Reklama

Legislacja

Grodzki: Przekażemy Sejmowi ustawę o obronie Ojczyzny bez zmian, mimo zastrzeżeń

Autor. Senat RP/Flickr

Mamy wiele zastrzeżeń do ustawy o obronie ojczyzny, ale kierując się priorytetem bezpieczeństwa ojczyzny i wymogami chwili, decydujemy się przekazać ją Sejmowi bez poprawek więc w piątek będzie mogła być podpisywana przez prezydenta - oświadczył w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Reklama

Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Reklama

W czwartek przed południem Senat wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady. Senatorowie zajęli się ustawą o obronie ojczyzny, której głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Senacka komisja obrony, która rozpatrywała ustawę w środę, nie zaproponowała do niej żadnych poprawek.

Marszałek Grodzki podczas briefingu przed rozpoczęciem obrad Senatu, w którym uczestniczyli też liderzy senackiej demokratycznej większości poinformował, że mają oni „dziesiątki, jak nie setki zastrzeżeń do tej ustawy".

Reklama

Czytaj też

"Ona bezwzględnie będzie wymagała poprawiania. Natomiast kierując się priorytetem bezpieczeństwa ojczyzny i wymogami chwili, gdzie wojna jest u bram, podjęliśmy wspólnie decyzję, że zdecydujemy się tę ustawę przekazać Sejmowi bez poprawek, co oznacza, że będzie mogła jutro już być podpisywana przez pana prezydenta (Andrzeja Dudę)" - oświadczył.

Marszałek Grodzki wyraził też nadzieję, że "deklaracje rządu, że po uchwaleniu tej ustawy i jej uruchomieniu, będzie ona w sposób ciągły poprawiana, nie będą pustymi słowami". "Jeżeli by tak się miało zdarzyć, w co wierzę, że nie nastąpi, Senat znajdzie metodę, aby tę sprawę oczywiście poprawić" - zapewnił.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. rozbawiony

    Skoro ustawa jest napisana na kolanie to bezwzględnie wymaga poprawek bo prowizorki jak wejdą w życie są ciężkie do zmiany . A spieszyć to trzeba się było po 2014/ w poszukiwaniu straconego czasu / , teraz już nie ma znaczenia czy ustawa będzie o trzy tygodnie pózniej uchwalona , ważne by nie była bublem .

  2. ito

    Jeśli mają zastrzeżenia to właśnie sprzeniewierzyli się swojemu mandatowi i obowiązkom nałożonym przez wyborców- i jest to kolejny argument za zbędnością senatu. Znając jakość stanowionego przez PiS na kolanie prawa ustawa ta ma szanse wprowadzić chaos i bezprawie (bo nie ma podstaw wierzyć, że jest lepsza choćby od "polskiego ładu"). "Polski ład" już okazał się katastrofą organizacyjną, jeśli ta ustawa zadziała podobnie obronności Polski to zdecydowanie nie pomoże.

  3. asd

    Jasne, że są zastrzeżenia! Brak zwyczajowej koperty...:D

Reklama