Reklama

Polityka obronna

Konflikt na linii MON – SKW, co dalej po dymisji generała Janusza Noska?

Ministerstwo Obrony Narodowej fot. M Dura
Ministerstwo Obrony Narodowej fot. M Dura

Sprawa dymisji gen. Janusza Noska każe postawić kilka pytań. Przede wszystkim oficjalna wersja powodów dymisji pozostaje dość niedorzeczna, zważywszy na inne towarzyszące jej okoliczności. Ba, można wręcz odnieść wrażenie (patrząc z komunikacyjnego punktu widzenia), że Minister Tomasz Siemoniak dość panicznie poszukiwał pretekstu, który pozwoliłby mu na pozbycie się niewygodnego generała Janusza Noska. Dlaczego niewygodnego? 

Od dłuższego czasu już można usłyszeć, przeczytać o powiedzmy niskiej odporności gen. Skrzypczaka na szereg pokus, jakimi kusi współczesny świat. Ich zbiór jest bardzo różnorodny, ale jednym z jego elementów są co najmniej wątpliwe relacje ministra Skrzypczaka z wybranymi przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Można także wskazać cały szereg kontrowersyjnych zachowań ministra, które mogły sprawiać wrażenie próby wpływania na proces decyzyjny. Brednie, spekulacje? A jednak – w kwietniu 2013 roku SKW złożyła stosowne zawiadomienia do prokuratury. I tu dotykamy sedna. Otóż gdyby nie zatrważająca opieszałość połączona z brakiem decyzyjności prokuratury, pewnie nie doszłoby do tak nieprzyjemnej eskalacji zdarzeń. Tymczasem prokuratura nie potrafiła przez blisko 5 miesięcy nie tylko ocenić materiału znajdującego się w zawiadomieniach, ale także wskazać prokuratury właściwej dla zbadania sprawy. Spór trwał o to, czy śledztwo ma prowadzić prokuratura wojskowa czy może cywilna...

To jednak zaledwie jedna strona medalu. Druga kwestia, to sprawa odmowy wydania przez SKW poświadczenia uprawniającego do pracy na dokumentach o klauzuli „ściśle tajne”. Generał Waldemar Skrzypczak złożył stosowną ankietę, jednak służba z jakichś przyczyn uznała, że generał nie daje 100 procentowej gwarancji zachowania owej tajemnicy. Brzmi enigmatycznie? Co to znaczy – odmówiła z jakichś przyczyn? 

Odmowa następuje zazwyczaj w sytuacji, kiedy osoba ubiegająca się o wydanie poświadczenia mija się z prawdą lub po prostu przemilcza pewne istotne fakty  w wypełnianej przez siebie ankiecie. Należy dodać, że dokument ten jest bardzo szczegółowy, chwilami dotyka bardzo intymnych i bardzo prywatnych kwestii. Oczywiście im wyższa klauzula tym bardziej szczegółowe i trudne pytania. W zasadzie ankieta dotyka wszystkich sfer życia. Przy czym, co najważniejsze – nie jest oceniana moralność czy uczciwość osoby ubiegającej się, ale stopień szczerości i prawdomówność. Innymi słowy chodzi o wyeliminowanie elementów, które mogą przyczynić się albo do szantażowania osoby ubiegającej się o wydanie poświadczenia w przyszłości albo do wywierania innej presji na taką osobę, co automatycznie prowadzi do obniżenia stopnia gwarancji zachowania określonej wiedzy w tajemnicy. W przypadku ministra Skrzypczaka doszło właśnie do takiej sytuacji, w której SKW odmówiło wydania poświadczenia. Odmowa ta spowodowała jednak automatyczne wszczęcie postępowania kontrolnego wobec innych posiadanych przez pana generała dopuszczeń. I tak, jak należało oczekiwać, co podpowiadała znajomość procedury a nie chciejstwo Szefa SKW, w konsekwencji owego postępowania kontrolnego generał Waldemar Skrzypczak został pozbawiony pozostałych dopuszczeń (tajne, poufne, zastrzeżone). Nie zgadzając się z tak surową opinią SKW, generał wystąpił z odwołaniem w tej sprawie do Premiera Donald a Tuska, stawiając tym samym szefa rządu w arcy niezręcznej sytuacji. Bo czy biorąc pod uwagę, z jednej strony ocenę SKW, a z drugiej fakt wszczęcia przez prokuraturę śledztwa w kierunku przyjęcia korzyści majątkowej przez urzędnika państwowego, premierowi nie zadrży ręka? Czy premier stanie się gwarantem ministra Skrzypczaka? Bardzo ryzykowny ruch, ale oczywiście możliwy. Na razie stan spraw jest taki, że generał ma co najmniej utrudnione możliwości wykonywania obowiązków służbowych (bez dopuszczeń).

Analizując tę dość złożoną sytuację nasuwa się jednak pytanie o zachowanie stosownych proporcji, a w zasadzie ich brak. Otóż najwyraźniej minister Tomasz Siemoniak akceptuje jednak podwójne standardy. Decyzja o zdymisjonowaniu Noska i jednoczesnym pozostawieniu Skrzypczaka na zajmowanym stanowisku jest co najmniej zastanawiająca, choć rzecz jasna minister ma pełne prawo dowolnego dobierania współpracowników. Jeżeli jednak jakiekolwiek zarzuty się potwierdzą, znajdzie się w bardzo trudnym położeniu.  

Jednocześnie minister w krótkim czasie pozbywa się podstawowego „źródła problemów” jakim jest generał Nosek. Mało tego, przewodnicząca sejmowej komisji ds. służb – Elżbieta Radziszewska (PO) uznaje, że w trakcie procesu opiniowania wniosku o odwołanie gen. Noska nie ma potrzeby aby odchodzący szef służby udzielił komisji stosownych wyjaśnień. W tym kontekście propozycja zaproszenia Janusza Noska w terminie późniejszym sprawia wrażenie próby rozmycia sprawy. Tym bardziej, że politycy PO apelują: nie rozmawiajmy o służbach w mediach, właściwym miejscem do debaty jest spec komisja. Pełna zgoda, tylko trzeba mieć minimum odwagi, aby taką rozmowę odbyć, skoro wcześniej samemu doprowadziło się do tak niezręcznej koincydencji wydarzeń.

Maciej Sankowski

 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Cenzor

    I co tu odkrywczego? O tym wszystkim czytamy w gazetach od kilku dni. A liczenie na to, że podsekretarz stanu w rządzie musi być z automatu tak samo traktowany jak szef takiej czy innej służby (szczególnie gdy szefem stał się w wyniku poprzedniego rozdania), jest naiwne. Jak się zarzuty potwierdzą, na pewno będą konsewencje, i to bez blamażu dla ministra ON. Jak nie - będzie można sprawdzać tezę czy i po co była próba wpływania przez służby na skład rządu (i przetargi?)...

    1. Anonim

      Czy to prawda że Grecja podpisała sojusz wojskowy z Francją ? Jesli tak to może być pewna tego że Francja jej pomoże tak samo jak Polsce w 1939. Wtedy bombardowali Niemcy ....ulotkami. Dziś bedą bombardować ulotkami ...Turcje. Jedyne co zostało Grecji do zrobienia to wybić medal tak jak zrobili Włosi. Z jednej strony był napis - "Niech was Duce prowadzi", natomiast z drugiej strony był napis - "Niech was Madonna ma w swojej opiece".

    2. myślenie nie równa się amnezji

      I znów pokazujesz swój dyletantyzm i zero wiedzy historycznej. Komu bliżej do Targowicy, POlitycznie POprawnym donosicielom brukselskim czy tym, którzy mimo wszystko próbują coś z polskości uratować? Pytam retorycznie, bo twoje POlit POprawne zacietrzewienie, jest POwszeche i niezmienne.

  2. Artwi

    Podano komunikat, że dymisja gen. Noska ma związek z korupcją w bazie w Malborku. Ale nie podano, czy go zdymisjonowano za to że tam korupcję wykrył, czy za to, że nie wykrył, a to chyba istotne? :)

    1. ziom

      @Artwi, przecież to nie chodzi o Malbork, a o nadchodzące wielomiliardowe zamówienia dla wojska. Odwołanie szefa SKW nastąpiło zaraz po tym, jak odmówił nawet już tych posiadanych dostępów do poufnych i zastrzeżonych informacji gen Skrzypczakowi. Za Malbork min. Siemoniak publicznie na TT chwalił wszystkie instytucje za sprawne działanie, a teraz nagle dymisja szefa SKW? Mam nadzieję, że min Siemoniak wie co robi, do tej pory wysoko oceniam jego działania, jak też działania gen Skrzypczaka. To właściwi ludzie na właściwym miejscu, a takie zamieszanie ze służbami (które to już w IIIRP?) kompromituje nasz kraj (czy raczej znowu potwierdza jakie mamy niedojrzałe elity, ale to już dłuższa historia, trzeba by się cofnąć do Wałęsy-Bolka, braku rozliczenia za komunizm, WSI i komunistycznych trupach w szafie).

    2. A127

      Zabawny jesteś jak taboret.

  3. mendel

    Cała zadyma odbywa się w cieniu przetargu na BSP. Ciekawe, że podobno w skandaliczym przetargu zakończonym zwycięstwem firmy Aeronautics istotną rolę odegrały rekomendacje SKW. Ten przetarg obnażał słabości MON I SKW, a kontrakt został ostatecznie zerwany przez Skrzypczaka. Może tam są korzenie sporu, a wojna jest nie między Noskiem a Skrzypczakiem, ale między Skrzypczakiem a Klichem?

    1. Wątpiący

      Kiedyś ten wywiad był coś wart. Nawet więcej niż coś. I kontrwywiad też. I co z tej renomy jest dziś? Nie podpierać się dokonaniami poprzedników!

  4. Wątpiący

    Kiedyś straciliśmy niepodległość bo nasi "rządzący" byli mniejsi od myszy. Co po stu paru latach w ich mentalności się zmieniło?

  5. Czytelnik

    Zdaje się, że premier polecił ministrowi Sienkiewiczowi przyjrzenie się sprawie przez służby cywilne i dał na to 3 miesiące. Tak wynika z konferencji w dniu dzisiejszym. Jak można sobie przypomnieć, powodów do odwołania szefa SKW było znacznie więcej. Punktowała go wielokrotnie w ostatnim czasie opozycja. Co do gen. Skrzypczaka, SKW już raz robiła rozpracowanie jego osoby w 2008 roku. Ukazał się wtedy artykuł szkalujący generała w tygodniku urbana, prawdopodobnie inspirowany przez służbę. Nie trudno mi jest wyobrazić sobie, że ktoś teraz celowo inspirował SKW, aby poważnie zaszkodzić Skrzypczakowi.

Reklama