach do przekazania darowizny przez amerykański rząd dla łotewskiego wojska w postaci amunicji do armatohaubic samobieżnych.

W mijającym tygodniu rząd USA przekazał nieodpłatnie amunicję dla AHS M109A5Oe, używanej przez Narodowe Siły Zbrojne. Darowizna została sfinansowana z programu budżetu obronnego USA, w celu wzmocnienia sił odstraszania w krajach bałtyckich.

Darowizna przekazana przez rząd USA poważnie zwiększy możliwości pośredniego wsparcia ogniowego łotewskiej armii i jego gotowość do reagowania na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Dostarczona w tym tygodniu amunicja to kolejny udany projekt realizowany wspólnie przez Łotwę i naszego strategicznego partnera – Stany Zjednoczone.

Artis Pabriks, łotewski minister obrony

Łotewska armia zakupiła 47 pojazdów systemu M109A5Oe od Austrii w 2017 roku, prawdopodobnie było to 35 środków ogniowych, 10 wozów dowodzenia oraz dwa pojazdy do szkolenia kierowców. Pozyskano je za stosunkowo niewielką kwotę 6 mln euro. Łotewskie haubice są używane aktualnie w celach szkoleniowych oraz w ćwiczeniach poligonowych.

Reklama
Reklama

Przyjaźń oczywiście nie mierzy się prezentami ani ich wielkością – chodzi o wsparcie, które przychodzi w odpowiednim momencie od niezawodnego partnera, który wspiera nas od wielu lat. Zgodnie z oceną zdolności operacyjnej otrzymana partia amunicji jest przeznaczona dla jednostek artylerii Narodowych Sił Zbrojnych – pozwoli nam zintensyfikować szkolenie naszych oddziałów artylerii.

gen. broni Leonīds Kalniņš, dowódca łotewskich sił zbrojnych

Samobieżne armatohaubice typu M109A5Oe są gotowe do otwarcia ognia w ciągu minuty od rozkazu strzału, natomiast mogą się wycofać z pozycji strzeleckiej po 30 sekundach od niego. Łotwa jest już trzecim użytkownikiem armatohaubic M109A5Oe, po armii brytyjskiej i armii austriackiej, która w latach 2003-2007 przeprowadziła modernizację do właśnie standardu M109A5Oe, przenosząc niezmodernizowane AHS do rezerwy.

Stany Zjednoczone od ponad 20 lat wspierają Łotwę, poprzez różnego rodzaju pomoc wojskową. Do niej zalicza się dostawę sprzętu, takiego jak urządzenia łączności, gogle noktowizyjne i pojazdy wojskowe, ale także i liczne programy szkoleniowe, oferowane przez amerykański personel wojskowy. Pomoc została zintensyfikowana po rosyjskiej aneksji Krymu i jest finansowana z funduszy na wsparcie obrony Europy (European Deterrence Initiative). W tym konkretnym wypadku, mamy do czynienia z przedsięwzięciem pozwalającym lepiej wykorzystać zwiększenie wydatków na obronę przez Łotwę, bo to było warunkiem pozyskania i utrzymania w służbie haubic.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Nerv

    Bawią mnie stwierdzenia "prawdopodobnie"... Od Amerykanów nic się nie dostaje za darmo. Albo coś kupili albo coś kupują.

    1. Wd40

      Gdzie znalazłeś cennik?

    2. Meska

      Słaba? Chyba mocna skoro Amerykanie twierdzą że nas stać i już nie trzeba nam nic za "darmo" dawać.

    3. Monkey

      @Gts: Takich Łotyszy nie stać dziś, chociaż w dwudziestoleciu międzywojennym posiadali nawet OP (Ronis i Spidola), tak jak Estończycy (Kalev i Lembit). Teraz nie muszą, ponieważ nauczyli się historii. A u nas ta gałąź nauki służy głównie do rozdzierania szat s nie do refleksji, nauki i postępu.

Reklama