Siły zbrojne

Koniec z "przymusową dietą" dla pilotów F-35

fot. USAF
fot. USAF

Amerykanie poinformowali, że jeszcze w kwietniu mogą zostać zniesione ostre wymagania co do maksymalnej wagi pilotów samolotów F-35, związane z funkcjonowaniem systemu katapultowania.

Ograniczenia co do wagi pilotów zostały wprowadzone w 2015 r. Badania wykazały bowiem, że podczas katapultowania może dojść do poważnego lub śmiertelnego uszkodzenia szyi, jeżeli będzie ona przekraczała 75 kg (165 funtów). Dlatego opracowano nowy fotel U16 oraz hełm. Ich testy mają się zakończyć w kwietniu br.

Fotel został zbudowany przez brytyjską firmę Martin-Baker z Uxbridge dla wszystkich trzech wersji myśliwca F-35: „A”, „B” i „C”. Badania mechaniczne, które mają pozwolić na zmianę zasad obowiązujących w odniesieniu do wagi pilotów będą przeprowadzone w marcu br. Późniejsze testy mają również dotyczyć środowiska elektromagnetycznego, by zapobiec ewentualnemu, niezamierzonemu uruchomienia katapulty.

Wcześniej informowano, że zniesienie ograniczeń będzie możliwe dopiero od 2018 roku. Istnieje jednak potencjalne ryzyko, że badania nowego fotela się nie powiodą. Wtedy trzeba będzie opracować nowe rozwiązanie, a to może zwiększyć koszt całego programu F-35.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.