Jak informuje PIAP, kolejnym krokiem będzie przeszkolenie 35 operatorów, serwisantów i instruktorów w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Ostatnia dostawa BALSY przeprowadzona zostanie do końca czerwca 2018 roku.
Dostawa 26 sztuk Lekkich Robotów Rozpoznawczych została zrealizowana jako jeden z etapów realizacji umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 53 kompletów inżynieryjnego robota wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych kryptonim BALSA – Lekki Robot Rozpoznawczy (LRR).
Lekkie Roboty Rozpoznawcze przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania przez pododdziały inżynieryjne w terenie otwartym i zurbanizowanym (w tym w pomieszczeniach), sprawdzania samochodów, samolotów i pomieszczeń pod kątem obecności materiałów (przedmiotów) niebezpiecznych (za pomocą posiadanych kamer obserwacyjnych - dziennej i nocnej). Opcjonalne sensory zdolne są do wykrywania śladowych ilości substancji wybuchowych. Przy pomocy manipulatora z chwytakiem, "Balsa" może odkrywać zamaskowane (ukryte) improwizowane ładunki wybuchowe - UXO, EFP i IED.
PRS
A co z Fenixem?
Pióropusz wodza
Grzebie się na razie i popiół skleja.
No szału nie ma
Nasi w wojsku mają tylko drony pokojowe.Jeżdżą sobie zabaweczki po pokojach.
lk5
A czy to nie są przypadkiem zdalnie sterowane... obiekty (aż chce się napisać samochodziki)? Co to za robot, co człowieka potrzebuje do sterowania. Może się czepiam, przepraszam, ale jakieś nazewnictwo nie wprowadzające w błąd by się przydało. Może ZSPZMiKnMNM - zdalnie sterowany pojazd z manipulatorem i kamerą na miarę naszych możliwości. Robot... to brzmi dumnie. Moja pralka jest bardziej autonomiczna. Niemniej życzę sukcesów.
zap
mam tak samo. Rowniez w stosunku do tzw. dronow. Z reguly zwykle modele bez zadnej autonomii.
Ad_summam
Zróbcie coś większego i z lufą, proszę.
eurofighter
Teraz robi się z laserem, a nie z lufą roboty xD