Reklama

Geopolityka

Korea Północna odpaliła rakiety balistyczne. Odwet za THAAD

Fot. Edward N. Johnson, US Army/Wikimedia, Domena Publiczna
Fot. Edward N. Johnson, US Army/Wikimedia, Domena Publiczna

Korea Północna demonstracyjnie odpaliła trzy rakiety balistyczne, co według wielu południowokoreańskich specjalistów miało być odpowiedzią na plany rozmieszczenia przez Amerykanów w Korei Północnej systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego THAAD.

Władze w Pyongyang zdecydowały się na odpalenie w kierunku Morza Wschodniego trzech rakiet balistycznych: dwóch typu Scud, które po przeleceniu 500-600 km spadły do Morza Wschodniego i jednej typu Rodong o zasięgu ponad 1300 km, której miejsca upadku nie określono. Rakieta ta zniknęła bowiem wcześniej z ekranów radarów i przypuszcza się m.in. że Północna Korea mogła włączyć samolikwidator w powietrzu.

Według szefa sztabów połączonych USA wyrzutnie znajdowały się w prowincji North Hwanghae niedaleko miejscowości Hwangju.

Testy rakiet balistycznych są prawdopodobnie reakcją na informację ujawnioną przez Amerykanów o rozmieszczeniu systemu THAAD na wyspie Guam i na decyzję o rozlokowaniu takiego systemu do 2017 r. w obwodzie Seongju w prowincji North Gyeongsang w Korei Południowej. Władze południowokoreańskie uznały oczywiście wystrzelenie rakiet za kolejną prowokację Pyongyangu.

Czytaj więcej: Amerykański THAAD w Korei Południowej. Ochrona przed zagrożeniem nuklearnym

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. bari_bal

    No cóż na wyspie Guam już jest od 2013....

Reklama