Geopolityka

Litwa kupuje wyposażenie do zwalczania bezzałogowców

Fot. USMC
Fot. USMC

Litewskie ministerstwo obrony podpisało w ostatnich dniach umowę z rządem USA, na mocy której litewskie siły zbrojne dokonały zakupu wyposażenia służącego do zwalczania bezzałogowych systemów latających.

Ogólna wartość kontraktu to ok. 1,3 mln USD. Kwota transakcji zostanie w całości pokryta przez rząd amerykański z funduszu strategicznego partnerstwa. Zakupione wyposażenie ma zostać dostarczone do jednostek litewskiej armii w połowie przyszłego roku.

Amerykańskie wyposażenie zostanie wykorzystane do zapobiegania bardzo licznym przypadkom naruszania granicy i stref zamkniętych dla lotów, do jakich nagminnie dochodzi na Litwie. Zakupione systemy mają skutecznie zapobiegać działaniu standardowych bezzałogowców dostępnych na rynku cywilnym oraz systemów zmodyfikowanych lub produkowanych dla odbiorców sektora obronnego. Działanie aparatów zakupionych przez litewskie siły zbrojne polega na odcięciu łączności pomiędzy dronem i jego operatorem, dodatkowo blokowane jest działanie systemów nawigacyjnych.

Zakup systemu do zwalczania bezzałogowców to tylko jedna z wielu transakcji pomiędzy Litwą i Stanami Zjednoczonymi, mającymi na celu wzmocnienie możliwości sił zbrojnych Wilna. Obecnie trwają rozmowy na temat kupna 200 pojazdów terenowych JLTV, Litwa kupiła też pociski przeciwlotnicze, pociski przeciwpancerne Javelin, systemy łączności i amunicję. Stany Zjednoczone wsparły finansowo modernizację litewskich poligonów i baz wojskowych, finansują też studia litewskich żołnierzy w amerykańskich szkołach wojskowych.

Na początku kwietnia 2019 r. Litwa i USA podpisały pięcioletni bilateralny plan współpracy obronnej, w ramach którego zdefiniowano najważniejsze obszary współpracy. Są to wspólne ćwiczenia i szkolenie żołnierzy, rozbudowa środków odstraszania, udział w operacjach międzynarodowych i rozbudowa zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.