Reklama

Wojna na Ukrainie

Co najmniej 10 pocisków hipersonicznych uderzyło w Ukrainie

fot. kremlin.ru
fot. kremlin.ru

Od początku swojej agresji na Ukrainę Rosja użyła „prawdopodobnie między 10 a 12” pocisków hipersonicznych - przekazał wysoki urzędnik Pentagonu. Jednocześnie nie potwierdził podawanych wcześniej przez stronę ukraińską informacji o użyciu takiej broni w poniedziałek w ataku na Odessę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rosja informowała w połowie marca o wystrzeleniu na cele w Ukrainie rakiet hipersonicznych Kindżał. Było to pierwsze użycie tego rodzaju broni w warunkach bojowych. USA potwierdziły później, że Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków tego typu uzbrojeniem.

"Oczywiście widzieliśmy jak Rosjanie używali broni hipersonicznej w przeszłości i uderzali nią w budynki, ale nic nie wskazuje na to, by ten rodzaj uzbrojenia został użyty w Odessie" - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

Reklama

Czytaj też

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe przekazało w poniedziałek, że Rosjanie wystrzelili trzy rakiety Kindżał na cele w Odessie, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury.

Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością ponad pięć razy większą niż prędkość dźwięku i są trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej. Oprócz Rosji broń hipersoniczną rozwijają USA, Chiny i Korea Północna.

Czytaj też

Rząd amerykański w oficjalnych przekazach bagatelizował użycie przez Rosję na Ukrainie pocisków Kindżał, zaznaczając, że jest to tylko odpalana z samolotów wersja rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Iskander - przypomina stacja CNN.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Chyżwar

  @Gnom Skuteczność rosyjskich jest "porażająca" i dlatego "wybitnie wpłynie" na wynik tej wojny. Zanim były sankcje nie mogli produkować tego w większych ilościach. Teraz to już kaplica. Widziałeś ich elektronikę? Tam są wzmacniacze operacyjne z tantalakami. Owszem, to stabilne kondensatory, ale za pomocą czegoś takiego można dziś robić minutniki do jajek. Choć z drugiej strony pancerzy ceramicznych nie mieli. Teraz pewnie mają, bo "szczodre" Niemiaszki opyliły im "cywilną technologię" służącą do masowej produkcji tego, co potrzeba do produkcji militarnej. .

  1. Valdore

   @Chyżwar ilemozna... ale ok sam pan chciał: Rosjanie pancerze ceramiczne mieli juz dawno ale swojej własnek konstrukcji. Pancerzy ala Chobcham/Burlington nie maja do tej pory a Niemcy jej im sprzedać nie mogli bo to nie ich technologia.

 2. Gnom

  Miejmy nadzieję, że to już wszystkie wyprodukowane Kondżały i nowych z powodu sankcji nie będzie.

 3. Esteban

  Atakowanie obiektów cywilnych tak wyrafinowaną ( ponoć) bronią może świadczyć jedynie o indolencji (spory eufemizm) rosjan.. Ta wojna pokazała jednak, że rozum to deficytowy u rosjan towar

Reklama