Reklama

Siły zbrojne

Ławrow: lotnictwo rosyjskie i syryjskie wspólnie atakują IS

J. Kerry i S. Ławrow/fot. www.state.gov
J. Kerry i S. Ławrow/fot. www.state.gov

Rosyjskie lotnictwo w Syrii atakuje jedynie cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas szczytu APEC w Limie. Tam spotkał się również z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Ławrow powiedział dziennikarzom w stolicy Peru, Limie, gdzie przybył na szczyt państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), że lotnictwo rosyjskie i syryjskie dokonuje wspólnych operacji, które mają zapobiec przedostawaniu się bojowników IS z Iraku do Syrii.

Dodał, że dżihadyści uciekają przed ofensywą wojsk irackich na Mosul i usiłują przedostać się do sąsiedniej Syrii.

Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiadał się po prywatnym spotkaniu w Limie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Kerry powiedział po spotkaniu, że rozmawiano o "każdym aspekcie" sytuacji w syryjskim mieście Aleppo.

Aleppo, którego wschodnia część jest opanowana przez ugrupowania rebeliantów, jest od wielu tygodni atakowne przez rosyjskie i syryjskie lotnictwo. W ostatnich dniach naloty nasiliły się i przybrały charakter ofensywy. Doprowadziło to do katastrofy humanitarnej i hekatomby mieszkańców miasta. 

Według organizacji humanitarnych tylko w czwartek w nalotach zginęło ponad 20 mieszkańców Aleppo.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama