Reklama

Siły zbrojne

„Kuzniecow”: Dwa miesiące na morzu, trzy lata w remoncie

Rosjanie poinformowali, że ich jedyny lotniskowiec „Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Kuzniecow” został skierowany do stoczni Zwiezdoczka, gdzie w ciągu najbliższych trzech lat ma przejść remont i modernizację.

Wiadomość przekazana przez władze rosyjskie oznacza, że do 2020 roku siły morskie Rosji nie będą mogły liczyć na wsparcie własnej, pokładowej grupy lotniczej. Rosjanie nie poinformowali, co zostanie objęte remontem, a co pracami modernizacyjnymi. Na razie wiadomo tylko, że w ciągu kilku miesięcy ma zostać opracowany wykaz prac remontowych, a wtedy znane będą również koszty całego przedsięwzięcia.

Mogą być one ogromne, ponieważ z „Kuzniecowem” od samego początku były duże problemy techniczne. Świadczyć o tym może chociażby okres pomiędzy rozpoczęciem budowy (1 września 1982 r.), wodowaniem (4 grudnia 1985 r.), a przekazaniem lotniskowca flocie (20 stycznia 1991 r.).

Później „Kuzniecow” przechodził remont w latach 1996-1998, remont średni w latach 2001 – 2004 i siedmiomiesięczny remont w 2009 r. za każdym razem jednak bez modernizacji. W międzyczasie były przeprowadzone również doraźne naprawy, które czasowo spowodowały, że tak naprawdę jedyny rosyjski lotniskowiec był dłużej w rezerwie niż w linii.

Jeżeli chodzi o najnowszy remont to przypuszcza się, że w pierwszej kolejności Rosjanie będą musieli wymienić system napędowy (turboparowy). Według wstępnej oceny konieczne jest wymiana czterech z ośmiu kotłów parowych KWG-4, a cztery pozostałe trzeba będzie naprawić. System napędowy nie może być bowiem tak zawodny jak do tej pory. O skomplikowaniu całego przedsięwzięcia może świadczyć chociażby fakt, ze mamy tu do czynienia z jednostką pływającą o wyporności 61390 ton i długości 306,45 m.

Chcąc zmodernizować okręt Rosjanie będą musieli wymienić większość systemów elektronicznych – fot. mil.ru

Ale problemy są również z systemami bojowymi – w tym przede wszystkim z szeroko pojętą „elektroniką”. Rosjanie od dawna nie „chwalili” się np. strzelaniem rakietowym przeprowadzonym z wykorzystaniem pokładowego uzbrojenia ofensywnego jakim jest dwanaście wyrzutni rakiet przeciwokrętowych dalekiego zasięgu systemu P-700 „Granit”. Coraz więcej informacji wskazuje, że system ten jest po prostu niesprawny i Rosjanie będą musieli go po prostu zastąpić (np. systemem „Kalibr” tak jak planuje się zrobić na atomowych okrętach podwodnych projektu 949A „Antiej”).

Kompletnym fiaskiem zakończyła się próba zrobienia z Kuzniecowa odpowiednika amerykańskich okrętów AEGIS. Miał to zapewnić kompleks radiolokacyjny Mars-Pasat, oparty o cztery anteny ścianowe rozmieszczone na stałe w ścianach nadbudówek. System ten jest prawdopodobnie całkowicie niesprawny i co więcej, jako rozwiązanie unikalne, nie był on później rozwijany. Rosjanie będą, go więc musieli praktycznie całkowicie wymienić (chociaż nie wiadomo na co), albo po prostu zastąpić nowym radarem trójwspółrzędnym umieszczonym na maszcie.

Te wszystkie problemy oraz koszty ich likwidacji mogą doprowadzić do decyzji, że „Kuzniecow” już nigdy nie wróci do linii i po cichu zostanie wycofany.

Reklama

Komentarze (21)

 1. omatko

  "...konieczne jest wymiana czterech z ośmiu kotłów parowych..." to parowiec? A zeppeliny o komin się nie zaczepiały?

 2. Wojtek

  Na 99% to już trup. Rosji już nie stać na takie wydatki tym bardziej, że jego faktyczna użyteczność jest żadna. Rosja to mocarstwo lądowe a nie morskie. W dodatku zdychające.

 3. tadek

  KUZNIECOW idzie na złom a nie do żadnego remontu..ten remont to tylko taka propagandowa wrzuta pod swoich głupawych i łykających wszystko obywateli..tyle w temacie, i proszę już więcej tym głowy nie zawracać..

  1. Podpułkownik Wareda

   tadek! " ... ten remont [Kuzniecowa], to tylko taka propagandowa wrzuta - POD SWOICH GŁUPAWYCH I ŁYKAJĄCYCH WSZYSTKO OBYWATELI (podkreśl. moje) ... ". Panie Tadek! No cóż, jeżeli rzeczywiście jest tak w Federacji Rosyjskiej, jak we wnioskach z przeprowadzonej przez Pana profesjonalnej analizie obecnego stanu floty rosyjskiej i Pan przedstawia w swoim przemyślanym komentarzu, to należy tym ludziom szczerze współczuć. Domyślam się, że społeczeństwa pozostałych krajów świata, mogą publicznie ogłaszać wprost, wszem i wobec, że u nich jest autentyczna idylla i radość mas! I wszystkie konstytucyjne swobody obywatelskie oraz zasady państwa prawa i ustroju demokratycznego, są w ich państwach - autentycznie dopieszczane przez elity rządzące. Panie Tadek! Od razu widać, że Pan ma głowę - nie od parady! Jestem pod wrażeniem.

  2. EdwardTeach

   Jego blizniak tez mial isc na zlom a skonczyl w Chinach, dokonczony,uzbrojony i w sluzbie. Poprawia naped, przezbroja w Kalibry i jeszcze z 20 lat bedzie skutecznym straszakiem, a w miedzyczasie kto wie co wyjdzie z rosyjskich stoczni.

 4. Sarmat

  Dziwię się Rosjanom. Nie żal im kasy na remontowanie tej starej łajby? Chociaż może tak być, że w końcu uznają że kolejny remont jest po prostu nieopłacalny i okręt kupią Chińczycy, oni kasę mają... Moim zdaniem te same zadania co realizował Kuzniecow w Syrii mógłby realizować okręt podwodny z "kalibrami". Rejs Kuzniecowa to była tylko pokazówka, nic więcej.

  1. EdwardTeach

   Ja to widze bardziej jako badania poligonowe, co trzeba modernizowac i co da sie zmodernizowac.Teraz beda go latac w oparciu o doswiadczenia z Syrii a moze nawet poskladaja cos nowego.Dajmy im troche czasu.....Nasz Gawron ile to juz w stoczni....a przepraszam teraz to Slazak

 5. EdwardTeach

  Wyslali go do Syrii by sprawdzic co musza zmodernizowac, takie nazwijmy to badania poligonowe. Teraz go odswieza, a kto wie moze w oparciu o zdobyte doswiadczenia poskladaja cos nowego. Nasz MSBS przechodzi badania juz x lat a wy sie smiejecie ze oni chca okret w 3 lata zmodernizowac, a ile u nas Gawrona/ Slazaka juz skladaja i zlozyc nie moga?

 6. Willgraf

  biorąc pod uwagę Polskie terminy prac w stoczniach..to remont lotniskowca i modernizacja w trzy lata to bardzo błyskawiczna modernizacja i zaplanowanym czasie na poziomie światowym,oby reszta świata miała takie dobre terminy

  1. Smuteczek

   Nie znaczy to jeszcze ze w zakładanym terminie sie wyrobia biorac pod uwage historie problemow z tym lotniskowcem.

 7. janusz 94

  Kuzniecow - był wysłany propagandowo jak i sprawdzająco jak można z krążownika zrobić coś na miarę XXI wieku . Czy cel osiągnięto - dowiemy się za jakiś czas ( rok lub dwa ) . Obecnie Kużniecow oparty o technologię amalogową - której nawet USA nie są w stanie zakłócić lub wejść na ich system . USA - nie używa już analoga - tylko cyfrowe oprogramowanie , podatne na różnego rodzaje złamanie ? Logiką wydaje się iż Kuzniecow miał wyznaczone dwa lub trzy cele - na ile się sprawdzi koncepcja dowódcy naczelnych wojsk Rosji - OKAŻE się za jakiś czas i należy się z tym liczyć ? My w swojej filozofii nawet nie mamy porządnego uzbrojenia naszego wojska do obrony naszego wybrzeża . No cóż jesteśmy bez silni w sytuacji tak błahego tematu jak - KUZNIECOW .

 8. yaro

  Rosjanom opłaca się zmodernizować Kuźniecowa i zrobić z niego okręt szkoleniowo-doświadczalny i zapewnie tak się stanie. Najlepszą decyzją byłoby podjęcie budowy typowego lotniskowca.

  1. Polanski

   40 lat doświadczeń nie wystarczy?

  2. Kim

   No po co nowy, to Kuzniecow jednak jest problemowy, myślałem, że wg towarzyszy to problemy mają tylko Amerykanie z tymi swoimi F35.

  3. Davien

   Akurat nic by im z tego nie przyszło, chyba że w swoim nowym lotniskowcu chca powtórzyc podstawowe błędy Kuzniecowa, jak np. brak katapult i dostosowanych do rampy maszyn pokładowych

 9. Lis

  Ten okręt to jakaś porażka. :D HAhahahahah

 10. Zan

  I to nazywa sie rosyjska mysl techniczna! Rosyjska duma ktora wiecej czasu spedza na remontach niz na morzu.

  1. Ban

   Coś jak najnowsza myśl techniki Zumwalt

 11. Inż

  Co do niesprawności systemu odpowiednika AEGIS radzłbym autorowi zajrzeć na rosyjskie fora gdzie są zamieszczone zdjęcia z wyprawy Kuźniecowa do Syrii a zdjęcia te i filmiki przedstawiają coś zgoła innego (że ten system jest sprawny). Lepiej z dystansem traktować dezinfomację Rosjan.

  1. King

   Z jakim dystansem traktujesz te filmiki? Lepiej z wiekszym.

 12. tak tylko pytam...

  Na zdjęciu, tak jak by trochę mniej dymił. Czyżby zmienili gatunek węgla?

  1. Logik007

   Nie po prostu stoi na biegu jałowym i czeka na holownik :). A mniej dymi bo tylko grilla w kuchni załączyli.

  2. ccc

   Mają antracyt z Donbasu który wywożą białymi Kamazami !

 13. rafał_44

  A może napiszecie jak to ich wozy sobie jeżdżą przez Cieśninę Beringa na Alaskę i bez wiz jeżdżą tam i z powrotem ( filmików na youtubie jest mnóstwo ) . Im naprawdę nie jest potrzebny lotniskowiec .

 14. maxx

  Lotniskowiec jest potrzebny państwom które naprawdę prowadzą politykę światowego zastraszania i imperializmu aby wszystkich trzymać za mordę... Lotniskowce przecież nie służą do obrony tylko do "zamordyzmu" Kto ma ich zdecydowanie najwięcej na świecie, tego polityka służy przecież " do umacniania światowego porządku i utrwalania pokoju wg swoich narzuconych zasad"...

  1. BUBA

   To jest krążownik lotniskowy, a nie lotniskowiec. Jego bronią są zarówno samoloty jak i pociski granit z głowicami jądrowymi jak będzie taka potrzeba. Jak nawet wszystkie samoloty spadną do morza przy lądowaniu nadal jest w stanie walczyć na dalekim dystansie za pomocą granitów. Nadal jest pełnowartościowy bojowo, niemniej system uzbrojenia woda woda musi zostać wzbogacony o nowe środki rażenia i warto zabudować na nim Kalibry oraz odpowiednik systemu S-400 lub S-500 w wersji morskiej. Tak więc niezbędna jest modernizacja uzbrojenia.

 15. szkodapisac

  Jak już nie ma o czym pisać albo nie można pisać o kolejnym nowym sprzęcie rosyjskiej armii to zawsze pozostaje dyżurny Kuzniecow i można się pośmiać. Jak się troszkę poszuka to znajdzie się filmik z wnętrza nowego Berieva A50U i konsoli operatorów systemów - ktore nie odstają od zachodnich. Pobożne życzenia o braku sieciocentrycznośći należy włożyć między bajki; jak pokazują sprzęt który używają w Syrii to też możliwości NATO wyglądają blado, jak w ciagu miesiaca Rosjanie z lotniska na pustyni wykonali ponad 9 TYS!! lotów; to też strach pisać, - jak zmodernizoują Akule i wyposażą je w Kalibry - to będą mieć pod wodą ok 2 TYS pociskow manewrujących - też nie ma oczym pisać? I to oni mają być w kryzysie ? Nowe warszawianki, nowe Su -34 / 17 w tym roku/ Su - 30/35 ; S400, BukM3; Śmigłowce bojowe Ka52 ; Mi35. Do tego technologicznie robią krok do przodu na niespotykaną skalę - właśnie Rosatom rozpoczął i produkcję nowego typu paliwa jadrowego do reaktorów w których nie będzie odpadów radioaktywnych - dla myślących łatwo zrozumieć co to oznacza dla przyszłości energetyki. Ale można się ekscytować nowym I-phonem jako jakąś niespotykaną technologią. O nowym bezszumnym rezonansie magnetycznym, który przechodzi próby, oświetleniu opartym na laserze , które można stoswać pod wodą i w niebezpiecznych miejscach, - ale za chwilę zaczniecie opowiadać swoje stałe bajki o zacofaniu Rosji.

  1. olo

   No dobra, a co z tego ma zwykły Rosjanin? Oprócz dumy oczywiście...

  2. yolo

   narazie to tam wiekszosc rzeczy na korbke i pokretlo jak na zdjeciu.

  3. yaro

   jest tu paru takich co aż im brody drżą żeby pośmiać się z ruskich. Kilka dni temu był artykuł na biznesowych stronach gazety o wynikach gospodarki rosyjskiej podanych przez główny bank. Otóż okazało się, że Rosjanie w jakimś celu (nie wiem w jakim) tak podawali dane by nie wykazywać wzrostu gospodarczego i by udawać, że sankcje działają. Obecne dane mówią jasno, że kryzys w Rosji skończył się już pod koniec 2015 roku. W 2016 roku Rosja zakupiła 200 ton złota i kupuje go coraz więcej. To u nas są tylko tacy zaklinacze rzeczywistości co by bardzo chcieli by było inaczej a tu tak nie ma. Dolar miał być i po 200 rubli i tez się nie spełniło a obecnie dolar to 59 rubli czyli wszystko wróciło do normy, ale bajki też się czyta :-)

 16. Urko

  Ciekawostka z tym przezbrajaniem z "Granitów", bo np. krążowniki klasy "Kirow" mają podobno dostać "Onyksy". Więc wcale nie tak ostatnio rozreklamowane "Kalibry". Tylko pewnie zaraz ktoś napisze, że Onyksy i Kalibry są wymienne...

 17. Eryk

  Fotka tego wnętrza to wygląda jak duża baza transportowo- towarowej z lat '80 . Ci sołdaty to medale za odwaga powinni dostać , że weszli na jego pokład !

  1. gru

   Dostali. Zasluzenie moim zdaniem. Dokonali cudu ze ten zlom doplynal do Syrii i jeszcze tylko dwa mysliwce im spadly.

 18. bender

  Ze wzgledow komicznych uwielbiam ten okret i zapalczywosc z jaka piewcy rosyjskiej techniki udowadniali jego niesamowite wlasciwosci i mozliwosc dokopania amerykanskiej CSG :-D

 19. olo

  Na szrot z tym złomem. O przepraszam Rosja nie ma $$ na nowe.

  1. kamil

   Polska bogata, pożyczy

 20. Kmicic

  Pewnie wtryski paliwa wysiadly bo to diesel :) albo filtr DPF.. A na powaznie - ruskaja technologaja

 21. Velasco

  Te konsole na zdjeciu to juz zabytki ale to na czym siedza operatorzy - fotele z motywem kwiatowym to juz zupelny odlot.. To juz nawet czerwone wozy strazackie lepiej do pokladu pasowaly

Reklama