Reklama

Geopolityka

Litwa kupuje wyposażenie do zwalczania bezzałogowców

Fot. USMC
Fot. USMC

Litewskie ministerstwo obrony podpisało w ostatnich dniach umowę z rządem USA, na mocy której litewskie siły zbrojne dokonały zakupu wyposażenia służącego do zwalczania bezzałogowych systemów latających.

Ogólna wartość kontraktu to ok. 1,3 mln USD. Kwota transakcji zostanie w całości pokryta przez rząd amerykański z funduszu strategicznego partnerstwa. Zakupione wyposażenie ma zostać dostarczone do jednostek litewskiej armii w połowie przyszłego roku.

Amerykańskie wyposażenie zostanie wykorzystane do zapobiegania bardzo licznym przypadkom naruszania granicy i stref zamkniętych dla lotów, do jakich nagminnie dochodzi na Litwie. Zakupione systemy mają skutecznie zapobiegać działaniu standardowych bezzałogowców dostępnych na rynku cywilnym oraz systemów zmodyfikowanych lub produkowanych dla odbiorców sektora obronnego. Działanie aparatów zakupionych przez litewskie siły zbrojne polega na odcięciu łączności pomiędzy dronem i jego operatorem, dodatkowo blokowane jest działanie systemów nawigacyjnych.

Zakup systemu do zwalczania bezzałogowców to tylko jedna z wielu transakcji pomiędzy Litwą i Stanami Zjednoczonymi, mającymi na celu wzmocnienie możliwości sił zbrojnych Wilna. Obecnie trwają rozmowy na temat kupna 200 pojazdów terenowych JLTV, Litwa kupiła też pociski przeciwlotnicze, pociski przeciwpancerne Javelin, systemy łączności i amunicję. Stany Zjednoczone wsparły finansowo modernizację litewskich poligonów i baz wojskowych, finansują też studia litewskich żołnierzy w amerykańskich szkołach wojskowych.

Na początku kwietnia 2019 r. Litwa i USA podpisały pięcioletni bilateralny plan współpracy obronnej, w ramach którego zdefiniowano najważniejsze obszary współpracy. Są to wspólne ćwiczenia i szkolenie żołnierzy, rozbudowa środków odstraszania, udział w operacjach międzynarodowych i rozbudowa zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (8)

 1. koscik2

  Skoro Litwa kupuje systemy, których działanie "polega na odcięciu łączności pomiędzy dronem i jego operatorem, dodatkowo blokowane jest działanie systemów nawigacyjnych", to ilustracja artykułu zdjęciem wyrzutni SkyWall 100 jest dość mocno chybiona - zasada działania zupełnie inna, produkcji amerykańskiej też on nie jest...

 2. Prawda

  Polska nie kupuje i nie modernizuje sprzętu bo nam pomoga sojusznicy jak ll wojne światową.

 3. kris

  jak kupuje skoro za wszystko płaci rząd USA

 4. Marek1

  Na całe szczęście w Polsce nie są potrzebne takie systemy zwalczania BSL. "Geniusze" z MON mogą więc spać spokojnie, tak samo jak operatorzy tajemniczych dronów latających sobie spokojnie nad ważnymi elementami infrastruktury, portami, koszarami, itp.

 5. lol

  Litwa "kupuje", a rząd USA pokrywa koszt z funduszu strategicznego partnerstwa. Ładne "zakupy", skoro płaci kto inny. Ciekawe czy USA traktuje Polskę podobnie, zważywszy na nasze większe zaangażowanie w Iraku i Afganistanie niż Litwa i reszta Europy.

 6. Marek1

  Już się nawet nie chce pytać o stan posiadania przez WP niekinetycznych śr. zwalczania BSL. Jak zawsze odpowiedz brzmi ... BRAK takowych. Ale za to mamy największą orkiestrę wojskową w Europie !!

 7. M

  Tak to się robi. A my finansujemy wszystko kupując drogo i mało. A jeszcze będziemy haracz płacić za bazy. Brawo my

 8. Gpas

  A u nas defilady

Reklama