Leonardo podaje wyniki za 2020 rok. "Kluczowe zamówienia rządowe"

11 marca 2021, 16:34
Centauro II
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.
Reklama

Koncern Leonardo przedstawił sprawozdanie finansowe za 2020 rok. W ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na kwotę 13,41 mld euro, zysk EBITA 938 mln euro i wynik netto w kwocie 243 mln euro. Wartość nowych zamówień zmniejszyła się o 2,5 proc. w stosunku do 2019 roku i osiągnęła ponad 13,75 mld euro. Jak podkreśla spółka, stosunkowo niski spadek wartości nowo zawieranych kontraktów pomimo kryzysu w sektorze cywilnym możliwy był dzięki zamówieniom rządowym i wojskowym.

Zarząd Leonardo zebrał się 9 marca br. pod przewodnictwem Luciano Carty i przeanalizował oraz jednogłośnie zatwierdził projekt sprawozdania skonsolidowanego Grupy oraz sprawozdania finansowego Leonardo S.p.A. z dnia 31 grudnia 2020 roku. Spółka podkreśla, że w obecnej formule zintegrowany raport ma na celu prezentowanie zarówno wyników finansowych, jak i informacji dotyczących czynników środowiskowych, w zakresie odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego.

Raport pokazuje strategie rozwoju oraz uzyskane wyniki, kierunki badań, zaangażowanie w krajach w których koncern jest obecny, jak i to, jak Leonardo wykorzystuje cały swój kapitał, zarówno finansowy jak i nie-finansowy.

Uporaliśmy się z trudnym otoczeniem panującym w 2020 roku i uzyskaliśmy dobre wyniki, z zamówieniami o wartości 13,8 miliardów euro, przychodami w wysokości 13,4 miliardów euro, zyskiem EBITA w wysokości 938 milionów euro oraz FOCF (wolnymi operacyjnymi przepływami gotówkowymi - red.) w wysokości 40 milionów euro. Nasza prężna działalność w sektorze wojskowym i rządowym ma się dobrze, pozwalając nam uzyskać spodziewane wyniki pomimo wpływu Covid na działalność w sektorze cywilnym. Nasze silne podstawy oraz zasadnicze elementy naszej działalności napawają optymizmem zarówno w perspektywie krótkoterminowej jak i średnioterminowej. 

Alessandro Profumo, CEO Leonardo

Ponadto w raporcie podkreślono wysokość zysków netto w wysokości 243 mln. euro. W 2019 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 13,78 mld euro, więc spadek był stosunkowo niewielki (o 2,7 proc.). 

Włoski koncern podkreśla, że wolumen nowych zamówień również zmniejszył się w stosunkowo niewielkim stopniu, o 2,5 proc. w porównaniu z rokiem 2019 (osiągając wartość 13,75 mld euro). Wynikało to z uzyskania dużych zamówień od krajowych klientów w sektorach wojskowych i rządowych. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku konsorcjum Leonardo i Iveco Defence Vehicles, nazwane Iveco-Oto Melara, podpisało m.in. kontrakt na dostawę dużej partii lekkich czołgów Centauro II. Portfel zamówień wyniósł 35,516 mld euro, co zapewnia utrzymanie produkcji na około 2,5 roku. 

Leonardo założyło również cele na 2021 rok. Do nich koncern zalicza między innymi utrzymanie silnego tempa sprzedaży, w tym realizację nowych zamówień, kontynuację stabilnych wyników finansowych (z przychodami w wysokości 13,8-14,3 mld euro) czy poprawę zysku EBITA (w wysokości 1,075-1,125 mld euro).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Jindo
czwartek, 11 marca 2021, 22:19

Bronię swego i Centauro II by się przydał na wschodzie dla lżejszych i mobilnych jednostek bo na pewno lepszy on niz T-72m

Ggg
piątek, 12 marca 2021, 08:01

Wystarczy rosomak

Jindo
niedziela, 14 marca 2021, 10:15

na co wystarczy Rosomak który jest KTO i nie posiada nic prócz 30mm? Mówisz o tej propo na Wilka na podwoziu Rośka? Centauro wraz z KTO ROsomak mogłyby się uzupełniać. Musimy mieć coś co szybko może udać się w miejsca zagrożenia. Poczytaj sobie jakie wojska rozbudowują Rosjanie i jakie będą zadania tych jednostek.

alkaprim
piątek, 12 marca 2021, 15:07

Ggg-na co wystarczy Rosomak?-z gołą pukawką 30mm ,bez opancerzenia ale za to pływjący?

Gnom
czwartek, 11 marca 2021, 21:36

Za cały komentarz: "Wynikało to z uzyskania dużych zamówień od krajowych klientów w sektorach wojskowych i rządowych", a podobno polski rząd skład zamówienia głównie u wielkiego brata bez żadnych oczekiwań (a tym bardziej ich egzekwowania) wobec wsparcia offsetem lub zamówieniami gospodarki krajowej (polskiej aby było jasna, bo dla wielu polityków, podobno naszych, z kilkoma paszportami już takie jasne to nie jest).

ElChupacabras
piątek, 12 marca 2021, 13:03

Za cały komentarz... "Wynikało to z uzyskania dużych zamówień od krajowych klientów w sektorach wojskowych i rządowych" Siedzibą Leonardo są Włochy. Więc "krajowy" odnosi się do zamówień włoskiej armii. A co ma polski rząd do tego? On zamawiał u wielkiego brata i dalej będzie zamawiał. Nie patrząc w przyszłość.

Cyber Will
piątek, 12 marca 2021, 11:52

Polskie firmy nie produkują samolotów 5. generacji ani też innych mysliwców. Podobnie jest z wieloma innymi typami uzbrojenia. Fakt że kupujemy na ogół u "wielkiego brata" a nie w Rosji czy Ch.R.L. W każdym razie rząd polski kupuje polski sprzęt o ile jest dostępny. Być może tempo jest niezadawalające ale to jest nadrabianie zaległosci z 30-40 lat a dodatkowo kryzys i kosztowne tarcze osłonowe dla gospodarki.

rozczochrany
czwartek, 11 marca 2021, 18:47

Ciekawe czy należąca do koncernu Leonardo fabryka śmigłowców w Świdniku wykazała jakieś zyski, a co za tym idzie, czy zapłaciła podatek CIT do polskiego budżetu. To by było najciekawsze z punktu widzenia polskiego czytelnika.

kibic
czwartek, 11 marca 2021, 22:41

Jak firma potrafi radzić sobie z zaawansowaną produkcją wojskową, to pewnie z takimi problemami jak podatki też sobie "poradzila".

Monkey
czwartek, 11 marca 2021, 22:01

@rozchochrany: Zgadzam się z twoją opinią, to istotnie ciekawa sprawa.

mc.
piątek, 12 marca 2021, 10:20

Nie znam szczegół ich księgowości, ale "taki numer" można to zrobić bardzo prosto: Świdnik sprzedaje swoje produkty do niezależnego podmiotu, który ma swoją siedzibę w "Luksemburgu". A ten sprzedaje "centrali" we Włoszech. Włochy sprzedają po kosztach do ostatecznego odbiorcy. Podatku nie ma w Polsce (także VAT-u bo jest jego zwrot przy sprzedaży eksportowej), ani we Włoszech. Jest w "Luksemburgu". Uzasadnienie dla "Firmy" dlaczego jest pośrednik ? Bo tam jest firma kredytująca zakład (bank), i wymogiem tegoż banku jest sprzedaż do firmy w "Luksemburgu". Oczywiście hasło "Luksemburg" jest umowne.

Tweets Defence24